Ispravljam vlastiti krivi navod o filtraciji vode u krškim podzemnim vodotocima.
Ispravljam vlastiti krivi navod o filtraciji vode u krškim podzemnim vodotocima.
U krškim predjelima taj proces postupno skida strop špiljama, jamama i kavernama sve do kritične debljine, kada dolazi do urušavanja stropa i pretvaranja šupljina u ponikve, kanjone ili neke druge morfološki neobične i jedinstvene oblike krškoga reljefa.
Kao i u drugim krškim poljima, ovdje rastu mnoge rijetke i zaštićene biljke, kao što su kukuljičasti kaćun, crni šaš i veliki žabnjak, koji se nalaze na crvenoj listi ugroženih biljaka Hrvatske.
Ta ista polja vrlo su vrijedno stanište mnogim pticama, pa je Gacko polje, zajedno s drugim krškim poljima, predloženo za zaštitu u europskoj ekološkoj mreži NATURA 2000, kao područje važno za ptice.
51. Tko je obavljavo izbor speleoloških objekata i lokaliteta u krškim područjima osim biospeleologa?
Međutim, na području Županije glavnina podzemnih voda nalazi se u krškim vodonosnicima kod kojih je za jakih kiša vrlo brz i neposredan kontakt između sliva i izvora te su tada i procesi onečišćavanja najbrži i najopasniji, a promjene kakvoće vode najizraženije.
Uočena je i njihova pojava na krškim zaravnima (Mihevc, 2001) te je dokazana površinska denudacija špilja dubokog freatskog postanka (Šušteršič, 1998).
To je zaravan mezozojskih vapnenaca, premda valovita i s krškim pojavama (doline, vrtače, ponikve i dr.), na kojoj su se razvili različiti oblici tipova tala koja se nazivaju crvenicama (terra rossa).
Područje je bogato površinskim krškim formama od mikroformi (šiljci, škrape i kamenice) do megaformi (mogote, polja i vrtače).
Hrvatska, kao mala zemlja s relativno dugom speleološkom tradicijom obiluje krškim i speleološki jako perspektivnim terenom.
U krškim područjima ne bi se smjele locirati djelatnosti temeljene ne velikoj potrošnji vode, kao ni one koje proizvode veće količine otpadne vode.
Po uzoru na klaonički otpad koji svako malo osvane po krškim jamama, netko je u plićak šibenske luke, malo prije uvale Duboka, iskrcao poveću količinu ostataka škampa
Nadalje, upoznat ćemo ptiće koje žive u krškim poljima oko rijeke Gacke, prije nego se popnemo na mitsku planinu Velebit, koja pruža prekrasan pogled na lijepo Jadransko more u podnožju.
Prostor Primorsko-goranske županije je krško područje sa specifičnim načinom kretanja vode, jako razvijenom krškom erozijom i karakterističnim krškim pojavama te slabo razvijenom nadzemnom i bogatom podzemnom krškom hidrografijom.
Posljednjih godina i neki veći nasadi u nemogućnosti da nabave određenu sortu već cijepljenu na Oblici, upravo radi dobrog odnosa ove sorte prema krškim terenima svjesno su išli na mononasade s namjerom da ih vremenom precijepe.
Park prirode Medvednica bogat je i krškim fenomenima na području istočno od Jelenje vode među kojima se ističe pećina Medvedica i Tisin ponor.
Crvenica (terra rossa) je tlo crvenkaste boje koje se pojavljuje u krškim krajevima.
Ostvario je brojne rezultate; između ostaloga, usporedio je i objasnio sedimentacijske procese u nekrškim i krškim ušćima.
Isto tako bavi se fenomenima potopljenog krša (plimskim potkapinama, potopljenim speleotemima, sedimentacijom u krškim estuarijima), čime je omogućeno preciznije datiranje eustatičkih promjena tijekom pleistocena i holocena.
Zeleni pojas Velebit obuhvaća visoko vrijedne prirodne znamenitosti (izuzetna staništa, velika brojnost vrsta, visok endemizam, jedinstvena podzemna slatkovodna ekologija, itd.), koje su u vezi s složenim krškim sustavom rijeka Like, Gacke i Krbave, koje ponirući pod Velebit i druge podzemne sustave ponovno izviru na površinu bilo na kopnu bilo u more Velebitskog kanala.
Za taj prijedlog je više razloga: neobrasla šumska zemljišta su neupotrebljiva za podizanje višegodišnjih nasada jer se radi o najlošijim krškim staništima na kojima nema nikakvih izgleda za njihov uspjeh, a zemljište obraslo degradacijskim stadijima sredozemne šume predstavlja razvojni stadij manje ili više odmaklog prirodnog razvoja (potpomognutoga stručnim uzgojnim postupcima) prema stabilnom šumskom ekosustavu.
Cijela hrvatska obala leži na karbonatnim stijenama i krškim staništima koja su vrlo osjetljiva na fizičke promjene, stoga bi porast razine mora potencijalno mogao biti jedna od ozbiljnijih i skupih posljedica klimatskih promjena.
Kasnijim sudarom jadranske karbonatne platforme i susjednih područja s kontinentalnom masom Europe (čiji je najveći intenzitet započeo u eocenu, prije 40 - ak mil. godina) platforma je dezintegrirana uz mjestimični nastanak dubokomorskih korita, a potom je snažnom tektonikom izdignuta u planinski lanac Dinarida, čiji se jugozap. dio naziva Krškim Dinaridima.
Četa za četom prijeđe na brodu preko Save, a sa prvim brodom fiškal i Metljičanin, i kad je zadnji brod pristao pod Krškim, doviknu Ilija svojoj vojsci:
Metković, 5.1.2013. - Koncem listopada prošle godine u prostorijama Hrvatskoga slova u Zagrebu sudjelovao sam na tribini na temu Gornjih horizonata na kojoj je uz biologa dr. sc. Dalibora Ballijana sudjelovao i dr. sc. Srećko Božičević, hidrogeolog i speleolog, koji je svojedobno i sam radio na krškim terenima Popova polja i Dubrovačkoga primorja te tako svome velikome znanju dodao isto tako veliko iskustvo koje se ne može naći ni u jednome udžbeniku, jer dinarski krš predstavlja svjetski fenomen.
One u krškim krajevima, kakvi su Dinaridi, imaju snažan izvor - velika količina vode šiklja iz podzemlja.
U krškim dijelovima, prvenstveno na otoku Čiovu i obroncima Vilaje, Kozjaka i Vlaške stoljećima su se uzgajale masline, smokve, rogač i druge voćarske kulture.
Izgradnjom gornjeg kompenzacijskog bazena i zatvaranjem ponora kao i prestankom plavljenja te odvodnjom vode iz Popova polja došlo je do promjena režima podzemnih voda u krškim vodonosnicima na širem području.
Već ovim zahvatima na Trebišnjici u Platu i Čapljini je 4 milijardi kubičnih metara vode godišnje prebačeno iz prirodnih tokova u betonirane i tako oduzeto krškim vodnosnicima.
Najčešće, radi se o krškim udubljenjima, ponikvama ili vrtačama, prirodno nastalim od poniranja voda, čiju funkciju u izvjesnoj mjeri zadržavaju i danas, a time su izravni prenositelji utjecaja na podzemne vode.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com