Prema sadašnjem Zakonu o mirovinskim osiguravajućim društvima, mirovine može isplaćivati samo mirovinsko osiguravajuće društvo (MOD), a u Hrvatskoj postoji samo jedno - Raiffeisen.
Prema sadašnjem Zakonu o mirovinskim osiguravajućim društvima, mirovine može isplaćivati samo mirovinsko osiguravajuće društvo (MOD), a u Hrvatskoj postoji samo jedno - Raiffeisen.
(1) Ime pod kojim je osiguravajuće društvo registrirano mora sadržavati riječ »mirovinsko osiguravajuće društvo«.
Nakon štednje u mirovinskom fondu, dakle nakon stjecanja uvjeta za odlazak u mirovinu i provednog postupka umirovljenja, ušteđena sredstva koja su uvećana za dobit (kapitalizirana sredstva) se s osobnog mirovinskog računa prebacuju u mirovinsko osiguravajuće društvo po izboru (novog) umirovljenika.
Mirovinsko osiguravajuće društvo će sukladno potpisanom ugovoru umirovljeniku isplaćivati mirovinu.
Trenutačno u Hrvatskoj postoji samo jedno mirovinsko osiguravajuće društvo - Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo.
To bi podrazumijevalo uplate otpremnina u mirovinsko osiguravajuće društvo radi isplate rente za vrijeme nezaposlenosti, pri čemu bi radnik mogao birati hoće li ju u cijelosti koristiti odmah, ili čuvati taj novac do mirovine.
7. Što je to mirovinsko osiguravajuće društvo?
Na ove će se iznose u pravilu ustezati porez na dohodak po stopi do 15 % i možebitni prirez, a mirovinsko osiguravajuće društvo će ovu isplatu svakom korisniku evidentirati na poreznoj kartici PK-2 (PK kartica umirovljenika je u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje koji za svoje isplate vodi poreznu karticu PK-1). Kako se radi o osobama koje istovremeno ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada - mirovinu od dva isplatitelja, ove su osobe obvezne do kraja veljače za prethodnu godinu podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak.
To praktično znači da će svaki umirovljenik kojem ukupna primanja po osnovi mirovine iz ova dva izvora ne premašuje osobni odbitak, ako tijekom godine nije ostvario druge oporezive dohotke, imati povrat poreza na dohodak u svoti koju je mirovinsko osiguravajuće društvo ustegnulo pri mjesečnoj isplati razlike mirovine.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje isplaćuje mirovinu ostvarenu u sustavu obveznog mirovinskog osiguranja, a mirovinsko osiguravajuće društvo isplaćuje dodatnu mirovinu na temelju neposredne uplate poslodavca za dokup mirovine.
Prikupljena sredstva tijekom štednje u Fondu prenose se u mirovinsko osiguravajuće društvo koje će isplaćivati mirovinu prema izabranom mirovinskom programu.
ta se sredstva prebacuju u mirovinsko osiguravajuće društvo a u RH za sada postoji jedno jedino i to Raiffeisen.
Iz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje isplaćuje se mirovina temeljena na dotadašnjim doprinosima u obvezni mirovinski sustav, a drugi izvor je mirovinsko osiguravajuće društvo koje isplaćuje dokupljenu mirovinu temeljem neposredne uplate poslodavca
Royal mirovinsko osiguranje, koje djeluje već 11 godina, zasad je jedino mirovinsko osiguravajuće društvo u Hrvatskoj, a dokup mirovine za pojedine je svoje zaposlenike s tim društvom dosad je ugovorilo više od 130 tvrtki u Hrvatskoj.
Mirovine u Hrvatskoj danas isplaćuje samo jedno mirovinsko osiguravajuće društvo (MOD).
U RMOD-u navode da poslodavci mogu ukupan iznos bruto otpremnine koju su predvidjeli za radnika s kojim sporazumno raskidaju ugovor o radu uplatiti za dodatnu doživotnu mirovinu u mirovinsko osiguravajuće društvo.
