Kutna brzina Mjesečeve revolucije manja je od kutne brzine Zemljine rotacije.
Kutna brzina Mjesečeve revolucije manja je od kutne brzine Zemljine rotacije.
gdje je v brzina u relativnom sustavu (brzina koju vidi opažač sa Zemlje), W je kutna brzina rotacije Zemlje, g je akceleracija sile teže, a tr je akceleracija sile trenja, r je gustoća, a p je tlak.
Tu ti ulazi u računicu kutna brzina klipnjače, veličina i pokretanje ventila, hlađenje i podmazivanje motora...
Uz obodnu, često se upotrebljava i kutna brzina revolucije planeta.
Srednja kutna brzina gibanja planeta jednaka je omjeru punog kuta i sideričkog perioda ophoda planeta.
gdje su m 1 i m 2 mase tijela, r 1 i r 2 pripadni polumjeri revolucije obaju tijela (za središta tijela to su udaljenosti od centra masa) i w kutna brzina revolucije.
Da li je kutna brzina vektor ili skalar?
Inače se kaže visokoturazni motor ako nisi znao, također nije istina da se 99 % motor f1koristi na Max broju okretaja, jako si fulao, zatim kutna brzina klipnjace pojasni malo to, koliko ja znam klipnjaca je spojena na radilicu i na klip i njena brzina zavisi od brzine vrtnje same radilice, zacudo ostali podaci su skoro pa točni, nije također točno da v10 i v12 motori imaju vise snage, nego je postižu na razlicitom broju okretaja, istina je da je v12 i v10 jednostavnije napraviti da imaju vise snage ali to mi je sad malo predugo objašnjavati.
Tamo je kutna brzina i najmanja. tamo vlada polje statike.
gdje je w 0 početna kutna brzina, a j 0 početni kut koji zatvara pravac koji spaja ishodište koordinatnog sustava i centar mase vozila sa pozitivnim smjerom X osi.
gdje je w sinodička ili siderička kutna brzina (0/dan), a B heliografska širina (0). Koeficijent a određuje iznos ekvatorske rotacije, dok koeficijenti b i c opisuju diferencijalnu rotaciju.
Premda se posljednjih godina mjerena kutna brzina nastoji prikazati pomoću redova čiji su članovi ortogonalne funkcije (Snodgrass, 1992), ipak se za opis diferencijalne rotacije još uvijek najčešće koristi standardni izraz (1.1).
Gdje je j kutni pomak, njegova prva derivacija je kutna brzina w, a druga derivacija je kutna akceleracija a:
Da li se kao kutna brzina može definirati vektor koji ima smjer njene (obične) brzine?
Npr. točan odgovor bi bio: kutna brzina je pseudovektor zato što je ona, zapravo, antisimetrični tenzor koji se, igrom slučaja, može u trodimenzionalnom prostoru prikazati s tri komponente tj. kao vektor.
tu je w kutna brzina okretanja nebeskog svoda, t vrijeme osvjetljavanja filma a d deklinacija zvijezde koja ostavlja trag.
pri čemu je kutna brzina ovisna o udaljenosti od galaktičkog središta:
Kutna brzina Sunčeva gibanja je svega 0,0053/god.
Srednja dnevna kutna brzina Zemljina gibanja iznosi 0,9856 o/d, pa je u tom slučaju odnos sinodičke kutne brzine (wp) i sideričke kutne brzine Sunčeve rotacije (w) dan izrazom:
Prividna kutna brzina izvedena iz projiciranih koordinata veća je od stvarne, što vrijedi općenito za ustrojstva koja se nalaze u višim slojevima Sunčeve atmosfere.
Korekcija s obzirom na visinu ustrojstva iznad fotosfere (h) može se odrediti analizom krivulja koje prikazuju ovisnost kutne brzine ustrojstva o udaljenosti od središnjeg meridijana (Roša et al., 1996), što je kvalitativno prikazano na slici 1.1. U slučaju ustrojstava koja se nalaze na Sunčevoj površini (h = 0) mjerena je kutna brzina konstantna, dok kod ustrojstava koja se nalaze iznad fotosfere rotacijska krivulja ima parabolični oblik.
Možete li mi objasniti zašto kažemo da je kutna brzina pseudovektor? (Perica iz Kutine)
Sofisticirana dinamometrijska naprava koja je baza izokinetičkog aparata sadrži kontrolni mehanizam zbog kojeg se kutna brzina koju određuje ispitivač ne može povećati ili smanjiti od strane vanjske sile (ispitanika), već se sila pomoću određenog sustava apsorbira i kompjutorski obrađuje.
To je kut između pravog heliocentričnog smjera planeta i smjera kojeg ima planet ako je njegova kutna brzina jednolika.
Kutna brzina opisuje rotaciju (vrtnju ili zakretanje) na sličan način kao što brzina točke opisuje premiještanje kroz prostor.
Tu kutna brzina opisuje zakretanje polumjera (radij-vektora) povučenog do točke koja se giba po kružnici.
No, ista kutna brzina opisuje i zakretanje vektora brzine točke, jer je taj vektor stalno okomit na polumjer kružnice.
Za razliku od n i E, M se povećava jednoliko u vremenu i njegov rast je srednja kutna brzina h.
Tada se kutna brzina w nalazi praćenjem vremenske promjene kutne udaljenosti ustrojstva od središnjeg meridijana:
ovo ne kužim s gasom, ali taj a-v dijagram je u biti samo transformiran dijagram moment-kutna brzina dijagram motora, pod pretpostavkom da je u istoj brzini.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com