Manjača se nalazi u BiH, na putu od Banja Luke prema Bugojnu, a lokacija je poznata kao vojni poligon.
Manjača se nalazi u BiH, na putu od Banja Luke prema Bugojnu, a lokacija je poznata kao vojni poligon.
Manjača je raspuštena 18. prosinca 1992. Za mnoge, poput Milutina Dimača, pjevača narodne glazbe poznatijeg kao Dimčo, muke nakon Omarske nisu prestale ni na Manjači, a o pokušaju jedne razmjene svjedoči.
Istu onu BiH u kojoj je 1991. podignut logor Manjača, za hrvatske branitelje i civile zarobljene ma teritoriju Republike Hrvatske.
Tin Žanić dobio je 210 tisuća za film " Manjača " o mladiću koji je odlučio raskrstiti sa životom, a HAVC je odobrio 260 tisuća kuna i za film " Zvjerka " Daine Oniunas Pusić.
A 2000. je sudila i u ponovljenom postupku protiv Mirka Graorca, osuđenog da je kao čuvar u srpskom logoru Manjača počinio djela protiv čovječnosti i međunarodnog prava, ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratne zločine protiv ratnih zarobljenika, nakon što je Vrhovni sud ukinuo presudu koju je u prvom postupku protiv nekadašnjeg prometnog policajca iz Splita Mirka Graorca vodio upravo sudac Josip Čule.
Ostala je zapamćena njegova presuda Graorcu, 15 godina zatvora, u slučaju u kojem su svjedoci, među njima i pripadnici poznate bugojanske skupine, zarobljene u svibnju 1993. u Bugojnu, tada visoki časnici HVO-a Žarko Tole, Stipe Zrno i Vlado Ugrin, upravo u optuženiku Graorcu prepoznali osobu koja je obnašala dužnost zapovjednika vanjske straže rezervne milicije Republike Srpske u koncentracijskom logoru Manjača.
U lipnju 1992, 400 muškaraca je odvedeno u logor Manjača.
Magazini Time, Newsweek i Paris Match objavljivali su njegove radove koji su šokirali svijet, poput fotografije Arkanova vojnika koji nogom tuče tijelo mrtve žene u Bijeljini ili fotografije izgladnjelih zarobljenika u srpskim logorima Manjača i Trnopolje u Bosni.
Nisam ga dobio, ali su tražili da odem u logore Trnopolje i Manjača i fotografiram zarobljene Muslimane i Hrvate.
Nepobitna je činjenica da osim ovih logora moramo se sjetiti svih ostalih a to su svakako, od velikih postrojenja, smrti Manjača, Knin, Morinj, pobunjenički zatvori u Belom Manastiru, Vukovaru, Dalju, Glini, Staroj Gradiški, Bučju i svih onih mjesta gdje su uz ratne zarobljenike dovođeni i mučeni civili, žene i djeca tako da je najmlađi zatvorenik u Stajićevom imao samo 8 godina.
Zatim zločini u logorima Dretelj, Helidrom, Manjača, Trnopolje, Omarska...
- Pakao, ništa drugo, ovo je gore nego Manjača, odgovorio nam je jedan od poljoprivrednika na veletržnici kada smo ga upitali kako mu se čini novo mjesto na koje su ih jučer preselili.
Do kraja lipnja iste godine NDH se sporazumio s ozrenskim četnicima, trbavskim četnicima, četničkim odredima između Vrbasa i Sane, četničkim pukom Manjača, četničkim bataljunom Obilić, četničkim odredom Borje, zeničkim četnicima, Majevičkim četničkim odredom...
Takva je bila i Manjača, takva je bila i Glina, takav je bio i Knin.
... da je godine 1992., nakon posjeta srpskom koncentracijskom logoru Manjača kod Banja Luke i članka koji je o tom posjetu objavio u The New York Timesu, znatno pridonio da se američka administracija odluči...
Imate, na primjer, problem ako date vojni poligon Manjača, i ne samo taj poligon, jer oni žele i druge prostore, onda Republika srpska više nema 49 posto teritorija BiH, onda mi sami dobrovoljno smanjujemo našu kvotu teritorija.
Donosimo potresno svjedočanstvo hrvatskog branitelja, koji je u razdoblju od srpnja 1991. do travnja 1992. bio zatočen u zloglasnom srpskom logoru Manjača, gdje su ga svakodnevno mučili na najnečovječnije moguće načine.
Evo primjerice za vrijeme domovinskoga rata, još prije Oluje, zajednički smo gledali večernji dnevnik talijanske televizije u kojem su donosili strašne prizore iz srpskog logora Manjača.
