Natječaj je tajan, a dramski tekstovi se moraju dostaviti pod šifrom i s naznakom " Za Južnoslavensku čitanku " do 1. rujna 2011. godine.
Natječaj je tajan, a dramski tekstovi se moraju dostaviti pod šifrom i s naznakom " Za Južnoslavensku čitanku " do 1. rujna 2011. godine.
Tada se i danas se zaboravlja da nam je 16. listopada 1918. Karlovim manifestom dana mogućnost za samostalnu državu, da nas je tada kod toga podržavao SAD i njegov predsjednik Willson, ali je utjecaj Vatikana bio toliko moćan da su nas potlačili u neku južnoslavensku državu.
U lipnju je na Praškim barikadama, u rujnu je u Jelačićevom pohodu na Mađarsku, potom njegov izaslanik češkim revolucionarnim prvacima s kojima dogovaraju češko južnoslavensku suradnju oko preuređenja Habsburške monarhije.
Slično kao i pitanja ulaska ili neulaska Hrvatske u južnoslavensku zajednicu nakon sloma Austro-Ugarske monarhije početkom prošlog stoljeća.
Kako je bila riječ o nastojanju okupljanja južnoslavenskih naroda oko istoga programa, dio hrvatskoga plemstva, radi očuvanja svojih interesa, ali i odbijajući ilirsku (i kasnije južnoslavensku) ideju, u prvoj polovici 1841. povlači se iz Ilirske čitaonice i osniva Kasino sa zadaćom okupljanja u jednom udruženju i pomoći u širenju mađarskog jezika i drugih ugarskih obilježja.
Naime, sasvim je dosljedno scenski preveden taj fragment Krležina memoarskoga teksta, samo što on nije vjeran kada odre đ uje piš č ev stav prema Hrvatima u ujedinjenju sa slavenskim susjedima u južnoslavensku državu, zbog koje smo mi nakon raspada danas traumatizirani (L.
Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1956. južnoslavensku filologiju, a doktorirao je 1965. godine.
Negdje iza 1868. i hrvatsko vodstvo na one koji žele južnoslavensku uniju te Hrvata koji žele Hrvatsku u svojim granicama.
U preporodu Ljudevit Gaj vidu južnoslavensku zajednicu.
Ona su pak nastala nakon što je Garašanin modificirao tzv. južnoslavensku koncepciju poljskoga špijuna Franje Zacha u prvu programsku formulaciju velikosrpske ideje.
Hrvatska javnost zna da nakon II. svjetskog rata Federalna Država Hrvatska nije uključivala velika područja na svom sjeveru i jugu - istočni Srijem i jug ondašnje Dalmacije, koja je hrvatska Trojedna kraljevina bila unijela u prvu južnoslavensku državu 1918. godine.
Pametnom vladavinom i dobrim diplomatskim vezama uspostavio je sve uvjete da njegov nasljednik Tvrtko I. napravi od Bosne najjaču samostalnu južnoslavensku državu u to vrijeme.
Iako je naslov dnevnika upućivao na lokalni karakter novina, te žurnalistički i sadržajno zanimljive novine su jasno i objektivno izvještavale o događajima i stanju u Austro-Ugarskoj Monarhiji, u zemljama u hrvatskom okruženju, posebno na Balkanu (Balkanski ratovi), ali iznosile i kritičke stavove i prosudbe hrvatsko-mađarskih i hrvatsko-austrijskih odnosa, stanja u Austro-Ugarskoj monarhiji i utjecajima svjetske politike na život i stanje naroda dvojne monarhije, ali uvijek polazeći od hrvatskih nacionalnih interesa zastupajući južnoslavensku solidarnost, razumijevanje i međusobno pomaganje.
Pored OIZ-a, Bogišić je objavio više studija, rasprava i članaka značajnih za južnoslavensku pravnu nauku, kao što je 1874. godine Zbornik sadašnjih pravnih običaja u južnih Slovena Građa u odgovorima iz različitih krajeva slovenskog juga.
U tom smislu se smatra da je to bilo poduprto od Mađarske, radi zadržavanja sjevernog Banata i zaustavljanja opredjeljenja tamošnjeg stanovništva za južnoslavensku državu.
Nakon večere mladi franjevci su dočekali Generalnog ministra u pratnji tajnika i vice tajnika za formaciju fra Vidala Rodrigueza i fra Sergiusza Baldyge te generalnog definitora za Južnoslavensku konferenciju fra Ernesta Siekierku te im izrazili srdačnu dobrodošlicu.
