Prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima antena se, naime, može postaviti bez ishođenja lokacijske dozvole i potvrde glavnog projekta samo na građevine koje imaju građevinsku i uporabnu dozvolu, što sporna zgrada nije imala.
Prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima antena se, naime, može postaviti bez ishođenja lokacijske dozvole i potvrde glavnog projekta samo na građevine koje imaju građevinsku i uporabnu dozvolu, što sporna zgrada nije imala.
To znači da su svi graditelji (osim onih koji isključivo grade ili izvršavaju pojedine radove na građevinama čija građevinska (bruto) površina ne prelazi 400 m2 za obiteljske zgrade, odnosno 600 m2 ako se radi o zgradama namijenjenim isključivo za poljoprivrednu djelatnost, ili onima koje su jednostavne građevine utvrđene Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima, NN 101/07) dužni podnijeti zahtjev za suglasnost za obavljanje djelatnosti građenja, najkasnije do 01.04.2008.
Naime, Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima NN 21/09 propisano je da za nadstrešnicu tlocrtne površine do 15 m 2 nije potrebno pribaviti odobrenje za gradnju.
Od ministra graditeljstva i prostornog uređenja Ivana Vrdoljaka zatraženo je provođenje informiranja i edukacije službenika u uredima za graditeljstvo pri jedinicama lokalne samouprave s posebnom pozornošću na primjenu Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima te drugim propisima iz područja gradnje i prostornog uređenja s ciljem uvođenja jasne i jednostavne prakse u kojoj bi investitori pri gradnji malih fotonaponskih sustava na postojećim zgradama, ali i drugih mikro sustava za proizvodnju električne energije, mogli lakše pripremati gradnju i jednostavnije ostvariti poticaje za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije.
Nakon održanog predavanja prisutni u dvorani postavili su više desetaka pitanja, a tu je pojašnjeno da za jednostavnije nadstrešnice i sjenice, ograde ne treba građevna dozvola već se isti mogu graditi na temelju Pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima koji je objavljen u Narodnim novinama 101/2007. Najviše pitanja odnosilo se na ukupne troškove koje je potrebno platiti za legalizaciju objekta, a koje je zbog različitih potrebnih dokumenata i sudionika koji sudjeluju u njihovom nastanku teško utvrditi.
Nadstrešnice kao zakloni i čekaonice na stajalištima javnog gradskog, prigradskog i međugradskog prijevoza smatraju se jednostavnim građevinama.
Vlada je prije par dana uputila u Sabor prijedlog zakona o dopunama Zakona o tržištu električne energije kojim se, iz kompliciranih procedura dobivanja raznoraznih dozvola, izuzimaju potencijalni proizvođači električne energije na takozvanim jednostavnim građevinama, odnosno znatno se pojednostavljuje administrativna procedura za male privatne investitore koji će na krovovima svojih kuća i dr. proizvoditi struju.
Djelomično je prihvaćen i prijedlog Teri trgovine d. o. o., te se od tri tražena, sukladno Pravilniku o jednostavnim građevinama, daje suglasnost za postavljanje jednog kioska veličine do 12 m2 na k. č. 3617/8, k. o. grad Krk, u vlasništvu Nuo Nušija, i to za obavljanje isključivo trgovačke djelatnosti prodaje proizvoda u originalnom pakiranju.
o jednostavnim graĐevinama za koje graĐevinska dozvola nije potrebna
Pod nekretninama u smislu ove odluke razumjeva se: - građevinska čestica za koju postoji konačno rješenje o uvjetima građenja, konačna građevinska dozvola ili potvrda glavnog projekta; - jednostavna građevina koja se može graditi bez akta kojim se odobrava građenje sukladno Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima (N. N. 21/09 i 57/10); - zemljište koje služi u svrhu poslovne djelatnosti (otvoreni skladišni prostor, parkiralište i sl.) - poljoprivredno zemljište u svrhu obavljanja poljoprivredne djelatnosti (navodnjavanja).
Iz Ministarstva graditeljstva odgovaraju da je zakonom precizno propisano za koje radove je potrebno imati odobrenje, a za koje ne, te da se zakon i Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima (koji je mijenjan nekoliko puta jer se povećao broj radova i građevina za koje ne treba odobrenje), mogu naći ovdje.
2. Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima stupio je na snagu u veljači ove godine.
Drugo pitanje Ured za graditeljstvo traži potvrdu glavnog projekta, navodno akt propisan čl.4 Zakona o jednostavnim građevinama i radovima.
