Odlično sredstvo protiv lisnih ušiju, priprema se tako da se 1 kg mlade koprive potopi u 10 l vode na jedan dan, prska se nerazrijeđeno.
Odlično sredstvo protiv lisnih ušiju, priprema se tako da se 1 kg mlade koprive potopi u 10 l vode na jedan dan, prska se nerazrijeđeno.
SVJETLOST Gloksinija traži puno svjetlosti, ali ne smije biti izložena jakom suncu jer će on uzrokovati zastoj u rastu, žućenje listova, a povećava se i mogućnost napada lisnih ušiju.
Kalijev meki sapun je sredstvo koje se može koristiti za suzbijanje lisnih ušiju.
Oni, osim iznimno, ne rade štete već je njihova prisutnost znak napada lisnih ušiju, a ne samih mrava dakle, nužno je suzbijati lisne uši, a ne mrave.
Provjerite da se na nekoj od biljaka nisu razvili štetnici poput lisnih ušiju.
Prskati protiv lisnih sovica, kupusara, lisnih ušiju, mrava, crvenog pauka.
Procijedi se kroz gusto sito i prska se protiv lisnih ušiju, gusjenica, minera...
Muhe cvjetare ili muhe lebdjelice također su nam saveznici u suzbijanju lisnih ušiju i odlični oprašivači (više)
Protiv lisnih ušiju možete koristiti sistemični selektivni aficid PIRIMOR 50 WG u konc. 0,04 - 0,06 %.
U većoj mjeri pojavile su se jedino lisne hrđe i kalifornijski trips, nešto malo stijenica i lisnih ušiju.
Dobro je poznato kako rajčica u svom uzgoju traži intenzivnu njegu pri čemu odmah pomislimo na gnojidbu stajskim gnojem, prihranu KAN-om i zaštitu od lisnih ušiju.
Procijediti, dodati 90 l vode i prskati protiv lisnih ušiju.
Recept 3 Otopina od koprive protiv lisnih ušiju i minirajuće muhe
Osbourne, složio bi se sa tvojim savjetom oko natopljenih čikova cigarete u borbi protiv lisnih ušiju jer ima djelomično dobar učinak/ne uništava jajašca /. Međutim, upotrebom ovog rastvora možemo naštetiti nekim biljkama koje su osjetljive na virus mozaika duhana.Razlog je taj da cigarete, duhanski dim i rastvori sdrže u sebi virus koji se lako prenosi na biljke koje su podložne na ovo oboljenje.
Zbog suzbijanja štitastih uši i jaja lisnih ušiju ovim pripravcima mogu se dodati mineralna ulja (Bijelo ulje ili Sunspray 7 E).
Osim ptica korisni su: ježevi i žabe koji jedu puževe, ali i neki kukci kao što su bubamare, uholaže, mrežokrilke, bogomoljke... koji su prirodni neprijatelji lisnih ušiju.
Bubamare, ali i njezine ličinke pojedu dnevno i do 400 lisnih ušiju.
Iz Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša Split stigla je obavijest o potrebi zaštite visokog raslinja i grmlja na području Kaštela zbog pojave štitastih i lisnih ušiju.
Koristi se kao sredstvo za prskanje protiv lisnih ušiju na voćkama, grmlju i ostalim biljkama.
Broj lisnih ušiju progresivno raste od proljeća pa nadalje.
Bubamare se hrane biljnim štetnicima (lisne uši), a njezine ličinke, čiji razvoj traje 3 do 5 tjedana, dnevno pojedu 20 do 30 lisnih ušiju.
Tako primjerice jedna bubamara dnevno pojede i do 150 lisnih ušiju, dok njezina ličinka uništi i do 800 komada.
Zlatooka: jedna od glavnih neprijatelja lisnih uši, jako uspješno suzbija najezde lisnih ušiju u vrtu
Kao dobra mjera pokazao se uzgoj onih vrsta voćaka koje nisu domaćini virusa šarke (jezgričave voćke, orah) u obliku zaštitnog pojasa oko nasada šljiva, bresaka ili marelica u svrhu zaštite od lisnih ušiju i spontanih infekcija.
Prema potrebi treba izvršiti tretiranja protiv lisnih ušiju s nekim od aficida (Confidore, Calypso, uz obvezatan okvašivač), grinja, crvenog pauka.
Više... »ako tretirate redovito protiv savijača, neće biti potrebe za prskanjem protiv lisnih ušiju jer ih ubijaju isti preparati.
Simptom bolesti vrlo je sličan napadu lisnih ušiju (pa često zbuni vlasnike okućnica ili manjih nasada) jer napadnuto tkivo postaje ljepljivo i crne boje.
Tada se često koriste preparati za suzbijanje lisnih ušiju koji nisu učinkoviti za tog štetnika.
U slučaju napada lisnih ušiju, biljku tretirajte blagom sapunicom, ili nekim kemijskim sredstvom koje djeluje protiv njih.
Nizozemska ima uz obalu Atlantika svježa ljeta i stalne vjetrove sa mora što rezultira sa niskom populacijom lisnih ušiju i nizkim tempom izrođivanja krumpira.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com