Temlje hrvatskoga istraživanja bosanske crkve ustanovio je hrvatski povjesničar Franjo Rački, koji je, s obzirom na svoju južnoslavensku ideologiju i historiografiju podvrgnuo njezinim ciljevima.
U ediciji KPL prevoditi ćemo i izdavati južnoslavensku modernu prozu na Češki.
U njima se dr. Ivo Pilar protivio ulazku Hrvatske u Južnoslavensku zajednicu, te je u studenome 1917. godineu izjavi koju je sastavio zatraženo: ZAHTJEVAMO SJEDINJENJE ONIH ZEMALJA NA KOJE SE HRVATSKO DRŽAVNO PRAVO PROTEŽE, naime, HRVATSKE, SLAVONIJE, DALMACIJE, BOSNE I HERCEGOVINE TE HRVATSKE ISTRE U JEDNO POLITIČKO I FINANCIJSKI AUTONOMNO, SA HABSBURŠKOM MONARHIJOM KAO CJELINOM NERAZDRUŽIVO SPOJENO DRŽAVNO TIJELO.
Možda je tome razlog što njihovi autori ne obrađuju južnoslavensku, odnosno hrvatsku glazbenu povijest, kao što je to s velikom pažnjom učinio Vjenceslav Novak, ili je neki drugi uzrok spriječio njihovo prevođenje i tiskanje.
Potom su odmah bili zagovornici i provoditelji ujedinjenja svih hrvatskih krajeva sa Srbijom u novu, južnoslavensku monarhiju.
I nakon II. svj. rata K. se bavi Supilom; dok mu u 20 - im godinama Supilo služi kao primjer hrvatskoga političkog tragizma, kao simbol zabluda o mogućnosti transformacije srpske nacionalne ideologije i harmoničnog uklapanja Hrvatske u ravnopravnu južnoslavensku zajednicu, u poratnim godinama K. vjeruje da se Supilovi koncepti federalističkog ustrojstva Jugoslavije ipak mogu oživotvoriti u sklopu revolucionarnih društvenih promjena.
Markovića, kao »intelektualno-politički međaš« koji treba inspirirati suvremenu južnoslavensku politiku i historiografiju.
Ili im je svejedno što će ih jednoga dana hrvatska povijest bilježiti kao izdajnike nacionalnih (narodnih) interesa, kao što bilježi neke, danas moćne, srodnike jednoga Grge Budislava Angjelinovića, tadašnjega šefa policije u Zagrebu, koji je 5. prosinca 1918. dao pucati na one koji su na Trgu bana Jelačića prosvjedovali protiv uvlačenja Hrvatske u južnoslavensku državu.
Kroatistiku i južnoslavensku filologiju diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Stil mu se naslanja na južnoslavensku, posebice bosansku, usmenu tradiciju.
I 1918. netko se zaljubio, nekom se rodilo dijete itd., međutim u hrvatskoj povijesti ta godina ostaje zapamćena kao godina gubitka kakve-takve državnosti, utapanja u južnoslavensku zajednicu i ispadanja iz srednjoeuropskog kruga zemalja.
Pristupnicu je potpisao u Parizu 17. kolovoza 1914. Razlozi njegova ulaska u Legiju stranaca nisu bili ni financijski ni pustolovni: kao istaknuti borac za južnoslavensku stvar koji prima srpsku stipendiju, u Legiju se prijavio kako bi se za tu stvar i doslovno borio.
U Hrvatski sabor Stjepan Radić prvi put je izabran 1908. Na sjednici Narodnog vijeća 1918. suprotstavio se načinu na koji je Hrvatska ulazila u južnoslavensku državnu zajednicu sa Srbijom poručivši zastupnicima - " Ne srljajte kao guske u maglu ". (H)
Međutim, očito iz političkih razloga, tome postoje otpori, [ 57 ] budući da Tanajske ploče nepovratno obeskrepljuju južnoslavensku (zapadnobalkansku) identifikaciju Hrvata. [ 58 ] Najzad, ostaje nam, tek, zazvati legendarnoga Winstona Churchila koji nije zalud podsjećao:« Budemo li što dalje gledali u svoju prošlost, bolje ćemo vidjeti ono što nam slijedi u budućnosti ». [ 59 ]
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com