Vrata i svi prozori jednostavni su, bez ikakvih ukrasnih stilskih elemenata, dok je prozor prvoga kata veći i širi, ima kasnogotički vitičasti luk nadvratnika, sličan onome na pećini sv. Jere.
Vrata i svi prozori jednostavni su, bez ikakvih ukrasnih stilskih elemenata, dok je prozor prvoga kata veći i širi, ima kasnogotički vitičasti luk nadvratnika, sličan onome na pećini sv. Jere.
Među najznačajnijim djelima te umjetničke zbirke su slikano romaničko raspelo iz 11./12. st., slika Umrlog Krista, Jakova da Ponte Bassana (1510 1592), veliko renesansno raspelo iz 15./16. st., kipovi Navještenja Marijina: Marija i arkanđeo Gabrijel, toskanski rad iz 1408. g., dio poliptiha u drvu Petra de Riboldisa iz 1433. g., Bogorodica s Isusom, kasnogotički rad iz 15. st., Ugljanski poliptih iz 15. st.
Filijale i čipkasta mrežišta tipični su kasnogotički oblici, a polukružne niše sa školjkama, oblikovanje figuralnih reljefa i skulptura proroka izrazito su renesansni.
Ističu se kasnogotički relikvijari i posuđe iz župne crkve u Grobniku i Oštarijama.
Od značajnijih dijelova opreme stare crkve zadržan je u novoj građevini samo kasnogotički kip Bogorodice s Kristom u naručju, izrađen vjerojatno u drugoj polovici 15. stoljeća.
Kasnogotički kip Sv. Ane koja drži dijete Mariju, kvalitetna je kamena skulptura iz XV. stoljeća.
Nekadašnji ulaz u kulu, u visini prvog kata, ima šiljasti kasnogotički luk, a sličnog je oblika vjerojatno bio i nekadašnji ulaz u grad, na istočnom zidu, također na prvom katu.
Kasnogotički pećnjaci s Nove Vesi (gostovanje u Umagu)
Treći je sloj kasnogotički zidni oslik s kraja 15. stoljeća na kojem se nalazi Krist na prijestolju, lik Sv. Lovre i pape Siksta II., a četvrti je sloj pučki kasnobarokni oslik niže kvalitete kojeg smo ipak ekstrahirali te sačuvali u sakristiji kao dokument vremena, kaže restaurator konzervator Grzegorz Rodak koji je zajedno sa kolegom Josipom Marićem i tehničarom restauratorom Sinišom Marićem iz licencirane sinjske tvrtke " Ars Restauro " obavio detaljne radove restauracije i sanacije crkve.
Taj kasnogotički, neveliki kip djelo je nepoznatog narodnog majstora, a svoju izražajnu moć crpi iz velikog vjerskog i nacionalnog značenja.
Šareni majstor, anonimni kasnogotički slikar i kipar koji je djelovao u Istri i Sloveniji potkraj XV.st.
Kasnogotički drveni kip bistričke Bogorodice rad je pučkog majstora.
Kipari Giovanni Bon i njegov sin Bartolomeo Bon isklesali su 1442. godine monumentalni kasnogotički ulaz u palaču - Porta della Carta - iz Piazzette.
Te raskošne peći tipološki su slijedile srednjoeuropske uzore, na ocakljenim pećnjacima kvalitetne izrade upotrebljavani su kasnogotički i renesansni motivi poznati iz ugarskih kraljevskih radionica, ali i sa peći sakristije bečkoga Stephansdoma.
Postojeća crkva sv. Lovre u Crkvarima, iako je u sedamnaestom stoljeću dijelom barokizirana, u osnovi sa svojim kontraforima oko apside pokazuje kasnogotički stil, dakle petnaesto stoljeće.
Po svojim stilskim obilježjima bliska je tadašnjoj europskoj sakralnoj arhitekturi kontinentalnoga tipa, ali joj je kasnogotički portal načinjen u nekoj radionici hrvatskoga priobalja.
Kipu je g. 1490. dodan drveni pozlaćeni kasnogotički ukrasni okvir, u kome se nalaze kipići sv. Barbare i Hedvige s desne, te sv. Katarine i sv. Agneze s lijeve strane.
Kasnogotički mrežasti svod apside oslikan je 1470 79. freskama što su ih radile dvije radionice, kastavska (svod i gornji pojas svetišta) i istarska (tzv. Šareni majstor, donji pojas svetišta i trijumfalni luk).
Grb Lendave je plavi kasnogotički štit, na zelenom brijegu četvrtasta srebrna tvrđava s zlatnom trokutastom zastavom na vrhu.
Nad trijemovima se šire cetiri prostrane terase koje je ukrašavala kamena ogradica stupica, ali je vremenom propala i tek joj ugaoni pilastrici pokazuju vitkost i bogati kasnogotički ukras.
Kružna 1 A, kasnogotički portal i iznad njega konzole koje nose ložište peći,
Kaptolska utvrda šesterokutni je kasnogotički renesansni kaštel s kružnim polukulama i četverokutnom ulaznom kulom.
Kasnogotički oblici prozora žive i dalje, u građevinama već novih renesansnih osobina, prilagođeni novim načinima ne samo života, već i novim načinima gradnje fortifikacija - kaštela obranom vatrenim oružjem protiv vatrena oružja, što je već tema za sebe.
Te raskošne peći tipološki su slijedile srednjoeuropske uzore, na ocakljenim pećnjacima kvalitetne izrade upotrebljavani su kasnogotički i renesansni motivi poznati iz ugarskih kraljevskih radionica, ali i sa peći sakristije bečkoga Stephansdoma
Na ist. je ulazu u naselje crkva Sv. krunice (Gospa od Ružara), izgrađena 1641. na mjestu ranije i više puta obnavljana, u kojoj su mnogobrojne umjetnine (rezbareni oltar s palom, kasnogotički kip Blažene Djevice Marije od Karmela, nekoliko drvenih retabla s likovima svetaca i više oltarnih slika).
Ugledna je i zbog svog bogatog pokućstva, svetih predmeta i srebrnine: kasnogotički kalež iz XV. st., pokaznice iz 1769. i 1770. god., piksida, baldahin sa srebrnom motkom, relikvijar u kojem se nalaze pojas i prsten nađen na tijelu svetice iz XV. st., šest svijećnjaka s podlogom lavskih šapa iz 1736. god.
Stari grad centar - unutar gradskih zidina, možete pronaći mnogo zanimljivih znamenitosti, kao što je sarkofag iz ranog kršćanstva u biskupiji parka u Novigradu, zgradu s gotičkim elementima iz Venecijanskog utjecaja, kasnogotički biforium, nekoliko srednjovjekovnih crkava, itd.
U tradicionalnoj i promjenama nesklonoj venecijanskoj sredini gdje se do kraja 15. st. zadržava kasnogotički oblik oltara poliptiha, ova slika jasno upućuje na prihvaćanje novoga kompozicijskog tipa renesansne oltarne slike.
U tom se svetištu čuva i krstionica sa glagoljskim natpisom dok je u zid ugrađen kameni kasnogotički reljef s likom Sv. Martina izrađen u pučkoj maniri.
Na prelijepom Šipanu otkrit ćete čak 42 stara ljetnikovca i 34 crkvice, ljetnikovac obitelji Sorkočević, crkvicu Sv. Stjepana i kasnogotički Knežev dvor.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com