Prvu veliku razmjenu ratnih zarobljenika, 350 pripadnika MUP-a Zagreb iz zloglasnog logora Manjača u BiH, Adanić je, kako piše, radio po nalogu tadašnjeg predsjednika Tuđmana.
Povijest nas tako uči da je svaki narod na takvim " euforijama " sposoban proizvesti nevjerojatne strahote, zvalo se to Jasenovac ili Jajinci, Omarska ili Manjača, Auschwitz ili Kampor ili Guantanamo Bay.
Lora, Manjača i ostali logori tribaju bit opomena onima koji su brzi na okidaču i da su svi oni potencijalni klijenti u njima.
Od 1991. kroz srpske logore u Jugoslaviji i Hrvatskoj (Begejci, Beograd, Bileća, Glina, Knin, Manjača, Morinje, Niš, Sremska Mitrovica, Stara Gradiška, Stojićevo), prošlo je oko 8500 hrvatskih građana (300 zatočenih ubijeno je u logorima u Srbiji). (podaci Ureda Vlade RH za zatočene i nestale, 2001.) Prema nekim podacima gubici " Teritorijalne obrane Krajine " (1992. preimenovana u " Srpsku vojsku Krajine ") u borbama na prostoru tzv. Republike Srpske Krajine, od lipnja 1991. do kolovoza 1995., iznosili su 13.161 poginulih, ranjenih, nestalih i zarobljenih vojnika, uključujući i dezertere; od toga broja je 3496 poginulih i 1857 nestalih (uz napomenu da je stvarni broj sigurno veći). (nepotpuni podaci iz knjige Knin je pao u Beogradu/Beograd, 2000./Milislava Sekulića, generala tzv. Srpske vojske Krajine) U ratnim razaranjima u Republici Hrvatskoj uništeno je ili oštećeno 217.009 stanova, oko 120 gospodarskih objekata i 2423 spomenika kulture (od toga je 495 sakralnih objekata/uglavnom katoličke crkve/na područjima koja su okupirali Srbi); ukupna vrijednost ratne štete u RH procijenjena je na 37,1 milijardi američkih dolara. (Vlada RH, Državna komisija za popis i procjenu ratne štete - Ratna šteta RH, Završno izvješće, Zagreb, rujan 1999.)
A žrtve Srebrenice, Sarajeva, Omarske, Manjače, bile bi žive da su Srebrenica, Omarska, Sarajevo, Manjača bile Heliodrom, s Neđom ili bez Neđe, pa bi se danas žive mogle vratiti iz Švedske, Norveške, Hrvatske,.., u BiH, te ih ne bi iskapali iz masovnih grobnica i tražili kao nestale.
Draga moja somice, hvala svevišnjem da si se vratila nama, i to s temom koja se mora obilježiti, ma gdje bila... logori za ljude su zločin bilo gdje i ma od koga... po svom porijeklu, mogla bih plakati za svima koji su stradali, od austrougarske, gdje mi je ubijen djed, prije očeva rođenja, Židova kojima vjerojatno pripadam, ali se ne izjašnjavaju..., Bleiburga.. gdje su mi stradala 3 ujaka, Sremska Mitrovica, gdje su patili moji prijatelji, Manjača, gdje je bilo i mojih rođaka... ah, ja se raspisala, što nema veze...
MANJAČA (potvrđen od ICRC, Vlada SAD, obavještajna služba VB)
Na teritoriju općine Prijedor, uz logor " Rudnik Omarska ", djelovalo je više sličnih mjesta mučilišta i stratišta poput " Keraterma " u Prijedoru, " Trnopolja " kod Kozarca i drugih, a usko su povezani i s koncentracijskim logorom " Manjača " na teritoriju općine Banja Luka.
Izlaz iz logora Manjača na rad
I dok cijeli svijet, uključujući Haško tužiteljstvo, kaže da se tamo dogodio genocid i da su ljudi ubijani na pragovima kuća, u logorima smrti, lokalna vlast ističe da su Omarska, Kereterm, Trnopolje i Manjača bili sabirni centri.
Bespoštedni genocid nad nevinim stanovništvom sliva rijeke Sane koji je kulminirao logorima smrti: Keraterm, Omarska, Trnopolje i Manjača bili su konačni uvjet stvaranja Armije Bosne i Hercegovine 15. aprila 1992. godine...
Jedno jutro prija raspuštanja logora Manjača, prozvali su nas rano... samo nas katolike.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com