UMRI MUŠKI: DOBAR DAN ZA UMIRANJE Legendarni John McClane se vratio
UMRI MUŠKI: DOBAR DAN ZA UMIRANJE Legendarni John McClane se vratio
Jack Reacher i John McClane relativno su slični pripadnici stare škole utjerivanja pravde.
Satom na navijanje u digitalnom dobu bio je nazvan Willisov akcijski macho junak John McClane u četvrtom dijelu serijala Die Hard (2007.). Analogni junak u digitalnom svijetu postao je i Tom Cruise u recentnom Jacku Reacheru, filmskoj adaptaciji romana Leeja Childa.
U više navrata naglašeni mitski naboj Plaćenika 2 - prisutan u Osvetnicima svaki put dočim prizor (po) dijele Kapetan Amerika i Iron Man, a Thor i Hulk omjere snage hita ka vrhuncu u završnici na nekom istočnoeuropskom aerodromu kad Simon West ovjekovječi jedan od najikoničkijih film (ofil) skih trenutaka svih vremena i u istome se kadru ukažu naoružani akcijski bogovi, Schwarzenegger, Willis i Stallone, potonji zatim krene mano-a-mano na Van Dammea, a u scenu nešto kasnije uleti i ostatak stare garde supermena (Lundgren, Chuck Norris). Bože, evo Terminatora ovdje, ondje je John McClane, naglas pomišlja gledatelj netom prije nego što se Trench zapita Tko je sljedeći?
Izvlačio se on na odvjetnika, umor i tablete, moguće one za glavobolju kojima se kljukao mamurni akcijski junak John McClane (Bruce Willis) u Umri muški 3 (Die Hard With A Vengeance, 1995.), ali avaj.
U četvrtom dijelu te poznate akcijske franšize, glavni lik, policajac John McClane, će se još jednom naći u borbi sa opasnim teroristima, koji ovoga puta djeluju preko Interneta, a da stvar bude gora, zbog toga se mora ponovno aktivirati u službu iz zaslužene mirovine, što ga još više naljuti.
Ako ne ranije, McT je tu definitivno shvatio kako nitko nije iznad zakona, pa da ga nekako u zadnji čas, uz humornu doskočicu, izvuku above the law policajci John McClane ili Jack Slater.
Napad na transport, komunikacije i financijski sustav je upravo ono što je negativac Gabriel napravio u filmu, sve dok mu John McClane, naravno, nije stao na kraj
John McClane, sada policajac iz Los Angelesa, nakon pomirenja sa svojom suprugom Holly Gennaro McClane, na aerodromu u Washingtonu čeka njezin povratak iz Kalifornije (čini se kako njezini roditelji žive u Washingtonu).
Nakon gužve u neboderu, nereda na aerodromu, suspenzije (i čišćenja državnih prometnica za vrijeme trajanja iste) te natjeravanja sa suludim bombašem (ili možda samo pljačkašem) po New Yorku, John McClane se, kao što je već duže vrijeme poznato, naredne godine vraća na velike ekrane.
U kina opet stižu Rambo, Indiana Jones i policajac John McClane
Prošle godine u ring se vratio Rocky, ovih dana je iz mirovine izašao i John McClane u " Live Free or Die Hard ", u prosincu stiže i " John Rambo ", a priča se i o četvrtom " Policajcu s Beverly Hillsa ".
Hans je bio njemački kriminalac kojeg je ubio njujorški policajac John McClane (Bruce Willis) na kraju prvog filma, Umri muški.
Nažalost, neosporno vrlo pozitivne dojmove o cjelini kvare gomilanje atrakcija (nadrealna i apsurdna sekvenca potjere u kojoj John McClane golemim kamionom bježi pred borbenim zrakoplovom), kao i činjenica da se protagonist, nekad običan obiteljski čovjek, čuvar konzervativnih vrijednosti američkog društva i slučajni (da li i protiv svoje volje?) zaštitnik azijskoga kapitala koji osvaja Ameriku, prometnuo u svemogućega superjunaka nalik nekom stripovskom heroju.
Nakon devastacije polovice američkih metropola (u dosadašnjim nastavcima), neuništivi pandur John McClane (B.
Već u četvrtome se počeo gubiti onaj John McClane kakvog znamo iz originala.
Dobro, Jack je nešto bolji dodatak Umri muški franšizi od Mutta Williamsa (Shia LaBeouf) u četvrtom Indiani Jonesu, s kojim " A Good Day To Die Hard " ima sličnosti (otac-sin odnos, ruski neprijatelji...), no da se nas pita više bismo voljeli film u kojem se John McClane u Moskvi sreće s tvrdim lokalnim policijskim kolegom Ivanom Dankom (Schwarzenegger, Crveno usijanje) i izaziva neviđeni " buddy-buddy " nered.
Bruce Willis je pak gotov preko noći postao (akcijska) zvijezda, te se kao sarkastični John McClane još dva puta suočavao s teroristima nakon Nakatomi Plaze.
Prvi i najbolji Umri muški, nekoć velikog Johna McTiernana (Predator), odvijao se u losangeleskom neboderu, a Willisov policajac John McClane sukobio se s njemačkim teroristima.
Na upite o radnji, glumac je priopćio: " Recimo samo da se John McClane nalazi u mirovini.
U jednoj sceni John McClane odgovara " Pušim cigarete i gledam Kapetana Klokana " na Zeusovo pitanje.
Filmofili vjerojatno pamte trenutak iz prvog dijela Umri muški serijala - akcijski junak John McClane (Bruce Willis) nekako uspije dobiti 911 iz nebodera u opsadnom stanju, a ženski glas s druge strane žice priopći mu da je, tko god on bio, ova linija rezervirana samo za žurne pozive. Ma dajte, gospođo, zar zvuči da naručujem pizzu, ironičan je bio McClane, beštimajući joj sve po spisku.
John McClane nema više duhovitih replika, posustao je i umorio se od pokušaja biti uvjerljivim.
Prvi dio bio je nominiran za četiri Oscara, a na IMDb-ovoj ljestvici 250 najboljih filmova nalazi se na poziciji 102. Kako znate, njujorški policajac John McClane dolazi u posjet supruzi koja se nalazi na božićnoj zabavi u losanđeleškoj Nakatomi Plazi.
John McClane putuje u Moksvu kako bi pronašao svog nestalog sina Jacka.
Nakon što je Švarcijev Last Stand prhnuo i flopnuo na box officeu, Sly Stalloneov Metkom po glavi izgleda sve samo ne obećavajuće, dotle se Bruce Willis kao rezignirani cinični njujorški detektiv John McClane nakon četiri nastavka franšize Umri muški na papiru doimao najsigurnijom okladom da će zabava biti zagarantirana.
Inače, u sceni u kojoj se Zeus i John McClane upoznaju, John nosi veliki natpis na kojem piše " Mrzim crnce ".
Poetika nastavka to podrazumijeva, na što se otvoreno požalio Willisov John McClane u Umri muški 2 (1990.). Ne mogu vjerovati da se ovo događa, čut ćemo i u filmu 96 sati: Istanbul.
Nakon 2007. i odličnoga nastavka Umri muški 4, John McClane vratio se i ponovno nas podsjetio na jedan od istinskih, akcijskih serijala koje je sedma umjetnost ikada ponudila.
Kao što je Flash Gordon imao Minga, John McClane Hansa, alkohol prohibiciju, tako i Sanader ima svoje nemesise.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com