Kožljak i okolicu nasljeđuju tri brata Mojsijevića.
Kožljak i okolicu nasljeđuju tri brata Mojsijevića.
Dva brata su ubrzo umrla u sukobima s Turcima i Kožljak je dugo vodio treći brat Martin Mojsijević.
Izgleda da je Kožljak dva puta opustošio Ivan Frankopan, a jednom je Mojsijevića čak uhapsio i držao zatvorenog u Kožljaku.
U zadnjoj četvrtini XIII. st. stekli su (Albert II.) kao nasljedni akvilejski odvjetnici ili na druge načine Završje, Momjan, Sovinjak, Rašpor, Lupoglav, Kožljak, Kršan, Barban i Rakalj, no već poč.
Naime, Labinšćinu je pratilo izrazito sušno ljeto, koje je bilo nastavak zime sa izrazito malim količinama oborina, a najkritičniji su bili izvori Kokoti, Fonte Gaja, Kožljak i Plomin.
Francesco Barbo, vlasnik kaštela Kožljak podno Učke i riječki kapetan, u svojem je dvorcu davao utočište i potporu širiteljima luteranizma u Istri.
(5) U naseljima s vrijednom ruralnom arhitekturom Mala Učka, Lovranska Draga, Brest pod Učkom i Zagrad (Kožljak) sve građevne aktivnosti u smislu rekonstrukcija moguće su na temelju odredbi ovoga Plana i posebnih uvjeta ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode i kulturnih dobara.
1. naselje Kožljak planirano je kao jedan od ulaznih punktova u istarskom dijelu Parka,
Dostup: Cestom Vozilići-Kožljak-Katun do ovog zadnjega.
Crnika što se pojavljuje na strmim vapnenim stijenama duž kraškoga prijeloma iznad željezničke pruge Buzet Lupoglav Kožljak i kod Istarskih toplica svjedoči o većoj raširenosti crnike u toplijem razdoblju Zemljine prošlosti.
2. pored tradicionalnih djelatnosti poljoprivrede i stočarstva u dijelovima naselja Kožljak potrebno je poticati razvoj seoskog turizma i rekreacijskih aktivnosti: osobito biciklizam i pješačenje do starog grada Kožljaka, Sisola i Prodola,
Svi istarski izvori, osim izvora Kožljak i Plomin, stalno su mikrobiološki onečišćeni.
planirana punionica vode, lokalitet Kožljak (ovisno o kapacitetu).
iako bakteriologija nije više predmet klasifikacije voda, valja reći da su izvori Kožljak i Plomin povremeno onečišćeni (nisko onečišćenje) dok su izvori F.
prema sadržaju ukupnog dušika izvori Kožljak i Plomin su I vrsta, izvor Mutvica II vrsta, a F.
Video zapisi snimani su na podcijenjenim lokacijama kulturnoga naslijeđa u Rijeci i okolici Mirine na otoku Krku, Kožljak u Istri, Sveti Krševan na otoku Krku te Principija u Rijeci.
U sr. vijeku grade se u. kao središta feud. imanja (Boljun, Paz, Pietrapelosa), često na nepristupačnim mjestima iznad litica (Lupoglav, Kožljak, Pazin, Momjan i dr.), ali i komunalna središta grade bedeme i kule (Motovun, Buzet, Hum, Sv. Lovreč Pazenatički, Bale i dr.).
Ljepotu i raznolikost osjetit ćete bilo da započnete svoj posjet općini od kršanskog Kaštela, gdje je pronađen Istarski razvod, plominske crkvice Sv. Jurja Starog koja krije najstariji poznati glagoljski natpis Plominski natpis, zapadnih masiva Učke i kaštela Kožljak, romaničke crkve Sv. Kvirina i freske iz 15. stoljeća s detaljima prikaza poklonstva poznatog slikara Alberta, mjesta Čepić i istoimenog jezera koje se isušuje i pretvara u obradiva polja ili od najmlađeg naselja u Istri - Potpićna.
Po fizikalno kemijskim pokazateljima prema kojima se određuje vrsta vode (pH vrijednost i električna vodljivost) izvori Kožljak i Plomin su vode I vrste, a ostali izvori II vrste.
U to su vrijeme goričkima pripadali, osim šireg područja Pazina još i Završje, Momjan, Sovinjak, Pietrapelosa, Lupoglav, Tinjan, Kršan, Kožljak, Žminj, Višnjan, Vižinada, a pojedine posjede ili prava imali su čak u Motovunu, Lovreču i Taru.
To su redom Kršan, Blaškovići, Veljaki, Lazarići, Boljevići, Čambarelići, Kožljak, Jesenovik, Nova Vas, Šušnjevica, Letaj, Kostrčani, Lanišće, Zankovci, Polje Čepič, Zatka Čepić, Purgarija, Plomin, Plomin Luka, Stepčići, Vozilići, Zagorje i Potpićan.
Asfaltira se cesta Čepić - Kožljak
Želite li posjetiti Kožljak, uputite se cestom od Vranja prema Šušnjevici te nastavite prema Kožljaku.
Osim toga, još sam s ceste na Šikovac iz znatiželje išao cijelo vrijeme markiranim putem (par minuta duže) koji najprije vodi za Kožljak.
Zagrad Kožljak - u sjeni masiva Učke smješteni su ostaci ranosrednjovjekovnog kožljačkog kaštela mističnog izgleda koji još i danas skrivaju tajne iz vremena u kojem je bio naseljen. kanjon Mošćeničke Drage jedna od najljepših bujičnih dolina, sa svojim strmim, duboko usječenim stjenovitim stranama i još uvijek obrađenim terasama iznad kojih dominira Učka, odlikuje se iznimnom slikovitošću krajobraza te bogatom florom, faunom i povijesnim naslijeđem.
Pripremajući ciljane Izmjene i dopune Prostornog plana IŽ, Zavodu za prostorno uređenje IŽ dostaviti će se podaci o lokaciji za golf igralište sa pripadajućim sadržajima planiranim Prostornim planom Općine Kršan na potezu Kožljak-Čepić polje-Kras, te ostale potrebne podatke u cilju izrade Studije mogućnosti razvoja golfa u Istarskoj županiji.
U blizini Šumbera nalazi se cijeli niz zanimljivih gradića bogatih raznoraznim kulturno-povijesnim nasljeđem, mahom smještenih na brežuljcima, sa kojih se pružaju predivni vidici na okolicu: Kršan, Pićan, Kožljak, Labin, Plomin...
Obuhvaćalo ne samo Pazin nego i okolne posjede (Žminj, Tinjan, Trviž, Kožljak, Kašćerga, Bačva, Višnjan, Ružar, Vižinada i Božje Polje), te feud.
Spaljivanje će biti obavljeno na pusni utorak, 12. veljače i to u 18 sati jer do 19 sati maškarana skupina mora prijeći Čepićko polje i stići u Kožljak na spaljivanje pusta tamošnjih maškara.
Nekim vatrogasnim šumskim putem koji započinje iznad mjesta Kožljak, a završava kod sela Zagrad uspjela sam stići malim terencem do Kožljaka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com