Ljiljana Bogojević nagrađena je na 21. Marulićevim danima nagradom Marul za najbolje glumačko ostvarenje za ulogu Dore u predstavi Breza u režiji Želimira Mesarića i produkciji varaždinskog HNK.
Ljiljana Bogojević nagrađena je na 21. Marulićevim danima nagradom Marul za najbolje glumačko ostvarenje za ulogu Dore u predstavi Breza u režiji Želimira Mesarića i produkciji varaždinskog HNK.
Konkretno je to na svojoj koži osjetio Ivor Martinić, čija je drama Moj sin samo malo sporije hoda u interpretaciji ZKM-a na Marulićevim danima odnijela čak četiri nagrade, među kojima i onu za režiju.
No, to ne znači da su svi komadi bili tako (uvredljivo) pragmatični kao onaj Kad se mi mrtvi pokoljemo Nine Mitrović, autorice čija se djela redovito igraju na mnogim našim pozornicama, pa je već obvezno da poneko bude zastupljeno i na Marulićevim danima, a jedno od njih (Komšiluk naglavačke) čak uzastopno i nekoliko puta.
Njezin posljednji scenografski angažman u ZKM-u na predstavi Ivora Martinića " Moj sin samo malo sporije hoda ", u režiji Janusza Kice iz 2011. godine, donio joj je dvije važne nagrade na ovogodišnjim Marulićevim danima te na Međunarodnom festivalu malih scena u Rijeci u svibnju 2012.
Rivers su sudjelovale u produkciji Marinkovićeve " Glorije " riječkog HKD Teatra (2003., redatelj Lary Zappia, nagrada " Marul " za glazbu na Marulićevim danima), predstave " Mir s vama " Gradskog kazališta lutaka Rijeka (2003., režija Berislav Brajković) te musicala " The Myth Of the Labyrinth " Ivice Krajača u Dubrovniku.
Prije toga zadarsko Kazalište lutaka nastupit će na 21. Marulićevim danima, velikom festivalu hrvatske drame, sa svojom predstavom Michelangelo Buonarotti koju će izvesti 29. travnja u splitskom HNK.
Sada nas napokon uzvratno mogu obići i glumci iz Tuzle, sarajevski Kamerni teatar... i svi oni što slično razmišljaju na ovim prostorima, koje samo kultura može reafirmirati zaključit će Ivan Ovčar i naglasiti želju da je vrijeme za gostovanje mostarske drame i na Festivalu hrvatske dramske rijeći Marulićevim danima, u susjedstvu, Splitu.
To je ujedno bio posljednji program na ovogodišnjim Marulićevim danima, koji je u natjecateljskom dijelu festivala ponudio devet dobro posjećenih i kvalitetnih predstava u izboru Nenni Delmestre.
Ovosezonska predstava Moj sin samo malo sporije hoda bavi se teškim obiteljskim odnosima i njihovu nesnalaženju sa svojim drugačijim članom, a do sada je višestruko nagrađivana na ovogodišnjim Marulićevim danima u Splitu (Janusz Kica za najbolju režiju, Ksenija Marinković i Doris Šarić Kukuljica za glumačka ostvarenja, Slavica Radović Nadarević za scenografsko rješenje) dok je još više nagrada dobila na netom završenom Međunarodnom festivalu malih scena u Rijeci (za najbolju predstavu u cjelini, Ksenija Marinković za najbolju žensku ulogu, Doris Šarić Kukuljica za najbolju epizodnu ulog, Slavica Radović Nadarević za najbolju scenografiju, te Doris Kristić za najbolju kostimografiju).
S druge strane, to Uvodićevo djelo izvedeno baš na Marulićevim danima prizvalo je nužnu uspomenu na Marulićevu povijesnu čakavštinu, s kojom je on ispisao prva poglavlja hrvatske književnosti.
Mlada splitska glumica koja studira na akademiji u osijeku nastupit će na Marulićevim danima
Dramskom festivalu na Marulićevim danima nema mjesta.
Mlada glumica Ivana Gudelj nastupit će uskoro na Marulićevim danima u Splitu u Ledi Miroslava Krleže u režiji Ivana Lea Leme.
Bila je to zasigurno najizazovnija i artistički najbremenitija predstava viđena na ovim Marulićevim danima.
Kakve veze ima tribina na Marulićevim danima s predizbornom kampanjom?
T reba li uopće nabrajati povode za razgovor s Almom Pricom, maestralnom kazališnom i filmskom glumicom, koja je proteklih godinu dana dobila sve nagrade koje je mogla dobiti: od Nagrade hrvatskog glumišta, nagrade Mila Dimitrijević do nagrade na Marulićevim danima i Festivalu glumca u Vinkovcima.
