Urarine žive u bazenima rijeka Chambira i Urituyacu u Peruu, a sami sebe zovu Kachá i pripadaju izoliranoj jezičnoj porodici Simacu.
Urarine žive u bazenima rijeka Chambira i Urituyacu u Peruu, a sami sebe zovu Kachá i pripadaju izoliranoj jezičnoj porodici Simacu.
Romi ili cigani su nomadski narod porijeklom iz sjeverozapadne Indije, a pripadaju Indo-Iranskoj jezičnoj porodici.
Slično se pak (u Finaca i Estonaca, dakle u istoj jezičnoj porodici) zovu i Šveđani i Rusi.
Knjiga o otkriću je objavljena u Leipzigu 1917. godine, s naslovom Die Sprache der Hethiter; Ihre Struktur und ihre Zugehörigkeit zur Indogermanischen Sprachfamilie (" Jezik Hetita; njegova struktura i članstvo u indoeuropskoj jezičnoj porodici ").
Njegov položaj u rom. jezičnoj porodici još uvijek nije točno utvrđen.
Arapski jezik je jedan od rijetkih živih jezika u semitskoj jezičnoj porodici.
Jezik Maja pripada jezičnoj porodici majan (španj. mayense; eng.
Romi Službena zastava Roma Romi je vlastito ime tradicionalno nomadskog naroda porijeklom iz sjeverozapadne Indije koji se klasificira Indo-Iranskoj jezičnoj porodici.
Romi su tradicionalno nomadski narod porijeklom iz sjeverozapadne Indije koji se klasificira Indo-Iranskoj jezičnoj porodici.
Jezik Hausa pripada Afro-azijatskoj jezičnoj porodici čiji su članovi i npr. berberski i semitski jezici, dok su jezici Yoruba i Igbo u Benue-kongoanskoj skupini Nigersko-kongoanske porodice.
Baskijski je izolirani jezik koji ne pripada niti jednoj poznatoj jezičnoj porodici.
Za Karibe lingvisti vole reći da pripadaju jezičnoj porodici Arawak, toga radi, što su preuzeli jezik nesretnih Arawaka koje su stalno proganjali, i koji su od ovih živjeli u stalnom strahu.
Turski jezik pripada turkijskim jezicima koje većina lingvista pripisuje altajskoj jezičnoj porodici.
Jezik (nahčinski) pripada kavkaskoj jezičnoj porodici.
Uralo-altajskoj jezičnoj porodici pripadaju: Finci, Estonci, Mađari, Laponci, Turci, Baski, Maltežani
Romi. - Vlastito ime tradicionalno nomadskog naroda porijeklom iz sjeverozapadne Indije koji se klasificira Indo-Iranskoj jezičnoj porodici.
Orijski jezik (oriya, orija) još se govori i u sav. državama Andhra Pradesh, Madhya Pradesh i Bihar; pripada indoeur. jezičnoj porodici.
Tek je oko 1930. godine Jozsef Gyoerke pobliže razmotrio ugrofinsko-samodijske (samojedske) sličnosti, i to je do 1945. utvrdilo tezu o " uralskoj jezičnoj porodici "
U Brončano doba, glavnim stanovništvom bijaše skupina plemena i naroda koji su pripadali indoeuropskoj jezičnoj porodici, a poznati su pod zajedničkim imenom Iliri.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com