Pokazalo se da su razine koenzima Q 10 u tkivu miokarda osoba s kongestivnim zatajenjem srca u prosjeku 33 % niže nego u zdravih osoba.
Pokazalo se da su razine koenzima Q 10 u tkivu miokarda osoba s kongestivnim zatajenjem srca u prosjeku 33 % niže nego u zdravih osoba.
Potrebna su daljnja i veća istraživanja o utjecaju koenzima Q 10 na rad srca. [ 17 - 23 ]
Stoga su se razvili otopljeni oblici koenzima Q 10 koji pokazuju pojačanu biološku dostupnost u usporedbi s kapsulama i tabletama na bazi praška te uljnih suspenzija.
Pokazalo se da oralno uzimanje koenzima Q 10 povećava njegovu koncentraciju u krvi i lipoproteinima, no još se ne zna da li dodatno uzimanje koenzima Q 10 povećava njegovu koncentraciju u drugim tkivima u osoba s normalnom endogenom biosintezom.
Međutim, oralno uzimanje koenzima Q 10 može povećati njegove razine u tkivima kojima on nedostaje.
Potrebno je napomenuti da apsorpcija koenzima Q 10 opada s povećanjem njegove doze, dok se ukupno manje od 10 % koenzima Q 10 apsorbira u crijevima.
Također, relativna biološka dostupnost koenzima Q 10 u reduciranom obliku, kao ubikvinol, je veća nego ona koenzima Q 10 u oksidiranom obliku, kao ubikvinon.
Beta glukanu, koji se u preparatu nalazi u izuzetno visokoj dozi (900 mg u dnevnoj dozi), dodani su ekstrakti iz 17 različitih vrsta voća i povrća, antioksidansi - C, E potom vitamin D3, cijela grupa B vitamina, minerali i mikroelementi - selen, krom i cink, mnoštvo enzima i koenzima (Q 10, NADH...) te optimalna kombinaciju aminokiselina, peptida, cisteina...
Najčešće nuspojave upotrebe statinskih lijekova jesu bolovi u mišićima uz gubitak koenzima Q-10. Zbog smanjene koncentracije koenzima Q-10 u krvi i mišićima smanjena je proizvodnja stanične energije, a time i aerobni kapacitet mišića te se povećava zamor mišića.
Osim koenzima Q-10 kod grčenja i bolova mišića, kao i za zdravlje srca, koristan će biti i magnezij.
SAM je izvor mnogih metilnih spojeva za mnogo različitih reakcija metilizacije kao što su: popravak DNA, stvaranje neurotransmitera, sinteza koenzima Q, proizvodnja ostalih aminokiselina (karnitin i kreatin), i eliminacija toksina poput arsena i piridina.
Intestinalna apsorpcija koenzima Q 10 je ograničena, a apsorbira se istim procesima kao i lipidi.
Hrana i prisutnost lipida pojačavaju apsorpciju koenzima Q 10, koji se reducira u ubikvinol nakon apsorpcije ili tijekom iste.
HDL također sadrži manje količine koenzima Q 10, a koncentracije koenzima Q 10 u plazmi ovise o lipoproteinima, za koje je vezan.
Tkiva kojima je potrebna veća količina energije, kao što je srce, jetra, bubrezi i skeletni mišići, sadrže relativno velike količine koenzima Q 10, dok se manje količine nalaze u plućima.
Mitohondrij sadrži relativno velike koncentracije koenzima Q 10, upravo zbog njegove temeljne uloge u bioenergetici mitohondrija, tj. u proizvodnji ATP-a.
Razina koenzima Q-10 naglo opada iza dvadeset pete godine života, slično hormonu melatoninu.
Uz brokulu, špinat je jedino povrće koje sadrži velike količine koenzima Q 10. Obiluje vitaminom B te štiti od kancerogenih oboljenja, bolesti krvožilnog sustava i srca, poboljšava vid i čini kožu ljepšom.
Ovi je samo mali dijapazon blagotvornih učinaka koenzima Q 10. Znanstvenici širom svijeta još ga i dalje istražuju, jer svojim lošim načinom života i lošim navikama samo potpomažemo razvoj i širenje različitih poremećaja i bolesti.
O djelovanju koenzima Q-10 postoji više stotina dokumentiranih istraživanja koja ukazuju na njegovu efikasnost u preventivnoj terapiji.
Međutim, semikvinon radikal može također reducirati α-tokoferoksil radikal u α-tokoferol, čime nastaje i potpuno oksidiran oblik koenzima Q 10 (CoQ 10), koji ne reagira s kisikom, pa se ni ne stvara superoksidni radikal. [ 1 - 7 ]
Pokazalo se i da kombinacija koenzima Q 10, u dnevnoj dozi od 120 mg, i vitamina E, u dnevnoj dozi od 300 IU, kroz period od 12 tjedana može smanjiti sistolički krvni tlak za, u prosjeku, 17 mm Hg. [ 14 - 16 ]
Biosinteza koenzima Q 10 uključuje 3 glavna koraka: sintezu benzokinona iz aminokiselina, tirozina ili fenilalanina, sintezu izoprenskog pokrajnjeg lanca iz acetil-koenzima A mevalonatnim putem te kondenzaciju navedenih spojeva.
Farnezil-pirofosfat je prekursor kolesterola, koenzima Q, dolihola i izopreniliranih proteina.
Dugi izoprenoidni pokrajnji lanac koenzima Q sintetizira se uz pomoć trans-preniltransferaze, koja kondenzira farnezil-pirofosfat s nekoliko molekula izopentenil-pirofosfata, sve trans konfiguracije.
Enzim hidroksimetilglutaril (HMG) - CoA reduktaza ima važnu ulogu u regulaciji sinteze koenzima Q 10, a sudjeluje i u regulaciji sinteze kolesterola.
Općenito se smatra da normalna biosinteza i raznovrsna prehrana pružaju dostatne količine koenzima Q 10 u zdravih osoba.
Biosinteza koenzima Q 10 je složen proces i uključuje brojne proteine za čiju sintezu su odgovorni geni.
Primarni nedostatak koenzima Q 10 je naziv upravo za tako uzrokovan manjak ovog koenzima u organizmu.
Primarni nedostatak koenzima Q 10 je rijedak, autosomno-recesivni poremećaj koji narušava normalnu funkciju neurološkog sustava i mišića.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com