Nežićevom susjedu medvjedi su prethodno u tri navrata uništili košnice.
Nežićevom susjedu medvjedi su prethodno u tri navrata uništili košnice.
Konstruirane su tako da se svaka noga postolja može neovisno izvlačiti i uvlačiti u svoje ležište tako da se vrlo jednostavno i u vrlo kratkom roku postiže horizontalni položaj nosača na koje se postavljaju košnice.
Međutim, neke košnice su dale čak i od 15 do 20 kg.
Ustvari htio sam provjeriti da moji magneti nisu štetni (usp. slika prozirna košnica), da ne bi bilo« nismo znali »Košnice se sada dobro razvijaju i rade punom parom, konačno je stiglo i lijepo vrjeme, no mislim da treba pričekati jednu do dvije generacije pčela nakon postave magneta da bi se vidjela potpuna učinkovitost.
Vađenje meda iz takve košnice je teško i više se uglavnom ne prakticira.
Konstruktor košnice je Petrinjac Milan Krizman (1874 - 1958), istaknuti pčelar i osnivač« Banovske pčelarske zadruge u Petrinji »(1928).
Za konstrukciju ove košnice 1926. godine, na izložbi Jugoslavenskih pčelarskih društava u Dubrovniku, dobiva srebrnu medalju.
Ubrzan razvoj zajednica se nastavlja, te pčelar gotovo mora« spavati »uz svoje košnice da bi obavio sve poslove.
Dolaskom prvih pčela one na ulazu u košnicu treperući krilima šire miris sve više izvan košnice štpo privlači ostale izrojene pčele.
Sprema nekim proučavanjima zabilježeno je prazne košnice koje sadrže Nasonov zauzimaju rojevi u postotku od 50 80 % uz uvijet da se rojenje košnice odvijalo u okolici košnice sa postavljenim feromonom.
Nije rijetka pojava u travnju mjesecu za vrijeme cvjetanja voća i maslačka nastupe hladni i kišni dani a rad pčela izvan košnice sasvim prestane čak i za duže vrijeme, što može ugrozi već dobro razvijena pčelinja društva.
Nemam ništa osim ljubavi, ali ona ne kaplje iz mojih prsiju kao med iz zrele košnice, ona je vjernija i tvrđa od našeg starog balkona, toplija od sunca i dublja od ponoćnog mraka.
Danas, u suvremenom pčelarenju, prihvaćena je činjenica da pčelarska godina započinje u vrijeme prestanka paše kada pčele izbacuju trutove iz košnice te su ostale samo radilice i oplođena matica (kraj kolovoza i rujan).
Dvojica znanstvenika, Songkun Su sa Sveučilišta u Hangzhou i Shaowu Zhang sa Sveučilišta u Canberri uspjeli su, kao prvo, premostiti prirodni nagon za ubijanjem uljeza, i stvoriti košnice s mješovitom populacijom europskih i azijskih pčela.
Inače, te dvije vrste signaliziraju udaljenost do hrane ili košnice različitim trajanjem svoga plesa.
Najrašireniji tip košnice u Hrvatskoj je LR pa se standardnih mjera treba pridžavati.
Ako su košnice izložene direktnom vjetru, samo preveliko strujanje vjetra oko košnice neposredno će izvlačiti taj topli omotač i time sve više i više hladiti vanjsku površinu pčelinjeg zimskog klupka.
Otprilike je to slično principu pčelinje košnice, gdje se rano ujutro pčelice radilice razlete na sve strane svijeta, da bi se pred večer otežanih nogu od skupljenog meda vratile u košnicu.
Osnovni zadatak Radionice je senzibilizirati i potaknuti stanovništvo, osobito mlađi naraštaj, na zaštitu i valoriziranje znakovitosti otočkog pejzaža, u što, bez ikakve sumnje, u prvom redu spada tehnika gradnje u suhozidu: potpornji zidovi terasa, zidovi kao granice posjeda ili zabrani za stoku, pastirski stanovi i kuće za stanovanje, bunje, gomile, košnice, irigacioni sistemi i td.
Košnice su primamljive miševima po zimi.
Tretman mravljom kiselinom pomoću natopljene spužve, odozdo, pretpostavlja 85 - postotnu koncentraciju i mrežastu podnicu (upitna je efikasnost, a 85 - postotna koncentracija kiseline znatno je agresivnija (od 60 - postotne) prema metalnim dijelovima košnice i prema pčelaru).
Pa ljudi nastoje uhvatiti vlak, šire biznis, košnice i livade.
Drvene košnice upijaju vlagu i poslije nekog vremena će istrunuti.
Ruşet košnice se kod nas ne koriste, prilično su nepoznate i pretežno se koriste u Turskoj i okolnim državama.
1. Smještaj pčelinjaka - košnice, odnosno pčelinjak, treba smjestiti u području bogatom pčelinjom medonosnom pašom.
Često puta to bude direktno iz matičnjaka upravo izvađenog iz košnice.
Trutovi će pronaći način da izađu iz košnice i naučiti kako da se u nju vrate.
Košnice treba staviti u mirnijem dijelu terena koji posjedujemo, okrenute na način da ujutro pčele što ranije dobiju prve zrake jutarnjeg sunca, jer pčele " ne vole " ljenčariti i da im ispred/pored košnica netko stalno prolazi te da ih se previše uznemirava u njihovom važnom radu.
Slika 7. Skupljač peluda postavljen na leto košnice
AFB se može pojaviti i proširiti po čitavoj pčelinjoj zajednici, pa ako bolest ne liječimo, može za kratko vrijeme izazvati uginuće čitave košnice.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com