Prijedloge mu dostavljaju Predsjedništvo, Matičini odjeli iz Zagreba i Matičine udruge izvan Zagreba.
Prijedloge mu dostavljaju Predsjedništvo, Matičini odjeli iz Zagreba i Matičine udruge izvan Zagreba.
Iz Jurišićeva lingvističkog opusa u ovaj je izbor uvršteni su njegovi polemički članci o hrvatskom i o srpskom standardnom jeziku, kritički tekstovi o hrvatskoj prozi, poeziji, književnoj povijesti i kazališnim predstavama, članci o hrvatskim političarima (Starčević, Strossmayer, Gjalski, Prodan), o hrvatskoj kulturnoj povijesti te iznimno značajan i vrijedan osvrt na Ravlićevu knjigu o povijesti Matice hrvatske, povijesti u kojoj je Jurišić kao urednik Matičine ' Hrvatske revije ' i kao Matičin dužnosnik odigrao važnu ulogu.
Osobite vrijednosti je prilog o Učenju inojezičnoga hrvatskoga Lade Kanajet Šimić, Matičine suautorice prvog Hrvatskoga internetskoga tečaja.
Dvadeset i osmoga lipnja 2002. u 18 sati svečano je otvorena nova zgrada Matice hrvatske u dvorištu Matičine palače.
Zahvaljujući Matici hrvatskoj đaci su dobili na dar Matičine knjige iz Biblioteke Parnas, koje je potpisao Dragutin Tadijanović.
Odličan primjer stvaralačkoga kontinuiteta i skladnoga dopunjanja više naraštaja hrvatskih stručnjaka. (Mirjana Jurišić, Matičine mlade snage za novi život baštine.
U završnici, 25. lipnja, na Dan državnosti u okviru Matičine priredbe ' Zavičajni teatar Ive Serdara ' u Gornjoj Jelenskoj, poznati glumac Sven Medvešek i glazbenik Čedo Antolić izvest će glazbeno-scenski recital ' Grad ' posvećen Vukovaru i Siniši Glavaševiću.
Matica hrvatska posrednik je i svojevrsni distributer tih podataka i znanstvenih otkrića prema svekolikom pučanstvu, kazao je akademik Stamać uručujući dar Matice rektoru Uglešiću, " Izbor iz djela Bartola Kašića ", posljednju knjigu iz Matičine edicije Stoljeća hrvatske književnosti.
I jedna i druga komplementarna strana matičine djelatnosti imaju nešto zajedničko: zbivaju se u neprijateljskom okruženju tuđe države, kao kulturna opozicija vlasti koja je stoga uvijek i politička opozicija i to u subverzivnom smislu.
Matica hrvatska objavljivanje ove edicije povjerila je uredniku i svojemu tajniku Ivanu Kostrenčiću koji je odabrao skupinu mlađih Matičinih autora i članova Matičine uprave, u ono vrijeme ponajboljih hrvatskih znanstvenika.
»Matičine« kuće upravo sa malim dvoranama za pravničko društvo, šumarsko društvo, inžinirsko društvo, liječnički zbor, pedagogijski zbor i t. d.
Prvo, Kolo želi potvrditi plodonosnu tradiciju Matičine središnje (periodične) publikacije koja je od svog pokretanja 1842. pa (s prekidima) do danas na svoj način svjedočila ne samo o bitnim tokovima i razvojnim mijenama nego i o nemalim estetskim dosezima hrvatske književnosti, umjetnosti i kulture.
Lukić je govorio i o radu novoga uredništva najambicioznije Matičine edicije Stoljeća hrvatske književnostipod vodstvom akademika Ante Stamaća, naglasivši i krizu knjižarske mreže u Hrvatskoj te sve izraženiji problem naplate prodanih knjiga.
U Ministarstvu kulture nisu nas htjeli, u Sorosevoj zakladi činovnici ponižavali i da nije tada bilo Mike Tripala na čelu te fundacije mi svakako ne bismo mogli izići na kraj s ono malo novaca što smo ga iscijedili iz Matičine ili PEN ove blagajne.
Je li veliki broj ogranaka Matice hrvatske (više od stotinu) zapravo opterećenje za djelovanje Matice kao cjeline? Ogranci su u neku ruku važniji i od Matičine središnjice.
Obećao je svu pomoć pri obnovi ogranka u Vrgorcu, a prilikom svoga posjeta u ime Matice Hrvatske darovao je stotinjak knjiga iz matičine biblioteke " Stoljeće hrvatske književnosti " ravnatelju Gradske knjižnice Vrgorac Anti Sušecu.
