Također je potrebno učiniti više na zaštiti jednoroditeljskih obitelji u kojima preko 40 tisuće djece ne prima alimentaciju.
Također je potrebno učiniti više na zaštiti jednoroditeljskih obitelji u kojima preko 40 tisuće djece ne prima alimentaciju.
Što se tiče obiteljske strukture, u Hrvatskoj se povećava broj obitelji bez djece, a isto tako i broj jednoroditeljskih obitelji.
Odjel za obitelj prati, provodi i koordinira Nacionalnom obiteljskom politikom te nacionalnom strategijom i programima iz djelokruga rada Odjela, obavlja stručne poslove u vezi poticanja osnivanja savjetovališta i obiteljskih centara, prati njihov rad te usklađuje njihovo djelovanje, prati međunarodne propise i usklađuje hrvatsko zakonodavstvo s preuzetim obvezama iz djelokruga rada Odjela, ostvaruje međunarodnu i međuresornu suradnju, preventivno djeluje u cilju smanjivanja razvoda brakova i pobačaja, prati i predlaže mjere za poboljšanje položaja jednoroditeljskih obitelji, potiče i osniva obiteljske centre i savjetovališta te usklađuje njihovo djelovanje; obavlja poslove oko izdavanja odobrenja za posredovanje bračnih drugova; unaprjeđuje organizaciju, sadržaj i način rada ustanova iz djelokruga rada Odjela; izrađuje i provodi pronatalitetnu populacijsku politiku, prati i provodi znanstveno istraživačke projekte za zaštitu i osnaživanje obitelji na državnoj i lokalnoj razini, promiče obiteljske vrijednosti i odgovorno roditeljstvo, analizira i predlaže povlastice za obitelj, proučava i istražuje suvremene probleme obitelji, potiče osnivanje servisa za obitelj, potiče usklađivanje obiteljskog i profesionalnog života te obiteljskog poduzetništva putem međuresorne suradnje, potiče dostupnost kulturnih sadržaja obitelji, unaprjeđuje sustav zaštite od obiteljskog nasilja te potiče osnivanje obiteljskog fonda, procjenjuje i evaluira programe i projekte udruga za obitelj, sudjeluje u edukaciji stručnjaka koji rade s obiteljima, potiče, prati i koordinira rješavanje drugih općih pitanja zaštite obitelji, prati propise kojima se regulira pravo na dječji doplatak te predlaže izmjene i dopune, prati isplate dječjih doplataka i predlaže mjere za poboljšanje učinka doplatka za djecu i rodiljnih naknada te vrši nadzor nad provedbom.
Prema podacima iz 2001. godine u Hrvatskoj postoji 188 000 samohranih roditelja ili jednoroditeljskih obitelji, što je čak 15 % od ukupnog broja.
Oko 83 % jednoroditeljskih obitelji čine majke s djecom, a 17 % očevi s djecom.
Istodobno, u zapadnim zemljama još se snažnije raskida s tradicijom: posljednjeg desetljeća broj jednoroditeljskih obitelji u Europi i Sjevernoj Americi raste mnogo bržim tempom u odnosu na klasične obitelji.
Stoga je Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži proveo sveobuhvatno istraživanje o životu i statusu jednoroditeljskih obitelji, a rezultate tog šestomjesečnog rada istraživačkog tima Nacional sada prezentira javnosti.
U Hrvatskoj, kao i u razvijenim zemljama, broj jednoroditeljskih obitelji je u porastu, iako obitelj još uvijek visoko kotira na ljestvici poželjnih vrijednosti.
Hrvatska se sa 15 posto jednoroditeljskih obitelji ubraja u zemlje koje su na čelu kolone: najviše samohranih roditelja živi u Velikoj Britaniji (22 posto) i Finskoj (19 posto).
Obitelj se smanjila, sve je više samačkih kućanstava, jednoroditeljskih obitelji, izvanbračne djece i neformalnih veza.
Udio jednoroditeljskih obitelji u Republici Hrvatskoj prema podacima Državnog zavoda za statistiku 2002. godine iznosio je 15 % svih obitelji, od toga 83 % ili 156 036 čine majke s djecom, dok 17 % ili 31 965 čine očevi s djecom.
Riječ je o velikom broju obitelji, a najveći broj jednoroditeljskih obitelji u našem društvu još uvijek čine žene.
Predstavnice Zajednice udruga su tijekom današnjeg radnog posjeta na temu " jednoroditeljskih obitelji ", posebice navele negativan odnos društva prema jednoroditeljskim obiteljima, koje, kako su istaknule, " prečesto na samohrane majke gleda kao nedovoljno sposobne da samostalno odgajaju djecu ".
Kosor je dodala da problem jednoroditeljskih obitelji ne postoji samo kod samohranih majki, već i samohranih očeva.
Projekti se provode radi unapređenja kvalitete života jednoroditeljskih obitelji u Hrvatskoj te povezivanja javne svijesti o potrebama tih obitelji.
