Na Krležinom Gvozdu, Goran Matović pokreće jedinstveni festival posvećen Miroslavu Krleži U autentičnim prostorima Krležine kuće i na platou ispred kuće od 3. - 7. srpnja odvija se Festival Miroslav Krleža.
Na Krležinom Gvozdu, Goran Matović pokreće jedinstveni festival posvećen Miroslavu Krleži U autentičnim prostorima Krležine kuće i na platou ispred kuće od 3. - 7. srpnja odvija se Festival Miroslav Krleža.
Goran Matović autor je koncepta festivala (kojeg realizira uz potporu Grada Zagreba, sponzora, pokrovitelja, Teatra poezije i Muzeja grada Zagreba) otvara jedinstveni festival posvećen velikom književniku.
U programu sudjeluju; Arsen Dedić, Goran Matović, Vesna Tominac, Goran Grgić, Mirela Videk, Edin Karamazov.
Koncept ovog scenskog događanja potpisuje Goran Matović.
Poznatu " Svakidašnju jadikovku " i druge nezaobilazne Tinove stihove recitirao je dramski umjetnik Goran Matović, koji je inicijator današnjega susreta.
Dramski umjetnik Goran Matović, najistaknutiji zagovornik pjesničkog teatra u Hrvatskoj uz podršku pjeva i govora Irene Šekez Sestrić rekapitulira ljubavni govor 20. i 21. stoljeća stoljeća.
U scenarističkoj montaži ljubavnih pjesama različitih autora hrvatske i svjetske književnosti Goran Matović i Irena Šekez Sestrić ostvarili su jedinstveni ljubavni dijalog koji se doima kao konkretan ljubavni razgovor.
Scenski kolaž " Ogledala " koncipirao je Goran Matović kao dinamično preplitanje ispovjednih tonova i temeljnih simbola izvučenih iz bogatoga i obilnoga opusa Jorgea Luisa Borgesa.
Ovaj jedinstveni festival osmislio je Goran Matović, a bit će realiziran uz potporu Grada Zagreba, Teatra poezije i Muzeja Grada Zagreba.
Matović iz Dobrote: Utvori čovjeka od gliba iliti gnjile zemaljske.
Časopis Poezija je uz Teatar poezije organizator cjelokupnog događanja, dok je Goran Matović preuzeo ulogu autora i ravnatelja.
U kratkom poetskom programu glumci i glazbenici/Vesna Tominac Matačić, Goran Matović i Edin Karamazov/ulančavaju poeziju i glazbu u jedinstveni scenski događaj.
U tom ispitivačkom smislu najviše su mu se približili Igor Hajdarhodžić (Pomet), Glorija Šoletić (Signor Ondardo), Maro Martinović (Popiva) i Nataša Dangubić (Milica), ali tu su, uz nekoliko odavno i ne tako davno provjerenih i sigurnih majstora, poput Milke Podrug-Kokotović (tetka Perina), Ivice Barišića (Bokčilo), Nikše Butijera (Maro), Nike Kovača (Vukmir), Branimira Vidića (Grubiša), Izmire Bautović (Lučina), Mirej Stanić (Pera), Nine Hladilo (baba Perina) i Iva Mrčele (Pavo), te Hrvoja Sebastijana (Antun), bili i novi, odnosno relativno novi scenski putnici Marin Ivanović (Pribat), Dominik Ledinić (Radat), Nikola Šprem (Radmio), Marijan Kocković (Mato), Emil Mujdžić (Pero) te Borivoje Ljubojević, Isam Matović i drugi (Maskari, Žbiri, Djetići).
Iako ne vole kada pišemo o njima učinit ćemo to i ovaj put, ovaj put je osmjeh na licu jedne gošće izmamio naš Antun Matović, hvala mu što će i ova gošća otići sa našeg otoka iz našeg grada, županije i države sa osmjehom na licu i možda se jednom opet vratiti.
Zajedno s mladima, obećanja su dale i gospođe iz Podsuseda: Danica Krznar, Barbara Matović i Marija Pušić.
