Dr. Mirjana Matijević Sokol iz Splita prikazala je važnost " Splitskoga evangelijara ", najstarije knjige na hrvatskim prostorima, koji se i danas čuva u riznici splitske katedrale Sv. Dujma.
Dr. Mirjana Matijević Sokol iz Splita prikazala je važnost " Splitskoga evangelijara ", najstarije knjige na hrvatskim prostorima, koji se i danas čuva u riznici splitske katedrale Sv. Dujma.
Dr. Mirjana Matijević Sokol je ukazala dimenziju knjige u kontekstu njezina pisma, tiskanja kao i izvrsnog latinskog jezika Bernardina te njegove obrazovanosti i kompetencije za ono vrijeme.
Nositeljica predmeta je dr. Mirjana Matijević Sokol, red. prof., a predavači su prof. Ivan Botica, znan. novak i dr. sc. Tomislav Galović, viši asist.
Iznimno smo ponosni što smo kao mlada škola, koja datira od 1992. godine, nastavljajući programske tradicije MIOC-a, dobili to vrijedno priznanje od samog Predsjednika republike izjavila je ravnateljica III. gimnazije Mirjana Matijević u povodu priznanja Predsjednika Republike.
Dvigradski ima i svjetsko značenje, pa će biti objavljen uz povijesni uvod dr. Slavena Bertoše, pravnu analizu dr. Nele Lonza, prijevod mr. Jakova Jelinčića, kojem će recenzenti biti dr. Mirjana Matijević Sokol i akademik Lujo Margetić.
U večernjim satima prvog dana knjigu fra Petra Runje Prema izvorima II. (Rasprave i članci o hrvatskim franjevcima trećoredcima glagoljašima) predstavili su recenzenti prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol i dr. sc. Ivan Botica te urednik i priređivač dr. sc. Tomislav Galović.
U pripremi tiskanja prijevoda statuta sudjelovali su akademik Lujo Margetić, poznati povjesničar prava i naš najveći stručnjak za srednjovjekovno pravo, dr. Nela Lonza i dr. Mirjana Matijević-Sokol s riječkog Pravnog fakulteta, koji komentiraju njegov sadržaj i značaj.
U pratnji sadašnjeg studenta kemije na zagrebačkom PMF-u bile su Mirjana Matijević, ravnateljica III.splitske gimnazije koju je Begušić donedavno pohađao te njegova mentorica Marina Luetić, profesorica kemije.
U zrcalu povijesti, mr. Mirjana Matijević-Sokol piše o vezama Svete Stolice i Solina te donosi " Zvonimirovu zavjernicu ", dokument čuvan u vatikanskoj biblioteci.
Kako bi oko projekta okupili što veći broj povjesničara i istraživača povijesti varaždinskog kraja, formiran je i Savjet časopisa: Juraj Belaj, Neven Budak, Dragutin Feletar, Ernest Fišer, Zoltan Gozsy, Željko Holjevac, Siniša Horvat, Andrej Hozjan, Damir Hrelja, Mira Kolar-Dimitrijević, Miroslav Klemm, Nevenka Krklec, Mirjana Matijević-Sokol, Janko Pavetić, Franjo Ruža, Franjo Šanjek, Marina Šimek, Leopold Toifl i Eduard Vargović.
Podnevna sekcija odvijala se pod naslovom LJPD kao srednjovjekovna kronika: vrijeme i okolnosti nastanka I, a predsjedala je Mirjana Matijević Sokol.
predsjednik Uprave Školske knjige dr. sc. Ante Žužul, autori knjige mr. sc. Dubravka Peić Čaldarović i akademik Nikša Stančić, recenzenti prof. dr. sc. Mirjana Matijević-Sokol i prof. dr. sc. Neven Budak te urednica knjige Ivona Savić.
Knjigu su predstavili akademik Tomislav Raukar, dr. sc. Mirjana Matijević Sokol, te priređivači dr. sc. Ivan Jurković i prof. Violeta Moretti.
Ova gužva je nepotrebna jer upisi traju dva dana, i ako dijete ima dovoljan broj bodova za upis svejedno je kada će predati dokumente rekla je ravnateljica Treće gimnazije Mirjana Matijević.
O knjizi su govorili recenzenti Mirjana Matijević Sokol i Neven Budak te autori.