To se već dogodilo našem čitatelju koji je nedavno zatvorio štednju u jednom dobrovoljnom mirovinskom fondu i prikupljena sredstva, kako zakon nalaže, prebacio u mirovinsko osiguravajuće društvo, jedino koje u Hrvatskoj trenutačno postoji Raiffesen Mirovinsko osiguravajuće društvo (RMOD) te s njim sklopio ugovor o mirovini.
U izvješće su uključeni tablični prikazi i grafikoni o broju korisnika i broju ugovora za mirovinsko osiguravajuće društvo i skraćeni prikazi za agregiranu bilancu, račun dobiti i gubitka i volumen transakcija factoring društava.
Dio ugovora o doživotnoj mirovini, koje isplaćuje naše mirovinsko osiguravajuće društvo, sklopljen je upravo na temelju visokih uplata premija osiguranja za dokup koje se u prosjeku kreću oko 300.000 kuna, a visina mirovine iznosi u prosjeku 1.600 kuna ", ističe Biserka Žalac, direktorica RMOD-a. (Vjesnik/RMOD, 25.9.2010.)
Ja sam uplaćivala samo 7 godina, a ovi što uplaćuju po sili zakona cijeli radni vijek još će više izgubiti, sve pobere Mirovinsko osiguravajuće društvo.
Ocjenjujući da bi moguće otvaranje drugog stupa imalo nesagledive negativne posljedice, Udruženje, koje okuplja sva obvezna i dobrovoljna mirovinska društva te mirovinsko osiguravajuće društvo, predlaže da se u novom mirovinskom sustavu napravi više temeljnih promjena.
(1) Ostvarivanjem prava na mirovinu, iznos na računu člana obveznoga mirovinskog fonda prenijet će se u mirovinsko osiguravajuće društvo po izboru člana koje će članu doživotno isplaćivati mirovinu u skladu s prenesenim sredstvima što će biti određeno posebnim zakonom.
Prosječna uplata iz fonda u mirovinsko osiguravajuće društvo koje im isplaćuje mirovinu kreće se oko 30.000 kuna, što, zapravo, održava činjenicu da je u prosjeku riječ o izrazito malim plaćama.
I taj bi udar na mirovinsko osiguravajuće društvo koje danas jedino na tržištu ima licencu za isplatu mirovina - Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo - međutim, mogao biti kratkog daha, budući da je RMOD lani smanjio naknade koje se naplaćuju prilikom uplate sredstava iz mirovinskog fonda.
Kada stekne uvjete za mirovinu, osiguranik odabire mirovinsko osiguravajuće društvo i u njega prenosi svoj kapital iz mirovinskog fonda čiji je do tada bio član.
S odabranim mirovinskim osiguravajućim društvom sklapa ugovor o isplati mirovine u jednom od nekoliko mogućih oblika: doživotna starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina, promjenjiva mirovina, djelomična jednokratna isplata i drugi oblici mirovinskih isplata koje mirovinsko osiguravajuće društvo nudi u svom portfelju financijskih usluga.
Kao glavni argument u cijeloj priči spominju se visoke naknade koje naplaćuje Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo (RMOD), trenutačno jedini MOD na hrvatskom tržištu s odobrenjem za isplatu mirovina iz drugoga i trećeg stupa.
Mirovinsko-osiguravajuće društvo - društvo koje, nakon umirovljenja osiguranika prima kapitaliziranu štednju s njegova osobnog računa (koja se do tada vodila u mirovinskom fondu) te mu na temelju tih sredstava doživotno isplaćuje pripadajuću mirovinu.
ZAGREB, 12. lipnja 2007. Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo (RMOD) jedino je u društvo u Hrvatskoj ovlašteno za isplatu mirovina iz svih obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova.
Svaki član II. i III. mirovinskog stupa, prije odlaska u mirovinu, u novom mirovinskom sustavu mora izabrati mirovinsko osiguravajuće društvo koje će mu isplaćivati mirovinu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com