Odgovor je jednostavan: antibiotik ne može doprijeti do izvora infekcije odnosno bakterija koje izazivaju probleme - one se nalaze dobro skrivene i zaštićene unutar korijenskog kanala i jedini način da ih se uništi je liječenjem korijenskih kanala.
Odgovor je jednostavan: antibiotik ne može doprijeti do izvora infekcije odnosno bakterija koje izazivaju probleme - one se nalaze dobro skrivene i zaštićene unutar korijenskog kanala i jedini način da ih se uništi je liječenjem korijenskih kanala.
Uspješno liječi AFTE i postiže odlične rezultate kod dezinfekcije korijenskog kanala.
Kada je veći dio zuba uništen traumom, karijesom, liječenjem korijenskog kanala ili kombinacijom navedenog, te ukoliko se radi o stražnjim zubima ili implantatima, rješenje su dentalne krunice i mostovi.
Zaslužan za postavljanje prvog punjenja korijenskog kanala.
Prilikom zahvata odstranjuje se vrh korijena, upalni proces, te se obično vrši retrogadno punjenje korijenskog kanala.
Uspiješnost apikotomije usko je vezana sa kvalitetom konzervativne terapije korijenskog kanala, pa su tako apikotomije napravljene nakon neadekivatnih endodontskih zahvata vrlo često neuspješne.
Mislim da bi se u Vašem slučaju trebala napraviti revizija punjenja korijenskog kanala (ako je moguća), pa tek ako se ona pokaže kao neuspješna pristupiti apikotomiji.
Redukcija vremena liječenja umanjuje šanse da će bakterije iz sline i dalje ulaziti u prostor korijenskog kanala i podržavati infekciju, te je stoga pravilan način da se liječenje obavi u 1, a najviše 3 posjete.
RIJEKA »Damir Šnjarić stekao je akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenog područja biomedicina i zdravstvo, znanstvenog polja dentalna medicina, znanstvene grane endodoncija i restaurativna dentalna medicina obranom rada »Analiza irigacije korijenskog kanala u endodontskoj terapiji metodom računalne dinamike fluida«.
Punjenjem korijenskog kanala nastoji se sačuvati zub koji je ozbiljnije zahvatila infekcija ili upala.
Tako se čuva struktura usne šupljine, a stomatolozi ističu i da su tehnike punjenja korijenskog kanala u posljednjih deset godina napredovale.
Gumasti materijal bi trebao činiti glavninu punjenja a cement služiti samo kao ljepilo između gumastih štapića i stijenki korijenskog kanala.
Liječenje zuba se sastoji od mehaničkog i kemijskog čišćenja korijenskih kanala s ciljem uklanjanja bakterija i inficiranog dentina iz korijenskog kanala.
Hermetičkim punjenjem korijenskog kanala i restauracijom krune zuba trajno se rješava problem.
To dovodi do odgovora na pitanje koje se često postavlja stomatolozima: " Je li moguće liječiti granulom liječeći zub? " Odgovor je: " Svakako da, jer su uzrok granulomu iritansi iz korijenskog kanala.
RVG tj. digitalno radiografsko snimanje je jedna od metoda koju koristimo u dijagnostici i kao kontrolu u endodontskoj terapiji pri određivanju dužine korijenskog kanala.
Upalni proces se iz upaljenog korijenskog kanala širi u kost i taj proces se u kolokvijalnom jeziku zove gnjiljenje.
Endodontski zahvati podrazumijevaju vađenje upaljenog zubnog živca pri čemu zub ostaje u usnoj šupljini i ima jednaku funkciju kao i zdravi zub, liječenje kroničnih upala na vrhu korijena zuba - granuloni, ciste, te uklanjanje loših i starih punjenja.Liječenje uključuje mehaničku preparaciju kanala - bilo ručnim instrumentima ili strojno - najčešće u kombinaciji obiju tehnika i zatim punjenje očišćenog prostora EndoREZ kompozitnim cementom za punjenje korijenskog kanala koji zbog tekućeg stanja omogućuje hermetično zatvaranje kanala i trenutno je najkompletnije rješenje za punjenje korijenskog kanala.
Određivanje točne radne dužine korijenskog kanala izrazito je bitno kako ne bi došlo do prepunjenja ili potpunjenja korijenskog kanala.
Granulom je upalni proces koji nastaje kao odgovor organizma na iritacije iz korijenskog kanala koji je pod upalom.
U tom slučaju vrlo je važno odmah posjetiti stomatologa i započeti sa terapijom korijenskog kanala kako bi se izbjegle ozbiljnije komplikacije.
Promjena boje je obično posljedica curenja iz korijenskog kanala zuba.
temeljita rotacijom strojnog instrumenta uklanja se inficirani dentin sa svih stijenki korijenskog kanala pokretom iščetkavanja, za razliku od instrumenata koji se vrte puni krug i obrađuju samo središte kanala
Taft i Dr. Watt urednici publikacije " The Dental Register of the West " preporučuju upotrebu gutaperke za punjenje korijenskog kanala.
Punjenje korijenskog kanala zuba većina smatra uspjehom jer je tako spašen prirodni zub.
Uz današnju tehnologiju određivanja duljine korijenskog kanala (digitalni RVG, apeks lokator), i instrumentacije i punjenja istog (strojna endodoncija, topla gutaperka) liječenje zuba i konzervativna sanacija ispunom mogući su u samo jednoj posjeti.
Cilj je proširiti korijenski kanal, ukloniti ostatke pulpe i bakterijama inficirani dio dentinskog zida korijenskog kanala.
Riječ je o bezbolnom i neagresivnom postupku koji traje tek nekoliko desetaka sekundi, a učinkovito oporavlja strukturu zuba, uspješno liječi afte, te daje odlične rezultate kod dezinfekcije korijenskog kanala.
Iglice se postupno povećavaju u promjeru, a duljina do koje dosežu trebala bi biti ograničena duljinom korijenskog kanala, tj. otvorom na vrhu korijena.
Isto tako ne bi trebalo kanala obrađivati i kraće od duljine korijenskog kanala jer tako zaostaju kanalu upaljeno tkivo, nekrotični sadržaj i bakterije koje mogu prouzročiti sve simptome opisane u prvom dijelu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com