Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko i dosadašnja premijerka Julija Timošenko zajedno su rušili prethodni režim Leonida Kučme, ali uspjeli su raditi kao tim na čelu Ukrajine manje od deset mjeseci.
Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko i dosadašnja premijerka Julija Timošenko zajedno su rušili prethodni režim Leonida Kučme, ali uspjeli su raditi kao tim na čelu Ukrajine manje od deset mjeseci.
Za vladavine Leonida Kučme Ukrajina nazaduje i pretvara se u ' oligarhiju ' bezobzirnih magnata i regionalnih klanova.
S najviše osvojenih glasova u drugi krug su ušli oporbeni lider Viktor Juščenko, koji je dobio 11 125 395 ili 39,87 % glasova, i aktualni premijer Viktor Janukovič, favorit aktualnog predsjednika Leonida Kučme, koji je dobio 10 969 579 glasova ili 39,32 %.
Iako je bilo najavljeno da bi zbog dolaska ukrajinskog predsjednika Leonida Kučme dio NATO-ovih dužnosnika mogao bojkotirati sastanak Vijeća NATO-Ukrajina, do toga nije došlo.
Maroje Mihovilović, poznati međunarodni politički komentator, sliku kancerogenog stanja Ukrajine pred same izbore i tijekom njih prepoznaje u bujanju ukrajinske političko-policijsko-medijsko-poslovne oligarhije, koja je za vrijeme predsjednika Leonida Kučme zagospodarila cijelom zemljom, služeći se i vrlo brutalnim sredstvima.
Ono što se naziva ukrajinskom narančastom revolucijom nije samo izborni obračun između prozapadnog oporbenog predsjedničkog kandidata Viktora Juščenka i njegova rivala, proruskog režimskog kandidata, premijera Viktora Janukoviča, nego i obračun dviju najmoćnijih osoba Ukrajine, dosadašnjeg predsjednika Leonida Kučme i najbogatije žene u Ukrajini, 44 - godišnje Julije Timošenko, glavne organizatorice velikih antirežimskih demonstracija.
Prije toga je parlament izbore proglasio neregularnima, a takvo je i proglašavanje pobjednikom proruskoga kandidata i nasljednika Leonida Kučme Viktora Janukoviča.
Ovoga mjeseca u Ukrajini se održavaju iznimno bitni predsjednički izbori â 21. studenog Ukrajinci će u drugom krugu pokušati izabrati nasljednika Leonida Kučme, početna je rečenica ilustrativnog priloga Marka Biočine u tjedniku Fokus od 19. studenog, znakovito naslovljenog: I nakon Kučme â Kučma?
Sve je proteklo mirno do trenutka kada su Juščenkovi pristaše krenuli prema rezidenciji Leonida Kučme i probijali kordon za kordonom policije...
Osim zgrade vlade, blokirano je bilo i sjedište ukrajinskog predsjednika Leonida Kučme.
Viktor Janukovič simbolizira stari poredak, čvrstu ruku Leonida Kučme, koji isključivo u bratskoj ljubavi s Rusijom vidi budućnost Ukrajine, Viktor Juščenko prozapadno je orijentiran, zagovara demokratske standarde i traži promjene, od kojih se liderima u Kremlju diže kosa na glavi.
Očito lažirani izborni rezultati za nasljednika Leonida Kučme doveli su Ukrajinu do ruba pucanja, krajnje konfrontiranih istoka i zapada zemlje i sve češćim zahtjevima za autonomijom i raspadom Ukrajine na dva dijela.
Osnovne informacije su da toga devetog dana od drugoga kruga izbora na Trgu nezavisnosti u Kijevu demonstrira gotovo 800 000 ljudi, da istok zemlje odustaje od autonomije, da su novi izbori najbolje rješenje, ali i da pristaše Viktora Juščenka na sve načine pokušavaju smijeniti premijera Viktora Janukoviča i da strahuju od nekog manevra Leonida Kučme.
Te srijede, 1. prosinca, ukrajinski je parlament, na iznenađenje Leonida Kučme, s 229 glasova ÂťzaÂŤ izglasovao raspuštanje vlade Viktora Janukoviča.
Juščenka i ispod velikog naslova Cilj trovanja â ubojstvo, analizira na slučaju Juščenkova trovanja i nestanak većeg broja novinara u doba predsjednika Leonida Kučme.
Za vrijeme vladavine Leonida Kravčuka, Leonida Kučme i Viktora Juščenka Ukrajina se držala multivektorne politike, balansirajući između Rusije i Europe.
Budući da se to dogodilo neposredno nakon večere s vođama ukrajinske tajne službe, logično objašnjenje bilo je da je to bilo njihovo djelo, po naredbi predsjednika Leonida Kučme te premijera i predsjedničkog kandidata Viktora Janukoviča, a čule su se i sumnje da je to možda učinjeno po naredbi ruske tajne službe, koja bi htjela spriječiti pobjedu na izborima prozapadno orijentiranog Juščenka.
KIJEV - Zastupnici ukrajinskog parlamenta glasovali su u srijedu za raspuštanje vlade premijera Viktora Janukoviča na prijedlog oporbe te su od predsjednika na odlasku Leonida Kučme zatražili osnivanje nove " vlade nacionalnog povjerenja ", prenosi Reuters.
Jedan je razdor politički motiviran, a vezan je uz bujanje ukrajinske političko-policijsko-medijsko-poslovne oligarhije, koja je za vrijeme predsjednika Leonida Kučme zagospodarila cijelom zemljom, služeći se i vrlo brutalnim sredstvima.
I Juščenka su oligarsi htjeli smijeniti, a za to su imali sve jaču podršku predsjednika Leonida Kučme.
Kwasniewski u Ukrajinu stiže na poziv dosadašnjeg predsjednika Leonida Kučme, a u razgovorima s njim, Juščenkom i Janukovičem, izložit će svoj plan u tri točke.
' Istina je da je režim Leonida Kučme bio krajnje nedemokratski i nikako nije model za ljudska prava.
Geopolitički stručnjak William Engdahl, prateći borbu oko predsjedničkih izbora u Ukrajini, za nasljednika proruskog predsjednika Leonida Kučme, napominje da je ona mnogo složenija nego što većina zapadnih medija sugerira.
objavljeno: 22.03.2011 - 13:34 Još jedan bivši predsjednik pred sudom Ukrajinski tužitelj službeno je pokrenuo postupak protiv bivšeg ukrajinskog predsjednika Leonida Kučme zbog sumnje da je umiješan u organiziranje ubojstva oporbenog novinara Georg
Putin je tu dužnost već obavljao, a u četvrtak 16. rujna ponovo ju je preuzeo od ukrajinskoga predsjednika Leonida Kučme.
Nakon čuvenog ukrajinskog diktatora 90 - tih Leonida Kučme, 2004. je pokušao prijevarom dobiti predsjedničke izbore.
Oporba je prijedlog odbacila kao pokušaj sadašnjeg predsjednika Leonida Kučme da smanji ovlasti u slučaju da na predstojećim predsjedničkim izborima pobijedi oporbeni kandidat Viktor Juščenko iz Nove Ukrajine.
McCartneya je u Ukrajinu pozvao tajkun Viktor Pinčuk, zet bivšeg ukrajinskog predsjednika Leonida Kučme.
Čeličana je prodana zetu tadašnjeg predsjednika Leonida Kučme i još jednom oligarhu za šest puta manji iznos od onog za koji ju je Vlada prodala godinu dana kasnije
Teta šalterka je ovdje nešto mlađa, očito odraslo u vrijeme Leonida Kučme, pa ćemo je nazvati Kučmanka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com