Rezultate istraživanja su predstavili Jana Bedek, Ivana Plavac i Krešimir Miculinić.
Rezultate istraživanja su predstavili Jana Bedek, Ivana Plavac i Krešimir Miculinić.
Za Uskrs od 10. do 12. travnja 2004. godine ekipa u sastavu Ana i Darko Bakšić, Jana Bedek, Slaven i Tihana Boban, Lovro i Matija Čepelak, Dalibor Paar, Dijana Župan (SO Velebit), te Igor Jelinić i Dinko Novosel (SO Dubovac) posjetila je jamu Burinku sa ciljem pregleda upitnika ucrtanih na nacrtu i utvrđivanja njihove perspektivnosti.
Biospeleološka istraživanja u Lukinoj jami proveli su članovi HBSD Marko Lukić, Jana Bedek i Branko Jalžić.
»Stoga je i jedan od glavnih ciljeva ovog projekta zaštititi slatke podzemne vode«, ističe Jana Bedek.
Preliminarna istraživanja trajat će godinu dana, »ali«, napominje Jana Bedek, »to nije dovoljno, pa će za daljnja istraživanja, koja bi obuhvatila utvrđivanje ekologije i biologije vrste - razmnožavanje, prehranu, životni ciklus) i DNK-a analize, tražiti novac od lokalne samouprave, Ministarstva zaštite okoliša ili inozemnih institucija«.
Na dno jamskog sustava Lukina jama-Trojama se spustilo 13 speleologa (Slaven Boban, Danijel Frleta, Inga Patarčić, Luka Mudronja, Ana Bakšić, Darko Bakšić, Mario Musulin, Darko Troha, Đuro Mileusnić, Dalibor Paar, Andrej Stroj, Jana Bedek i Marko Lukić).
Dvadesetsedmogodišnja Jana Bedek, biologinjaekologinja, dobila je na međunarodnom natječaju za zaštitu prirode - Rufford Small Grant for Nature Conservation - donaciju za projekt očuvanja jedine na svijetu podzemne slatkovodne spužve (Eunapius subterraneus).
Prvi primjerak sakupila je Jana Bedek na nepoznatoj dubini, a dodatni primjerci sakupljeni su na dubini od 170 - 340 metara za tijekom posjeta jami u 2008. godini organiziranog od strane HBSD-a.
Srijeda, 03.08.2005. U logor dolaze Jana Bedek, Ivančica Zovko i Tommy Kolman.
Ekipu predvodi Roman Ozimec, a u ekipi su speleolog i arheolog Hrvoje Cvitanović, Branko Jalžić iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, Martina Pavlek i Jelena Bilanžija, studentice biologije iz Zagreba, te Marko Lukić, Predrag Rade, Stipe Bušelić i najbolja hrvatska hrvatska speleologica koja je na Velebitu istraživala jame dublje od tisuću metara Jana Bedek. Već dvije godine istražujemo podzemnu faunu špilja i jama na cijelom teritoriju Biokova od Dubaca do Kozice s primorske i zagorske strane.
Gosti: Damir Lacković, Hrvatski prirodoslovni muzej Silvio Legović, Jama Baredine Vlado Božić, Speleološki odsjek« Željezničar »Daniela Hamidović, Hrvatski prirodoslovni muzej Jana Bedek, Hrvatsko biospeleološko društvo Voditeljica: Nataša Bobinec Gotovo 50 % Hrvatske obuhvaćeno je kršem (planinski lanci, obala, otoci, podmorje) čije podzemlje čuva jedno od najvećih bogatstava 21. stoljeća pitku vodu.
»Doniranim novcem provest ćemo preliminarna istraživanja kojima će se utvrditi postojeće stanje, ekološki uvjeti u kojima spužva živi, sve što je direktno i indirektno ugrožava, a uspostavit ćemo i suradnju s lokalnim stanovništvom i educirati ga kroz predavanja, letke i ankete«, ispričala nam je Jana Bedek.