Pola godine trebalo je Ministarstvu graditeljstva da izmijeni tri kratke rečenice u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima, zbog čega je odgođen važan projekt " 1000 bazena za hrvatski turizam ".
24. veljače na snagu stupa novi Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima.
I sad je pitanje.. našao sam u PRAVILNIKU O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA: Članak 3. mijenja se i glasi: »Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole, a u skladu s glavnim projektom ili tipskim projektom za kojega je doneseno rješenje na temelju članka 196. Zakona o prostornom uređenju i gradnji, mogu se izvoditi radovi na:
Za solarne elektrane koje se izvode na postojećim građevinama (krovovi) nije potrebno ishoditi lokacijsku (građevinsku) dozvolu jer se smatraju jednostavnim građevinama.
Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima Narodne novine 21/09, 57/10, 126/10, 48/11, 81/12 kojeg je moguće pročitati na web stranici Ministarstva http://www.mgipu.hr/default.aspx?id=3715 propisuje koje se građevine odnosno radovi mogu izvoditi bez odobrenja te s toga za takve građevine nije potrebna ni legalizacija.
ODGOVOR: Za gradnju zatvorene građevine namijenjene smještaju ljudi, stoke ili stvari u pravilu se treba pribaviti odobrenje, ako Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima Narodne novine 21/09, 57/10, 126/10, 48/11, 81/12 nije drugačije određeno.
Iako u ovom primjeru prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima (NN 21/09) članku 2, stavka 1, točke 17, za gradnju nadstrešnice ili farme otvorenog tipa (3 strane otvorene) nije potrebna građevinska dozvola, no da bi ishodili dokaz o tome, odnosno potvrdu (koja je nužna) nadležnog državnog Ureda da građevinska dozvola nije potrebna, potrebno je napraviti idejni projekt i sukladno tome, troškovnik radova.
U međuvremenu, došao je pravilnik o jednostavnim građevinama, pa je EM ponovno zatražila dozvolu za postupanje neop.otpadom i opet je odbijen.
prema Pravilniku o jednostavnim građevinama radi se o fotonaponskim sustavima postavljenima na površinama zgrada (krovovima, fasadama...) i infrastrukturnih objekata (trafostanice, mostovi...), a koji se mogu graditi bez ishođenja lokacijske dozvole ili akta kojim se odobrava građenje na legalno sagrađenim građevinama (bez promjene bitnih uvjeta građevine).
Što se tiče objekata koji se grade prema Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima, a koji se mogu graditi bez glavnog projekta i lokacijske dozvole, ne znam postoji li ikakav akt koji se može izdati za takav objekt.
ovo je link na zakon koji više ne vrijedi - sada je važeći zakon o prostornom uređenju i gradnji, ali tu se spominju samo jednostavne građevine pa bi zapravo trebalo pogledati važeći pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima
Jednostavne građevine i radovi koji se mogu graditi, odnosno izvoditi sukladno Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima (NN 21/09, 57/10 i 126/10) mogu se privremeno priključiti na komunalne vodne građevine prema uvjetima i na rok definiran Ugovorom o zakupu javne površine, koncesijom i/ili koncesijskim odobrenjem i/ili suglasnosti Grada za postavljanjem privremene naprave na privatnoj građevinskoj čestici.
Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima (Narodne novine " broj 21/09,57/10,126/10,48/11,81/12)
Naime, prekrili bih pola terase, tj. manje od 15 m2, što je dopušteno prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima (NN 76/07) stavak 2, točka 1. Lijep pozdrav.
zakon o jednostavnim građevinama (onim za koji nije potrebno imati akt o gradnji) predviđa spreme čini mi se do 12 m2, ukoliko je vaša veća spada pod bespravno izgrađeni objekat i treba je legalizirati, uredno sa svim što je potrebno, dakle dokumentacija komunalije i kazna
Premda Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima koji je propisalo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva spomeničko ili sakralno obilježje građe-vinske površine do 12 četvornih metara i visine do 4 metra ubraja u popis onih građevina za koje nisu potrebne građevinska i lokacijska dozvola te ujedno nigdje ne spominje ishođenje suglasnosti za instalaciju spomenika, traženje odobrenja od Hrvatskih šuma za postavljanje spomenika na zemljištu koja nije u njihovom vlasništvu dio je procedure koja je morala biti poštivana, ali nije bila.
Pravilnik o jednostavnim građevinama za koje građevinska dozvola nije potrebna NN 138/04
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com