Projektima se želi unaprijediti znanje jednoroditeljskih obitelji o socijalnim i psihološkim aspektima jednoroditeljstva, važnosti socijalne podrške u prevladavanju poteškoća, socijalnim vještinama roditelja za kvalitetnu komunikaciju s djecom, bivšim bračnim drugovima, obitelji i širom socijalnom mrežom, načinima nošenja sa stresom, načinima prevladavanja i prilagodbe na razdoblja jednoroditeljstva, senzibilizirati građane Hrvatske na probleme jednoroditeljskih obitelji (posebno majki) te ih potaknuti na pružanje podrške i pomoći takvim roditeljima te potaknuti lokalnu upravu na javnu raspravu o promjenama u obiteljskoj strukturi s posebnim naglaskom na potrebe jednoroditeljskih obitelji.
Iskustva jednoroditeljskih obitelji pokazuju da ne nailaze na dovoljnu podršku društva u ostvarenju svoje odgovorne obiteljske uloge.
Zbog svega toga članovi jednoroditeljskih obitelji osjećaju se marginalizirano u društvu.
D ruštvo se promijen il o, uk l jučuju ć i promjene u svi je tu rada (npr. sve dulje r adno vrijeme, veća nesigurnost posla), promjene u sast a vima ob i t e lji (npr. sve više jednoroditeljskih obitelji i obitelji s djecom iz različitih brakova), promjene u shvaćanjima prirode djece i roditeljskog a u toriteta.
Povećanje socijalne zaštite jednoroditeljskih obitelji, starije osobe, invalide i obitelji bez prihoda. 17. Fiskalni smanjenje za robu osnovne potrebe. 18. Nationalisation banaka. 19. Nationalisation bivših javnih (usluga i komunalne usluge) poduzeća u strateške sektore za rast države (željeznice, zračne luke, pošte, voda). 20. Prednost za obnovljive izvore energije i obranu okoliša. 21. Jednake plaće za muškarce i žene. 22. Ograničenje nesigurnim ugovora za zapošljavanje i podršku za neodređeno vrijeme. 23. Proširenje zaštite od rada i plaće za skraćeno radno vrijeme radnika. 24. Oporavak kolektivnih (rada) ugovora. 25. Povećanje rada inspekcije i zahtjevi za poduzeća koja su ponude za ugovore o javnim nabavama. 26. Ustavne reforme jamčiti odvojenost crkve i države i zaštite prava na obrazovanje, zdravstvo i okoliš. 27. Referendum o ugovorima i drugim akorda s Europom. 28. Ukidanje povlastica za zastupnika.
ZAGREB, 9. srpnja 2012. (Hina) - Članice Zajednice udruga hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Republike Hrvatske u sklopu radnog posjeta predsjednici Odbora za obitelj, mladež i šport Jadranki Kosor izrazile su nezadovoljstvo trenutnim zakonskim rješenjima koja se tiču jednoroditeljskih obitelji i udovica hrvatskih branitelja te jednoroditeljskih obitelji iz mirnodobskog razdoblja.
Udruga za unapređenje kvalitete življenja LET Vas poziva na radionicu pod nazivom Obiteljsko-pravna zaštita jednoroditeljskih obitelji koja će se održati 16.12.2010. od 18:30 - 20:00 h u Centru za ljudska prava, Kralja Držislava 6.
Broj jednoroditeljskih obitelji te brakova bez djece u Hrvatskoj postupno se povećava.
Udruga LET Vas poziva na tribinu Podrška djeci i roditeljima jednoroditeljskih obitelji u gradu Osijeku koja će se održati u ponedjeljak, 4.12.2006. godine od 16 h do 18 h u Hotelu Central na Trgu A.
Priručnik je besplatan jer je financiran iz projekta Jačanje uloga organizacija civilnog društva u rješavanju problema jednoroditeljskih obitelji u Hrvatskoj, te ga možete besplatno preuzeti ili naručiti u Udruzi LET, Radnički dol 10, Zagreb ili na broj telefona (01) 4823 014.
Vladin ured za ravnopravnost spolova izrazio je spremnost za pružanjem potpore LET-u u organiziranju« Konferencije o ekonomskom i socijalnom položaju jednoroditeljskih obitelji u Hrvatskoj i Europi ».
Cvjetići, zbog povećane stope rastava braka dolazi do jednoroditeljskih obitelji (termin je i samohrani roditelji), Hrvatska je na 15 % takvih obitelji, Skandinavske su čak na 40 %. Raste i broj djece rođene izvan braka.
Taj fenomen jednoroditeljskih obitelji je povezan s divorcijalitetom (omjer sklopljenih i rastavljenih brakova) koji se povećava, dok se stope razvoda u Hrvatskoj kreću 22 rauvedena na 100 brakova, znači na državnoj razini svaki se 4. brak rastavlja, a u Zagrebu čak svaki 3. Hm, ima i slučajeva kada žena odluči i sama imati dijete bez partnera.
Pozdravljam sve koji brinu o siromašnima.Možda radi skraćivanja nisam dobro shvatila onaj dio o usmjerenosti politike i prednostima za djecu iz jednoroditeljskih obitelji nastalih radi povećanih stopa divorcijaliteta.
Udruga Let poziva jednoroditeljske obitelji u utorak, 22. studenog 2011. godine od 18 do 20 sati u Centar za ljudska prava, Kralja Držislava 6 u Zagrebu na Pravno savjetovanje jednoroditeljskih obitelji.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com