Na svakoj stanici postoje aparati na kojima se kupuju karte bilo kovanicama ili papirnatim novcem (ostatak vraćaju u kovanom novcu).
Na svakoj stanici postoje aparati na kojima se kupuju karte bilo kovanicama ili papirnatim novcem (ostatak vraćaju u kovanom novcu).
Ovaj primjerak svakako ne predstavlja neko redovno izdanje, već se radi o medalji nalik kovanom novcu.
Pošto su posjetitelje bloga zainteresirale ove greške na kovanom novcu, evo još nekih grešaka, tzv. zakrenutih naličja na kovanicama od 50 lipa.
Kovane jubilarce podijelit ću na one prije i poslije Zakona o prigodnom kovanom novcu.
Većina naših jubilaraca, izdanih i poslije Zakona o prigodnom kovanom novcu, nema obilježja jubilarnog novca u formalno-pravnom, a pogotovu ne u ekonomskom pogledu.
Iako su po svojim vanjskim karakteristikama slični kovanom novcu, današnji zlatni dukati ne predstavljaju novac po zakonskoj definiciji.
Treće, velike svote u kovanom novcu zauzimaju puno prostora i teške su u vrlo doslovnom smislu: teško ih je premještati s mjesta na mjesto, osobito u svijetu zaprega i brodova na jedra ili vesla.
Na samom kovanom novcu u Srbiji, ovaj naziv se javlja za vreme Vuka Brankovića (1389 - 1398. godine) kao VLKOV ' DINAR '.
Takva eksplozija prikazivanja građevina na kovanom novcu pospješila je stvaranje nove teme skupljanja među numizmatičarima: građevine na kovanom novcu.
Nakon najraširenije teme, portreti na kovanom novcu, pa portreti na talirima, nakon sportske teme na kovanicama, koja je usput rečeno ipak ograničena i vrstama sporta i sportskim priredbama, trend skupljanja građevina na kovanom novcu nalazi se u usponu.
Na kovanom novcu, novijem ili starijem, redovito se mogu naći razni brojevi.
Česta upotreba brojeva na kovanom novcu je i označavanje brojčane vrijednosti pojedinog komada (apoen ili nominala).
Proglašavanje takvih pseudo-kovanica (prema izrazu iz prezentirane sheme) novcem, možebitno će provocirati i pitanje u kojoj mjeri je Zakon o prigodnom kovanom novcu primjeran temelj valjanoj praksi izdavanja jubilarnog NOVCA.
I na starom kovanom novcu Apolon je prikazan s vijencem lovorike na glavi.
(1) Zabranjena je izrada, prodaja, uvoz i distribucija, u svrhu prodaje ili u ostale komercijalne svrhe, medalja i žetona koji nalikuju stranom kovanom novcu. (2) Hrvatska narodna banka propisuje obilježja na temelju kojih se utvrđuje nalikuje li medalja ili žeton stranom kovanom novcu.«
Kunino krzno služilo je kao sredstvo plaćanja poreza zvanog kunovina ili marturina u srednjevjekovnoj Slavoniji, Primorju, Dalmaciji, a lik kune nalazio se i na hrvatskom kovanom novcu zvanom banovci.
U nastavku istaknutih datuma, zatvarajući krug na kovanom novcu, s lijeve na desnu stranu, ispisan je tekst " 10 OBLJETNICA MEĐUNARODNOG PRIZNANJA RH ".
U nastavku datuma, s lijeve na desnu stranu ispisan je tekst REPUBLIKA HRVATSKA KANDIDAT ZA ČLANSTVO U EUROPSKOJ UNIJI, koji zatvara krug na kovanom novcu.
Ovaj stari naziv pojavljuje se u inačicama Braslava ili Preslava na kovanom novcu kralja Stjepana I.
Iza točke 19. briše se točka i stavlja se zarez, te se dodaju točke 20., 21. i 22. koje glase: »20. ako u propisanom roku Hrvatskoj narodnoj banci ne dostavi obavijest i dokumentaciju iz članka 46. e ovoga Zakona, 21. ako izradi, proda, uveze ili distribuira, u svrhu prodaje ili u ostale komercijalne svrhe, medalju ili žeton koji nalikuje stranom kovanom novcu, 22. ako u postupanju sa stranom gotovinom za koju se sumnja da je krivotvorena ne postupi na način i sukladno mjerama koje propisuje Hrvatska narodna banka.«
Lik kune nalazio se od prve polovine 13. stoljeća pa gotovo do kraja 14. stoljeća na hrvatskom kovanom novcu zvanom banovac a kuna je bila i potencijalni novac Banovine Hrvatske.
Nekoliko detalja iz povijesti kune: kunino krzno služilo je kao sredstvo plaćanja poreza zvanog kunovina ili marturina u srednjevjekovnoj Slavoniji, Primorju, Dalmaciji; lik kune nalazio se od prve polovine 13. stoljeća pa gotovo do kraja 14. stoljeća na hrvatskom kovanom novcu zvanom banovci; kuna je bila potencijalni novac Banovine Hrvatske te stvarni novac u izdanju Nezavisne države Hrvatske i ZAVNOH-a.
»Medalje i žetoni koji nalikuju stranom kovanom novcu
Međutim, te su nominalne vrijednosti 1955. godine bile su gotovo obezvrijeđene inflacijom (16) pa je za pretpostaviti da se iz toga razloga ipak odustalo od njihovog stavljanja u optjecaj, te se pristupilo izradi i izdavanju tih apoena u kovanom novcu. (17)
Hrvatska narodna banka je nositelj svih imovinskih autorskih prava na novčanicama i optjecajnome kovanom novcu koji glase na kune i lipe.
Dokaza ima i na kovanom novcu iz 2. stoljeća prije Krista, koji pokazuju sliku Krišne i Balarame.
Čak natpisi BON POUR 1 FRANC i BON POUR 2 FRANCS (bon za 1, odnosno 2 franka) ili BUN PENTRU 1 LEU i BUN PENTRU 2 LEI (bon za 1, odnosno 2 leja) na sitnom francuskom i rumunskom kovanom novcu početkom 20 - ih godina prošlog veka, na to najbolje ukazuje.
Vidljivo je, da se primjedbe postavljene u kratkom prikazu Zakona o prigodnom kovanom novcu mogu sustavno ponavljati u prikazu svakog daljnjeg izdanja, dapače po mome se sudu mogu postavljati u sve oštrijem i težem obliku.
Početkom VII i VI vijeka pnje naše ere nestaju iz upotrebe ovi grubo obrađeni blokovi bakra, ustupivši mjesto kovanom novcu.
Naravno, prijelaz od odlivka metala k kovanom novcu izvršen je preko čitavog niza stupnjeva.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com