Predsjednik je napomenuo da je Hrvatska danas zemlja čiji pripadnici vojske i policije sudjeluju u međunarodnim mirovnim misijama diljem svijeta kao što su i poginuli promatrači pomagali uspostavi mira i osiguranju napretka.
Predsjednik je napomenuo da je Hrvatska danas zemlja čiji pripadnici vojske i policije sudjeluju u međunarodnim mirovnim misijama diljem svijeta kao što su i poginuli promatrači pomagali uspostavi mira i osiguranju napretka.
Ako Amerikanci svoj ostanak u međunarodnim mirovnim misijama direktno uvjetuju ostajanjem izvan Međunarodnog suda, onda mi, uzimajući u obzir sva naša ratna iskustva, trebamo podržati taj njihov stav istaknuo je Ivanković Lijanović
General Löser je na početku razgovora čestitao na dosadašnjem radu i na doprinosu u misiji ISAF našeg kontingenta, na što je general Lucić istaknuo veliku važnost koju za Republiku Hrvatsku ima participiranje u ovoj i sličnim međunarodnim mirovnim misijama.
Kotromanović i Hasijev razgovarali su također o stanju u regijama u kojima se nalaze dvije države, kao i aktivnostima dviju zemalja u međunarodnim mirovnim misijama, s posebnim osvrtom na misiju ISAF u kojoj Azerbajdžan i Hrvatska imaju pripadnike svojih oružanih snaga, stoji u priopćenju.
U sljedećem mandatu, hrvatski obrambeni sustav nastavit će svoj doprinos aktivnom djelovanju Hrvatske u okviru NATO-a i Zajedničke sigurnosne i obrambene politike Europske unije uz intenziviranje hrvatskog djelovanja u međunarodnim mirovnim operacijama čime se ostvaruju ključni ciljevi hrvatske vanjske i sigurnosne politike.
RH će Srbiji ovim prenijeti i svoja znatno bogatija iskustva u međunarodnim mirovnim misijama.
Reuter/AFP/Hina: " Predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović kazao je danas međunarodnim mirovnim posrednicima da ne može prihvatiti kompromisni mirovni plan za BiH bez većih promjena na predloženom zemljovidu podjele zemlje, izvijestili su diplomati u Ženevi.
Ponukani stečenim pozitivnim iskustvom u međunarodnim misijama i željom za što boljom pripremom naših budućih učesnika u međunarodnim mirovnim misijama, odlučili smo se na organizaciju i provođenje tečaja za obuku policijskih službenika u mirovnim misijama UN-a UNPOC CROATIA koji se dosljedno provodi od 2006 godine do danas rekao je g. Dragović te je potom izložbu proglasio otvorenom.
Odjel za NATO obavlja upravne i stručne poslove vezane za: predlaganje, koordiniranje, usmjeravanje i nadzor obrambene politike povezane s članstvom Republike Hrvatske u NATO-u koja se provodi u ustrojstvenim jedinicama Ministarstva i Oružanih snaga; praćenje i raščlambu procesa, odnosa, trendova i aktivnosti u NATO-u; predlaganje pozicija i politika, upravljanje, koordinaciju i nadzor planiranja i provedbe aktivnosti te pripremu sudjelovanja na sastancima i u aktivnostima vezanima uz NATO; pripremu odluka vezanih uz članstvo u NATO-u; predlaganje nadležnih dijelova dokumenata obrambene politike; sudjelovanje u predlaganju politike i praćenju doprinosa operacijama i misijama NATO-a; stručno usmjeravanje i nadzor rada predstavnika Ministarstva u Stalnom predstavništvu Republike Hrvatske pri Organizaciji Sjevernoatlantskog ugovora; sudjelovanje u predlaganju politike sudjelovanja u NATO obrambenim strukturama i pripremi predstavnika Ministarstva za rad u nacionalnim predstavništvima te stožerima i drugim institucijama NATO-a; koordinaciju s ministarstvom nadležnim za vanjske i europske poslove po pitanju angažmana Oružanih snaga u međunarodnim mirovnim operacijama iz svojeg područja nadležnosti; praćenje, koordinaciju i predlaganje načina sudjelovanja u snagama brzog odgovora NATO-a, u programima suradnje i multinacionalnim inicijativama NATO-a te u odborima i radnim skupinama NATO-a; sudjelovanje u međuresornoj suradnji povezanoj s NATO-om.
Nakon svečane predaje stijega postrojbe zapovjednik HRZ-a i PZO-a, brigadni general Dražen Šćuri, je kazao kako 93. zrakoplovna baza stvara pilotski kadar za potrebe cijelog HRZ-a i PZO-a, provodi humane misije za potrebe zajednice kroz gašenje požara iz zraka, medicinske letove traganja i spašavanja te pruža potporu Obalnoj straži i aktivno sudjeluje u međunarodnim mirovnim misijama.
Ministar Božinović je u razgovoru istaknuo angažman Republike Hrvatske i Oružanih snaga RH u međunarodnim mirovnim misijama i operacijama diljem svijeta, a također je generala Sundea upoznao sa aktivnostima koje Ministarstvo obrane posebno poduzima po pitanju opremanja i modernizacije OSRH u uvjetima smanjenog obrambenog proračuna.
Izložba je organizirana u suradnji Ministarstva obrane Republike Hrvatske i Veleposlanstva Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, te uz podršku Grada Varaždina i Varaždinske županije, a njen postav obuhvaća trideset fotografija snimljenih u međunarodnim mirovnim operacijama i misijama u kojima sudjeluju pripadnici hrvatskih i britanskih oružanih snaga.