Ali kako nije tako kako »podla fantazija« zamišlja da jest, već je onako kako nije, sada brzo treba kazati da je Lada Martinac Kralj uistinu autorski zaslužna za to što je svojim trudom jedno važno kazalište na 14. Marulićevim danima od golema značenja za napredak hrvatskoga dramskog pisma upozorilo na veličinu proznog autora Ranka Marinkovića, inače i pisca dramâ koje, eto, pored njegove proze nema ni potrebe izvoditi.
Ne samo da je objavio brojne studije nego je naučio i hrvatski jezik, redoviti je sudionik znanstvenih skupova na Marulićevim danima, a marulološke studije su dijelom okupljene i u njegovim knjigama Sudbina jedne pjesme i Etudes maruliennes.
Zagrebački je HNK u režiji i adaptaciji Aide Bukvić uprizorio roman Što je muškarac bez brkova, a predstava je osvojila nagradu za najbolju predstavu u cjelini na Marulićevim danima 2002. godini.
Nakon uspjeha ruske produkcije Svećenikove djece Mate Matišića, predstave koja je gostovala i na Marulićevim danima prije dvije godine, Hrvatsko narodno kazalište u Splitu pozvalo je na suradnju ruskoga redatelja Aleksandra Ogarjova, koji je za prvi rad u Hrvatskoj izabrao klasika avangarde Ćelavu pjevačicu Eugenea Ionesca.
Za oblikovanje svjetla u kazališnim predstavama dobio je mnoge nagrade, među ostalim Nagradu Veljko Maričić na Festivalu malih scena 2001., Nagradu Dr. Đuro Rošić, nagradu za najbolje oblikovanje svjetla na Marulićevim danima 2002, te Nagradu hrvatskog glumišta 2004. godine.
Polemike: U povodu predstave Filumena Marturano na Marulićevim danima
Kandidat za gradonačelnika liste Drugo lice Splita, povjesničar dr. Dragan Markovina, na presici sazvanoj ispred HNK, kazao je kako mu je zbog političkog angažmana zabranjen nastup na ovogodišnjim Marulićevim danima.
Bilo je ukupno 3503 gledatelja, što znači da je na 21. Marulićevim danima bilo 531 gledatelja više nego na festivalu prethodne godine, unatoč tome što je na 20. Marulićevim danima izvedena jedna predstava više.
Drama splitskoga HNK u Rijeku je, prema sudu izbornika Malih scena, splitskog kazališnog kritičara Jasena Boke, dovela dvije predstave koje su nedavno trijumfirale na Marulićevim danima.
Dvojica istaknutih višestruko nagrađivanih riječkih i hrvatskih kazališnih umjetnika, scenograf Dalibor Laginja i oblikovatelj svjetla Deni Šesnić dobitnici su nagrada Marul na 19. Marulićevim danima u Splitu za svoj rad u predstavi ' Riva i druxi Milana Rakovca, koprodukciji Talijanske drame HNK Ivana pl. Zajca i INK-a Gradskog kazališta Pula.
Dobitnik je nagrade " Veljko Maričić " na Festivalu malih scena 2001. za dizajn svjetla u predstavi " Pet vrsta tišina ", HKD Teatra iz Rijeke, nagrade " Dr. Ðuro Rošić " za dizajn svjetla u predstavi " Michelangelo Buonarotti " Talijanske drame HNK " Ivana Pl. Zajca " u Rijeci, nagrade za najbolje oblikovanje svjetla na 12. Marulićevim danima 2002. za predstavu " Akvarij " HNK Ivana Pl. Zajca iz Rijeke, te nagrade hrvatskog glumišta za predstave " Ekvinocijo " Dubrovačkih ljetnih igara i " Filumena Marturano " HNK " Ivana Pl. Zajca " u Rijeci.
Otvarajući 21. Marulićeve dane, ravnatelj Uprave za izvedbene umjetnosti i audio-vizualnu djelatnost Srećko Šestan je rekao kako zahvaljujući Marulićevim danima, po najnovijim podacima, sada u hrvatskim kazališnim kućama čak 58 posto cjelokupnoga repertoara čine predstave hrvatskih autora, a prije desetak godina ih je bilo 20 - ak posto.
U režiji Matjaža Pograjca (2005) već je nagrađivana na 16. Marulićevim danima.
Ovaj put dolazi nam u režiji Snježane Banović, redateljice koja se na 14. Marulićevim danima već uspješno predstavila s dramom Dvije iste autorice osvojivši tada nagradu publike.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com