Opasnost spužvi prijeti i od prometa na autocesti ako dođe do izlijevanja cisterni s opasnim kemikalijama te od svega što zadire u vode i mijenja njihov režim«, navodi Jana Bedek.
U 14.20 u jamu ulaze Lacković i Lacko, a u 14.50 Jana Bedek i Boban.
Vijest o pronalasku nove vrste pijavice u upravu NP Sjeverni Velebit odnose Darko i Ana Bakšić, Inga Patarčić, Luka Mudronja i Jana Bedek gdje predaju izvješće za novine.
Hrvatskoj biologinji i speleologinji te predsjednici Hrvatskog biospeleološkog društva Jana Bedek uručena je prestižna britanska nagrada za očuvanje prirode Hrvatskoj biologinji i speleologinji te predsjednici Hrvatskog biospeleološkog društva Jana Bedek uručena je 11. svibnja 2011. godine u Londonu prestižna britanska nagrada za očuvanje prirode, koju joj je u ime ugledne fondacije Whitley Fund for Nature dodijelila princeza Anna....
Jana Bedek skupljala je uzorke za biospeleološka istraživanja.
Autori izložbe su: Jana Bedek, Hrvoje Cvitanović i Krunoslav Mlačak
Jana Bedek i njezine kolege su uvjereni da zakonodavstvo EU nikada neće dopustiti uništenje Viline špilje i sličnih lokaliteta, no vjeruje da se upravo stoga mnogi žure dobiti potrebne dozvole, prije ulaska Hrvatske u EU. (JL)
Jana Bedek i njezina ekipa biospeleologa otkrili su kako mreža podzemnih špilja na Balkanu, a posebno u Hrvatskoj, ima najbogatiju špiljsku faunu na svijetu.
Od 19.06. u jami su Tomislav Bajo, Ana Bakšić, Darko Bakšić, Jana Bedek, Slaven Boban, Tihana Boban, Matija Čepelak, Marko Lukić, Dalibor Paar i Ronald Železnjak, te Marin Glušević (SO Mosor).
Dana 20. listopada 2009. u OŠ Josipdol održano je predavanje na temu bioraznolikost špiljske faune Ogulin - podzemna baština od svjetske važnosti skrivena u Karlovačkoj županiji. Predavanje je organizirala prof. Biserka Čurčija, a održala ga je Jana Bedek dpl. ing. bio.
Suši se oprema, a Jana Bedek, Inga Patarčić, Tonći Padovan, Tamara Čuković i Lazar Badanjac istražuju Jamu pod okomitom smrekom dubne - 20 m.
Članovi HBSD-a Jana Bedek, Branko Jalžić i Roman Ozimec surađivali su sa izdavačem JU Park prirode Velebit prilikom pripreme vodiča kroz Cerovačke špilje.
Kraljevska princeza Anne i Jana Bedek
Jana Bedek i HBSD dobili nagradu Whitley Award 2011
Seminar je započeo predavanjem doc.dr.sc. Sanje Gottstein sa PMF-a iz Zagreba na temu tekućica kao četverodimenzionalnih sustava, a zatim je Jana Bedek iz Hrvatskog biospeleološkog društva govorila o špiljskim podzemnim sustavima i njihovoj ugroženosti.
Autori izložbe su: Roman Ozimec, Dubravko Šincek, Jana Bedek i Marko Lukić.
Jana Bedek održala je predavanje o bioraznolikosti ogulinskog krškog podzemlja kao dijela podzemlja Dinarida koji su sa 470 vodenih i 860 kopnenih vrsta najbogatije područje svijeta.
Jamski sustav Velebita posjećen je dva puta, 12 - 13. i 15.08, Školjka jama 15.08. i Piagia Bella 16.08. Materijal su sakupljali Marko Lukić i Jana Bedek.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com