Što se tiče Matičine periodike, bit ću otvoren: »Vijenac« bi morao aktivnije sudjelovati u kulturnim događajima, primjerice, nisam vidio da je »Vijenac« sudjelovao u raspravama oko raspada DHK, oko Akademije, Sveučilišta.
Idealna daljina, ovim piscima posve nepoznata zemlja Slavonija sa svojim raspojasanim životom, još je primogla, da oni vide u Kosorovim dramama novu kulturnu notu, izvještava oduševljeno Matičine čitatelje Branimir Livadić u predgovoru prvome Matičinu (i prvome hrvatskom) izdanju Kosorova Požara strasti.
Ovaj put se navodi da je poderao 36 pari cipela, što bi značilo da je, premda nije ispunio Matičine uvjete, nastavio pješačiti i dalje
Matica hrvatska predstavila je u Vinkovcima knjigu " Pomrčine Sunca i Mjeseca " Ruđera Josipa Boškovića (1711. - 1778.) priređivača Stipe Kutleše, objavljenu u sklopu Matičine biblioteke " Stoljeća hrvatske književnosti ".
Ovaj put se navodi da je poderao 36 pari cipela, što bi značilo da je Mikulec, premda nije ispunio Matičine uvjete, nastavio pješačiti i dalje, te valjda iznova počeo brojati koliko je poderao cipela.
Povodom dodjele spomenute Matičine povelje zamolili smo za kraći razgovor jednog od autora, Jeronima Armaninija koji sa svojim kolegom po peru Antom Beverinom čini čvrstu kariku u stvaralačkom nizanju te osebujne građe važne u spoznaji nikad dovoljno izučene problematike pučinskog otočja.
I prve knjige Matičine to pokazuju: jedna iz baštine, Osman Ivana Gundulića, kojom se navješćuje propast Otomanskog carstva kao stoljetne opasnosti ne samo za Hrvatsku nego i za Europu, i druga knjiga, iz onovremnoga stvaralaštva, Teuta Dimitrija Demetra, drama o slobodi ali i izdaji, s porukom da se nikakva izdaja nacionalnih interesa ne bi smjela među nama više dogoditi.
Skup se održavao u maloj dvorani novoga krila Matičine palače zanimljivoga tipa nedovršenosti.
U doba najveće Matičine društvene i političke afirmacije na početku sedamdesetih članovi Matice hrvatske primani su na temelju vlastite želje kao članovi radnici.
Članovi radnici imaju prava i obveze, koje su vrlo skromne: raditi na programu Matice hrvatske, kupiti dvije njezine knjige i biti pretplaćen na jedan časopis ili Matičine novine.
Još za proslave Matičine 150 godišnjice osvrćući se na prigovore o politiziranosti Matice on izjavljuje: " Sama kritika određenih posljedica vlasti za mene nije znak opozicije, ako se ne kritizira sa stranačkog stajališta, nego sa stajališta nacionalnih političkih interesa ".
Hrvatska filozofija u XX. stoljeću naslov je zbornika radova o filozofiji u Hrvatskoj u 20. stoljeću, objavljena u Matici hrvatskoj u prosincu 2007. U zborniku su sabrani radovi s istoimenoga znanstvenog skupa održana u Matici hrvatskoj u ožujku 2006. Knjiga je objavljena u sklopu vrlo uspješne Matičine biblioteke XX. stoljeće, koja objavljuje radove sa znanstvenih skupova kojima se nastoji dati slika stanja pojedine znanosti, umjetnosti, jezika i politike u Hrvatskoj u proteklom stoljeću.
Praktički, sama mostarska publika bacila nam je svojevrsnu »rukavicu« pa smo sljedećih godina okrenuli novu stranicu Matičine povijesti ovdje: radili smo na pokretanju svojevrsne kulturne osovine, trokuta koji su tvorili naš festival, Dubrovačke ljetne igre te Splitsko kulturno ljeto.
Središnjica MH u Zagrebu i njen predsjednik Igor Zidić dodjelili su svome Ogranku u Zadru Srebrnu povelju za knjigu navedenih autora " Libar o Dugom otoku ", koje je u ediciji ovog Ogranka objavljeno 2009. U selektivnoj retrospektivi cjelogodišnje Matičine književne produkcije ovim priznanjem je prepoznat značaj sustavne obrade gospodarske i demografske povijesti, te kulturnih i duhovnih aspekata života jednog segmenta jadranskog otočja kojom su ti vremešni kroničari Dugog otoka sabrali pozamašnu građu prezentiranu kroz osam svojih dosad objavljenih knjiga.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com