- Mislim da je ovo najinovativniji program koji će se u to vrijeme događati u Hrvatskoj - govori Matović, navodeći da je pokrovitelj Sabor RH, a i da njegov stalni privatni sponzor pokazuje interes za nastavkom podržavanja Festivala Krleža.
Za festival su okupljene najvitalnije snage grada koji kroz različite umjetničke momente rade na afirmaciji poezije, rekao je autor i ravnatelj festivala Goran Matović.
Pokazalo se da možemo graditi ljepši grad, grad poezije kroz koju dobivamo potvrdu vitalnosti naše kulture, dodao je Matović na konferenciji za novinare u gostionici »Tip Top«, u koju je redovito zalazio Tin Ujević, napisavši tamo neke od svojih najznačajnijih pjesama.
Šimića tog velikog pjesnika će se kroz »govor, pjev i film« prisjetiti Goran Matović, Vedran Mlikota, Žarko Potočnjak i Lidija Bajuk.
Na festivalu će se predstaviti novi broj časopisa »Poezija«, a u završnoj večeri u programu »Skalpel kaosa« nastupit će Edin Karamazov, Goran Matović, Vesna Tominac Matačić, Siniša Ružić, Dražen Katunarić, Tomica Bajsić i drugi. (Novi list)
Ksenija Prohaska, s kojom je mladi glumac odavno dobar prijatelj, pomagala mu je oko priprema za prijemni ispit, a savjetima su ga darovali i Zijah Sokolović, Goran Matović, Alen Čelić kao i glumačke nade Makarske Iva Visković i Nera Stipičević.
Predstavljanje izabranih pjesama Tina Ujevića Dušin šipak u planu je 5. studenoga, a stihove govori glumac Goran Matović, zagovornik tzv. pjesničkog teatra.
Hrvatska kultura nema tako velikih pisaca poput Krleže, a ovo je mogućnost da u Zagrebu napravimo jednu točku po kojoj ćemo se moći ogledati, koja će biti bitna točka geografije duše ovoga grada. Jeste li Vi taj Matović koji promiče to đubre od Miroslava Krleže? Kako ste kao umjetnik reagirali devedesetih kada je jedna nomenklatura naših povjesničara književnosti nastojala Krležu zamijeniti Budakom, a ministrica prosvjete govorila je o Krleži gotovo kao o bedaku, da vulgarno parafraziramo
Naime, nakon predstave sjedio sam u jednom restoranu s prijateljicom kada nam je pristupio taj političar: Jeste li Vi taj Matović koji promiče to đubre od Miroslava Krleže? Kažem: Građanine, Vi ste mene s nekim zamijenili.
Dramska grupa Proložac i udruga mladih KUM Proložac sudjeluju na trećoj smotri dramskih amatera Splitsko-dalmatinske županije s predstavom Zora iznad ponora autorice Nade Matović.
Slivka), a Auto škola Cilj (Kraljik 2, Matović) zaustavila je Ura kuhinje (Šalamun).
Izložbi u slavu Ujevića, glazbeno-poetskim recitalom pridružit će se Arsen Dedić s glazbeno-poetskim recitalom na Tinove stihove te glumac Goran Matović koji je napravio monodramu posvećenu Tinovu liku i djelu.
U ovom poetskom događanju sudjeluju: Vesna Tominac Matačić, Ana Rucner, Goran Matović, Marija Mlinar i Boris Svrtan.
Pjesnici su pročitali po nekoliko svojih pjesama iz nagrađenih zbirki, dok je Goran Matović maestralno govorio Severa, nakon par južnjačkih kancona u izvedbi konavoskog kantautora Nike Bete, Žito je pročitao i dvije pjesme naše velike poetese Ružice Orešković.
Goran Matović, začetnik originalne ideje o Festivalu kao mjestu oživljavanja Krležine pisane riječi, ali i mjestu oživljavanja Krležina Gvozda, tada je najavio jedanaestodnevni program i za njega potreban budžet od 700.000 kuna.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com