No premda epidemije legionarske bolesti privlače veliku količinu medijske pažnje, svakako treba naglasiti kako se ova bolest uglavnom javlja u obliku pojedinačnih, izoliranih slučajeva.
No premda epidemije legionarske bolesti privlače veliku količinu medijske pažnje, svakako treba naglasiti kako se ova bolest uglavnom javlja u obliku pojedinačnih, izoliranih slučajeva.
Za razliku od pontijačke groznice, većina slučajeva legionarske bolesti zahtjeva hospitalizaciju i što hitniju primjenu parenteralne antibiotske terapije.
Njezin je istraživački rad vezan uz patogenezu tularemije i legionarske bolesti, odnosno mehanizme preživljavanja bakterija Francisella tularensis i Legionella pneumophila unutar stanice.
Kroz primjere u praksi obradit će se tematske cjeline kao što su: sigurnost i kvaliteta prehrane, specifičnosti dezinfekcije i kontrole štetnika, aktualna problematika vezana za zakonodavstvo i sanitarni nadzor, preventivne mjere u sprječavanju legionarske bolesti, upravljanja zdravstvenim rizicima na bazenima i hotelskim plažamai obradit će se tijekom Konferencije.
Danas se zna da je uzrok legionarske bolesti prastara bakterija, za koju je čovjek stvorio novi mikrookoliš.
Podaci o oboljelima i bolestima od posebnog javnozdravstvenog značaja prikupljaju se i prate u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo na individualnoj razini za određene zdravstvene registre: registar za rak, registar psihoza, suicida, ovisnosti o psihoaktivnim drogama, legionarske bolesti, TBC-a, HIV-a te registar o osobama s invaliditetom (slika 1).
Uz već postojeći, zakonom propisani, stručni nadzor nad provedbom obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, što provode HE timovi, u našoj Županiji aktivno provodimo i nadzor nad prevencijom legionarske bolesti.
Zbog činjenice da u Primorsko-goranskoj županiji veliki broj hotelsko-turističkih objekata ima sezonski tip rada, temeljem dobre poslovne suradnje sa sanitarnom inspekcijom i utvrđivanjem potrebe za većim standardom nadzora izdavanjem rješenja sanitarne inspekcije, svaki objekt prije početka rada mora provoditi preporučene mjere (Referalnog centra za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo) za smanjenje rizika od pojave legionarske bolesti, uz stručni nadzor djelatnika higijensko-epidemiološke službe Zavoda.
Ukratko, zaključeno je da treba razviti standarde vezane uz prevenciju legionarske bolesti te prihvatiti standarde na razini Europske unije.
Zbog pojave legionarske bolesti među navijačima s rukometnog prvenstva koji su bili u Poreču zatvorena je tamošnja dvorana na Žatiki.
Preporučene mjere za zaštitu pojedinca u privatnim objektima: - u vikend-kućama, apartmanima i sl., prije njihovog prvog korištenja nakon duže pauze, ispirati sustav tople i hladne vode ispuštanjem na slavinama, tuševima i ostalim izljevnim mjestima dok pet do deset minuta ne teče bistra, čista voda; - redovito održavati čistoću mrežica (perlatora) na slavinama, a ako nisu neophodne, najbolje ih je ukloniti sa slavina u objektima koji se ne koriste tijekom čitave godine; redovito održavanje rozeta na tuševima; ako se prilikom puštanja vode na tušu mlaz raspršuje nepravilno na sve strane i/ili nepotpuno, to je znak začepljenja mlaznica rozete prljavštinom ili kamencem, a u oba slučaja to predstavlja podlogu za razmnožavanje legionela; kod objekata koji se ne koriste tijekom čitave godine preporučivo je čišćenje mrežica i rozeta, kao i potapanje u sredstvo namijenjeno za uklanjanje kamenca; - za tuširanje koristiti zdravstveno ispravnu vodu, koja mora imati istu mikrobiološku čistoću kao i voda za piće; - koristiti priključke za vodu koji su instalirani od strane ovlaštenih osoba (tvrtki); - izbjegavati divlje priključke za vodu, a posebice nikako se ne spajati na hidrantsku mrežu; - ne koristiti za tuširanje i piće vodu skupljanu u otvorenim vanjskim bazenima, koja se skuplja kroz duže vremensko razdoblje, odnosno takvu vodu koristiti jedino u uvjetima kada je zaštićena od vanjskih onečišćenja te se redovito kondicionira (klorira), a rezervoari (bazeni i sl.) redovito se čiste i dezinficiraju; - za vlastitu zaštitu preporučljivo je za tuširanje koristiti vodu odgovarajuće temperature, koju se postiže miješanjem vrele i hladne vode; - izbjegavati tzv. drukere (miješalice) za automatsko postizanje niže temperature tople vode (koja je dostatna za tuširanje, ali nije adekvatna za zaštitu od legionele), osobito u vikend-objektima koji su na području neadekvatne opskrbe vodom (nema javnog vodovoda) i uz to se ne koriste kontinuirano tijekom cijele godine (izmjenjuju se razdoblja dužeg nekorištenja, a s time i stagnacije vode u vodovodnom sustavu); - prilikom spajanja vodovodnih cijevi u privatnom aranžmanu na javni vodovodni sustav (a što ipak nije preporučljivo) nikako cijevi ne ostavljati na površini tla (jer se u ljetnim mjesecima hladna voda u cijevi zagrije do temperatura povoljnih za razmnožavanje legionele iznad 200 C); - za preinake u vodoopskrbnom sustavu konzultirati i angažirati ovlaštene osobe (profesionalne tvrtke), čiji predstavnici će, sukladno zakonskim propisima i pravilima struke, nakon svake preinake uzorak vode dati na analizu za tehničku i zdravstvenu ispravnost, budući da se tijekom radova u vodovodnim cijevima može usisati vanjsko onečišćenje - zemlja, a s time i legionele; - vlasnicima brodica i jahta preporuča se pročitati naputak Smanjenje rizika od legionarske bolesti na brodovima i jahtama, koji je dostupan na web-stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
U Hrvatskoj epidemije Legionarske bolesti dominiraju u hotelima gdje se najčešće prenose putem tople vode.