U razgovoru s ministrima, Božinović je istaknuo obrambene prioritete Republike Hrvatske među kojima su izrada novih strateških dokumenata na području obrane te nastavak reformi obrambenog sustava, a u razgovorima je posebno istaknuo ulogu i angažman pripadnika OSRH u međunarodnim mirovnim misijama.
Posebna pozornost skrenuta je na sigurnosna partnerstva i NATO - članstvo, sudjelovanje u međunarodnim mirovnim misijama te zajedničke sigurnosne koncepte za zemlje Balkana.
Uglavnom je pregovarao s međunarodnim mirovnim posrednicima.
Williamu Burnsu u veljači 2012. uputili pismo s hrvatskim prijedlogom za američko-hrvatsku inicijativu na području javne diplomacije tijekom NATO-summita u Chicagu s ciljem isticanja uloge žena u međunarodnim mirovnim i sigurnosnim naporima.
U okviru svojih doprinosa međunarodnom miru i sigurnosti Hrvatska sve više sudjeluje u međunarodnim mirovnim misijama, trenutno u njih 18. Štoviše, posebne smjernice uređuju sudjelovanje Hrvatske u mirovnim operacijama.
Tijekom izlaganja osvrnuo se na period od osnutka gmtbr prije pet godina, a koja je proizašala iz legendarnih 1. 2. 4. i 9. gbr. te istakao važnost uloge i zadaća koje gmtbr ima u OS RH, tako i u međunarodnim mirovnim misijama.
U razgovorima s hrvatskim dužnosnicima izaslanstvo NATO-a upozorilo je MORH na negativno mišljenje hrvatske javnosti o ulozi oružanih snaga u međunarodnim mirovnim operacijama, za što smatra dobrim dijelom odgovornu i Vladu.
Hrvatska trenutno nastoji proširiti sudjelovanje policijskih službenica u međunarodnim mirovnim misijama, rekla je u svom izlaganju Tihana Kozlica, policijska službenica iz Odjela za mirovne misije u Upravi za europske integracije i međunarodne odnose.
Podsjetio je da je Hrvatska već član NATO saveza i daje velik doprinos sudjelujući u međunarodnim mirovnim operacijama.
Najvažniji je korak učinjen 2007., kad je uvedena profesionalna vojska kao temeljni uvjet za veće i kvalitetnije sudjelovanje u međunarodnim mirovnim misijama.
Ministarstvo unutarnjih poslova u međunarodnim mirovnim misijama sudjeluje od 2000. godine.
Odsjek za mirovne operacije vodi sudjelovanja civilnih djelatnika RH u međunarodnim mirovnim operacijama (kao u misiji ISAF u Afganistanu), što podrazumijeva sveukupnu pripremu, obuku, opremanje, logističku i operativnu potporu sudionicima mirovne misije, pripremanje relevantnih odluka Vlade RH i Ministarstva, koordinaciju s ostalim relevantnim resorima (MUP, Ministarstvo financija), prati vojno sudjelovanje RH u mirovnim operacijama (UN, NATO, OESS, EU) te koordinira u tom smislu aktivnosti s MORH-om i Oružanim snagama pružajući potporu gdje je potrebno; sudjeluje u izradi dokumenata u okviru potpore zemlje domaćina (HNS-a), Nacionalnog središta za nadzor kretanja (NMCC-a) i drugih dokumenata koji se odnose na mirovne operacije; nositelj je koordinacije potpore RH EUFOR - u i NATO HQ Butmir u BiH, te NLTC - u u RH; prati općenite sigurnosne trendove u svijetu sa stanovišta međunarodnih mirovnih operacija u njihovim civilnim, vojnim i razvojnim dimenzijama, te obavlja i druge poslove iz svog djelokruga.
Ministri obrane Hrvatske i BiH Branko Vukelić i Selmo Cikotić najavili su u Sarajevu daljnje jačanje suradnje dviju država na obrambenom planu, uključujući i moguće zajedničko sudjelovanje u međunarodnim mirovnim operacijama, poput one u Afganistanu.
Predsjednik Stjepan Mesić se ukratko osvrnuo na preustroj vojske koji je pri kraju, na reformu koja je u nas trajala kraće nego u drugim tranzicijskim zemljama, te dodao kako je današnja vojska depolitizirana, a njena uloga je štititi domovinu, štititi granice ove zemlje i njezin integritet, kao i sudjelovati u međunarodnim mirovnim misijama
Republika Hrvatska je započela sudjelovanje u međunarodnim mirovnim operacijama 1999. godine uključivanjem 10 časnika Oružanih snaga u Promatračku misiju UN-a u Sijera Leone-u.
Doajen Vojnodiplomatskog zbora austrijski vojni izaslanik brigadir Werner Stangl zahvalio je domaćinima na pozivu te izrazio zadovoljstvo što im je omogućeno da vide koje napore poduzimaju te kako i gdje se pripremaju pripadnici naših Oružanih snaga za sudjelovanje u međunarodnim mirovnim misijama.
Uz sudionike iz Hrvatske, na skupu su bili i gosti iz susjednih zemalja, Bosne i Hercegovine i Slovenije, a o obrambenom i sigurnosnom obrazovanju raspravljalo se na pet panela tematski vezanih uz europske sigurnosne procese, pripremu pripadnika OSRH-a za sudjelovanje u međunarodnim mirovnim operacijama, iskustva zemalja u obrambenom i sigurnosnom obrazovanju te obrambenom i sigurnosnom obrazovanju na jugoistoku Europe.
U suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova i drugim tijelima državne uprave kao i drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva, Odsjek kreira politiku sudjelovanja Oružanih snaga u međunarodnim mirovnim misijama, te kroz koordinaciju s međunarodnim organizacijama pridonosi pripravi, organizaciji i praćenju sudjelovanja Oružanih snaga u mirovnim misijama.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com