- U prostorijama III. gimnazije 1. listopada, za učenike srednjih škola, njihove nastavnike i profesore, predstavnike lokalne uprave i samouprave održana je jednodnevna prezentacija projekta â ž Parlament mladih â škola demokracije â . Sudionike seminara u ime škole pozdravila je gospođa Mirjana Matijević, ravnateljica, a u ime Ureda gradonačelnika grada Splita, gospođa Željana Kalaš i gospođa Vesna Zec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti.
Autori afirmiraju heraldiku kao važnu pomoćnu povijesnu disciplinu, koja je zbog područja koja istražuje i povijesnih okolnosti u hrvatskoj historiografiji imala uspone i padove, no održala je kontinuitet i interes za nju ponovno je ojačao u proteklih 20 godina, rekla je recenzentica Mirjana Matijević Sokol.
Gradonačelnika su pozdravili ravnateljica gimnazije prof. Mirjana Matijević, koordinator Udruge Ivan Terze te tajnik Vedran Milat, a u trosatnom druženju s mladima gradonačelnik je odgovarao na brojna pitanja Nikole Grgića, Ante Guća, Antonija Živkovića, Mira Tabaka, Nikole Ercega, Sandra Majstrovića, Dane Koludrović, Mladena Jurića, Luciana Deškovića, Lovre Grgića i mnogih drugih vezana uz ekologiju, prometnu povezanost, gradske projekte, mogućnosti zaustavljanja bespravne gradnje, perspektive mladih u Splitu i slično.
S sklopu Kongresa održana je i sekcija za Pomoćne povijesne znanosti koju je vodila prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol.
Mirjana Matijević-Sokol dala je pregled razdoblja hrvatskih narodnih vladara o kojem Toma u Salonitanskoj povijesti govori kratko, ali ne i bez afekta, dok je Mladen Ančić Tominim očima pogledao na srednjovjekovnu kraljevsku vlast.
Predsjednik HGZD, Željko Heimer održao je u četvrtak 20. siječnja 2011. gostujuće predavanje na temu " Grb i zastava Republike Hrvatske " za studente povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Katedri za pomoćne povijesne znanosti, metodologiju historije i metodiku nastave povijesti Odsjeka za povijest u okviru redovne nastave preddiplomskog predmeta Pomoćne povijesne znanosti II, kojem je nositeljica predmeta prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol.
Urednik knjige je Zvonko Trdić, a recenzenti su: akademik Tomislav Raukar i prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol.
O povijesti salonitanske Crkve i štovanju sv. Dujma, te ostalih mučenika u Manastirinama, Kapljuču i Marusincu, u svjetlu povijesnih izvora, ali i novih arheoloških istraživanja, izlaganja su priredili: Slavko Kovačić, Milan Ivanišević, Rajko Bratož, Ivica Žižić, Emilio Marin, Pascale Chevalier, Jagoda Mardešić, Ivanka Petrović, Ante Crnčević, Branka Migotti, Joško Belamarić, Ivica Bodrožić, Josip Dukić, Jos Janssens, Mirjana Matijević-Sokol, Jean-Pierre Caillet, Francesco Paolo Rizzo, Ivica Musa, Ante Škegro, Fabijan Veraja i akademik Radoslav Katičić.
Mirjana Matijević-Sokol također je dala dvostruki obol skupu, iznijevši nova zapažanja o instituciji splitskoga potestata u 13. stoljeću i povukavši paralele sa sličnim primje r ima iz Italije.
Nakon pozdravnih riječi započeo je s radom Znanstveni skup o fra Luji Marunu, a svoje prvo izlaganje imala je prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu pod naslovom Natpis Kneza Muncimira u kontekstu ranosrednjovjekovne epigrafije te istaknula kako je se s ovim natpisom Kneza Muncimira s lokaliteta na Uzdolju kod Knina prvi temeljitije i stručno znanstveno bavio fra Lujo Marun.
Tako je Povelju Republike Hrvatske dobila i Treća gimnazija iz Splita, čiju je nagradu preuzela ravnateljica Mirjana Matijević.
S time se slaže i Mirjana Matijević, ravnateljica Treće gimnazije, napominjući kako ne vjeruje da će maturanti na bilo koji način biti ugroženi.
Ravnateljica III. splitske gimnazije Mirjana Matijević priznaje da je ova rang ljestvica pokazatelj koliko je koja škola dobra, kao i njeni đaci i nastavnici, ali isto tako napominje da Split, a pogotovo manji gradovi, nemaju ono što ima Zagreb.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com