U liječenju legionarske bolesti najvažnije je uz simptomatske mjere što prije primijeniti i odgovarajući antibiotik.
Američko istraživanje je pokazalo da kanabis povećava rizik od razvoja raka dojke, prostate i pluća, a pospješuje i bakterijske infekcije poput legionarske bolesti.
Obvezatna protuepidemijska dezinfekcija obavlja se prilikom pojave kolere, kuge, virusnih hemoragijskih groznica, bjesnoće, difterije, trbušnog tifusa, dječje paralize, dizenterije, tuberkuloze u zaraznom stadiju, virusne žutice tipa A i legionarske bolesti te drugih zaraznih bolesti ako postoje epidemiološke indikacije.
Epidemija legionarske bolesti na svjetskom rukometnom prvenstvu 2009. - dr. Borislav Aleraj; dr. Ira Gjenero Margan; dr. Bernard Kaić; dr. Aleksandar Šimunović; dr. Jasna Valić; dr. Damir Leka; dr. Vlasta Skopljak; ing. Ivan Radić; dr. Dijana Karlović Martinković; dr. Jasminka Tunuković; ing. Maja Pejnović
Mortalitet od legionarske bolesti u neliječenih bolesnika varira od 0 - 20 %.
Muškarci iznad četrdesete Od legionarske bolesti češće obolijevaju osobe u dobi iznad 40 godina, muškoga roda (odnos muškarci: žene je 2,5:1).
Infekcija legionelom nakon udisanja aerosola može biti bez simptoma, može imati blagu kliničku sliku nalik gripi ili respiratornoj infekciji - tzv. Pontiac groznica, pa se često u vrijeme epidemije gripe previdi takav slučaj legionarske bolesti.
Dijagnoza legionarske bolesti kod oboljele osobe postavlja se izravnom mikrobiološkom dijagnostikom (utvrđivanje prisutnosti uzročnika legionele), iz uzoraka respiratornog sustava (iskašljaj, bronhoskopski uzorci, pleuralni punktati i uzorci biopsije tkiva).
Za utvrđivanje prisutnosti L. Pneumophille serotipa O1, koja je najčešći uzročnik legionarske bolesti kod čovjeka, u dijagnostičke svrhe uzima se i uzorak urina bolesnika.
Rezultati pretrage urina mogu se dobiti brže nego rezultati pretrage seruma pa je to važno u kliničkoj praksi za orijentaciju u dijagnosticiranju legionarske bolesti.
Liječenje legionarske bolesti provodi se u bolnici, uz antibiotsku terapiju.
Za razliku od pontijačke groznice koja se povlači sama od sebe, većina slučajeva legionarske bolesti zahtjeva hospitalizaciju i što hitniju primjenu parenteralne antibiotske terapije.
U Hrvatskoj, pa i u čitavoj bivšoj državi Jugoslaviji, prva epidemija legionarske bolesti registrirana je na području Dubrovnika u jednom hotelu u jeku turističke sezone u mjesecu srpnju 1987. godine.
Zajedno s kolegom Mariom, anesteziologom iz bolnice, već nakon drugog oboljelog, posumnjali su na legionarsku bolest koju je iskusni infektolog u bolnici klinički potvrdio i prije obavijesti iz Engleske o pojavi epidemije legionarske bolesti koju su ovi serološki nepobitno dijagnosticirali i obavijestili Ministarstvo zdravstva Jugoslavije.
Govoreći o vodi kao mediju prijenosa zarazne bolesti s aspekta utjecaja okoliša, rizik za obolijevanje od ozbiljne (čak i smrtonosne) bolesti tzv. legionarske bolesti značajno je povezan s održavanjem sustava za toplu vodu, korištenjem whirpool - bazena, dužim ne korištenjem određenog sustava vodoopskrbe toplom vodom (npr. kampovi, vikend - kuće) zbog mogućnosti zaražavanja uzročnikom bakterijom legionela putem aerosola.
- koordinirana je protuepidemijska aktivnost u jednom hotelu u Zadru u kojemu su boravila dva strana austrijska turista i nakon toga oboljela od legionarske bolesti o čemu je obavijest stigla preko europskog sustava za rano obavješćivanje čiji je i Hrvatska dio aktivnosti su trajale dva mjeseca i bile su uspješne što je evidentirano i izvješćem o obavljenim poslovima, Europskom središtu za legionelozu EWGLI
Dvadeset godina od pojave prve epidemije legionarske bolesti u Hrvatskoj 1987. godine (Twenty Years after First Legionella Plague in Croatia in 1987 Year)
- obavljani su i poslovi kontinuiranog nadzora legionarske bolesti u jednom hotelu u Zagrebu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com