Tradiciju plemenite obrade kamena pučiška klesarska škola njeguje već stoljećima.
Tradiciju plemenite obrade kamena pučiška klesarska škola njeguje već stoljećima.
Jedina specijalizirana klesarska škola u Hrvatskoj brojnim je programima ove godine obilježila prvih stotinu godina svoga postojanja.
U Dubrovniku je djelovala kvalitetna klesarska škola s radionicama i vrsnim majstorima klesarima.
Od tada je Klesarska škola nastavila održavati veoma prijateljske veze s udrugom, što je dovelo i do prve razmjene učenika.
Klesarska škola sudjelovala je u izradi trijumfalnoga luka.
Sredinom ožujka, 2002. na poziv Turističke zajednice Hrvatske, Klesarska škola je ostvarila zapažen nastup na turističkoj burzi u Berlinu, najvećem i najbolje posjećenomu turističkom sajmu u Europi.
Klesarska škola u Pučišćima na Braču, koja obilježava 100. obljetnicu osnutka, i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ugovorili su izgradnju nove školske toplinske stanice, u kojoj će se, u skladu s modernim i ekološkim načinom grijanja i pripreme tople vode umjesto nafte koristiti sola... više
Domaćin skupštine bila je mjesna Obrtnička klesarska škola Johannes Steinhauser pod vodstvom ravnatelja Franza Waldnera.
Pučiška općina na čelu s načelnikom Marinom Kaštelanom zaslužna je za uređenje okoliša crkvice, dok je na njezinoj obnovi surađivala i Klesarska škola iz Pučišća.
Od 1946. godine do danas djeluje klesarska škola u Pučišćima.
Danas je Klesarska škola moderna i dobro opremljena ustanova.
Uz veliku i neprekidnu pomoć Ministarstva, Klesarska škola već dvadeset godina izdaje stručni časopis Klesarstvo i graditeljstvo.
Uz poboljšane prostorne i materijalne uvjete, Klesarska škola će ustrajati na realizaciji više klesarske škole kojom bi se zaokružila vertikala u klesarskome zanatu.
2003. godine Klesarska škola je od strane Ureda za prosvjetu, kulturu, šport, informiranje i tehničku kulturu Splitsko-dalmatinske županije predložena za najškolu u Republici Hrvatskoj.
Klesarska škola pridonosi promidžbi Hrvatske i svojom turističkom ponudom.
Upisom u sudski registar 18. sudenoga 1991. godine škola u Pučišćima ponovno je postala samostalna školska institucija s imenom Klesarska škola.
Klesarska škola odlično surađuje s tvrtkom Jadrankamen d. d., od koje dobiva kamene blokove za izvođenje praktične nastave u vlastitoj radionici.
Klesarska škola, odnosno njen đački dom, tijekom ljeta pod imenom Vila klesar također služi za smještaj gostiju.
Danas je Klesarska škola, za hrvatske prilike, moderna ustanova s dobro opremljenim informatičkim kabinetom te učionicama dostatno opremljenim tehničkim pomagalima i didaktičkom opremom, bogatom knjižnicom i, posebice dobro opremljenom radionicom za ručnu obradu kamena.
Tradiciju plemenite obrade kamena, pomalo zastalom pred zahuktalom tehnologijom, srećom uspješno nastavlja Klesarska škola u Pučišćima gdje mlade ruke naučnika stvaraju, već u školskoj radionica prava mala majstorska djela.
Značajnu ulogu u očuvanju ove tradicije ima klesarska škola u Pučišćima, jedina takva škola u Hrvatskoj, kao i praktična obuka klesara koja se već pola stoljeća obavlja u klesarskoj radionici Jakšić.
U mjestu je i klesarska škola sa stogodišnjom tradicijom.
Istina je, pučiška Klesarska škola po ovom pitanju ima odlične rezultate.
U Velikom Godinju se svakog ljeta održava klesarska škola u kojoj se okupljaju majstori obrade kamena iz čitave Dalmacije i Hercegovine.
Treba napomenuti da je pučiška klesarska škola jedna od tri koje djeluju u Europi.
Učenicima osnovnih škola ovim putem predstavit će se sve srednje škole u Splitu te Srednja škola braće Radić u Kaštelima i Klesarska škola u Pučišćima na Braču.
Pučiška Klesarska škola jedna je od tri koje djeluju u Europi.
O nama se obično govori kad je štrajk u Jadrankamenu ili u najboljem slučaju kad je u pitanju Klesarska škola.
Klesarska škola u Pučišćima jedna je od rijetkih u Europi koja obrazuje učenike za zvanje kamenoklesar i klesarski tehničar, a pohađaju je i mladi naučnici iz Hercegovine.
U investiciji, vrijednoj 1.300.000,00 kn, Fond sudjeluje s 800.000 kn, klesarska škola iz vlastitih sredstava 300.000 kn dok će 200.000 kn osigurati Splitsko-dalmatinska županija.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com