U najnovijim istraživanjima pronađen je i raritetan nalaz za podvodne lokalitete, a to je kamena nadgrobna ploča stela.
U najnovijim istraživanjima pronađen je i raritetan nalaz za podvodne lokalitete, a to je kamena nadgrobna ploča stela.
- Ovo im je nadgrobna ploča - govorio bi cerekajući se sa uživanjem.
U lijevoj crkvenoj lađi nalazi se nadgrobna ploča iz 17. st. s grbom kršanskih gospodara.
Megalitski blokovi prvobitnog bedema Pituntija u ogradnom zidu groblja Sv. Martin Gomila Pišćenica Ulomak rimskog mozaika na starom groblju Sv. Martin Ilirska kaštela današnja stara Podstrana kamena zdjela iz rimske cisterne u Sv. Martinu ostaci kamenog rimskog mlina za masline na groblju u Sv. Martinu kamena greda antičkog tijeska za proizvodnju ulja i vina rekonstrukcija natpisa nadgrobnog spomenika Lucije Artorija Kasta ugledne rimske ličnosti II/III stoljeće n. e. Torzo rimskog božanstva otkriveno u Sv. Martinu reljef Silvane i nimfi na crkvi Sv. Ante u staroj Podstrani stela kanije Urbane nadstojnica jednog rimskog imanja iz 1. st. n. e. (upotrebljena kao nadgrobna ploča na groblju u Sv. Martinu) nadgrobna stela veterana Marka Atija Verekundijana I/II st. n. e. iz Sv. Martina nadgrobna stela Atije Jukunde i njene kćeri Oktavije Valentine iz Sv. Martina nadgrobna stela Krescentije Vare (I/II st. n. e.) Kamena urna Krescentije Vare Antička stela uzidana nad dvorišnim ulazom u staru Podstranu (uzidana na stražnjoj strani oltara u župskoj crkvi) Nadgrobna stela uzidana na kući Cindro kasnoantička vila u Polači natpis Auzonija namjesnika kasnoantičke provincije Dalmacije V/VI st. n. e.
Iz antičkih vremena pronađena je i nadgrobna ploča Tita Kornelija Krisomala, a po tekst ploče može se zaključiti da je i ovdje bila fulonika, zdanje za preradu i bojanje tkanina.
Kameni pod je iz g. 1850, a grobnica Stephana Zagvozde iz g. 1826, te nadgrobna ploča iz g. 1846. Kamena škropionica ima motiv kriške.
U crkvi mu je 1892. postavljena nadgrobna ploča sa stihovima požeškog pjesnika Franje Cirakija.
Prva dva dijela odnose se na Sao Paolo te sadrže materijal koji je Faktor snimio na ulicama višemilijunskoga grada, te međutitlove Langova prvog zvučnog filma M iz 1931. Druga dva videa snimljena su u Osijeku, a sadrže međutitlove Langove Umorne smrti, te snimke nadgrobnog spomenika Nade Lang sa židovskog groblja u Osijeku iz 1991, kada je nadgrobna ploča oštećena granatiranjem.
I JOŠ NEŠTO NEOBIČNO: Pošto glavnu pažnju zaokuplja Baščanska Ploča, zanemaruje se nadgrobna ploča sa zanimljivim uklesanim natpisom na kamenom popločenom tlu u crkvi Sv. Lucije, koju je dao postaviti jedan ugledan mještanin, napisano većinom u latinici starohrvatskim pismom sa dodacima čakavskog narječja.
Zna se da je imao podgrađe i crkvu, vjerojatno na predjelu Crkvina oko današnje crkve Sv. Kate u središtu grada, gdje je pronađena dobro klesana kamena nadgrobna ploča.
Nadgrobna ploča pronađena je na rimskom groblju u Janjini nasuprot Mljetu.
Uz nju je 1885. otkrivena nadgrobna ploča na kojoj se spominju razne povijesne ličnosti.
U crkvi se može vidjeti vrijedan oltar, nadgrobna ploča sa ugraviranom kraljicom smrti te jedne od najstarijih orgulja u Hrvatskoj iz 17. stoljeća.
Da je taj lokalitet bio grobljanski već od vremena Rimljana, pokazuje nađena nadgrobna ploča iz IV. stoljeća, pisana latinski« pobožnoj ženi »(piae uxori).
Ova dva ulomka su dijelovi istog pluteja koji je sekundarno upotrebljen kao nadgrobna ploča.
U njoj je nadgrobna ploča obitelji Bagni iz XVII.st.
Jedini su izraziti primjer stila »sjevernjačke« renesanse reljefi u pazinskoj župnoj crkvi: kameno svetohranište s reljefnim likovima evanđelistâ i nadgrobna ploča Aleksija Moscona, zakupnika pazinskoga feuda.
Kultura kao znak identiteta nije nadgrobna ploča ni sarkofag povijesti koju od nestanka čuva religija, nego složen sklop odnosa moći prožimanja različitih struna, toliko krhkih i suptilnih kao što je istinski život čovjeka nesvodiv na biopolitički stroj ili bilo kakvu ideologiju u ime koje se mrzi, vandalizam opravdava pravednim osvetničkim gnjevom, a drugoga doživljava kao prijetnju vlastitoj ništavnosti.
U kapeli se nalazi nadgrobna ploča iz 1820. godine.
U tamošnjoj (danas anglikanskoj) crkvici sv. Nikole nalazi se nadgrobna ploča od crnog mramora (duga oko 2 m, široka 1,25 m).
U crkvici sv. Nikole u North Stonehamu, oko 6 km od Southamptona, nalazi se nadgrobna ploča od crnog mramora, jedno od malobrojnih svjedočanstava nazočnosti hrvatskih pomoraca u srednjovjekovnoj Engleskoj.
KRŠIKLA - kapelanijska crkva sv. Kuzme i Damjana - nadgrobna ploča s glagoljskim natpisom, ostatak stare crkve; sjevernije od mjesta nalazi se crkva sv. Ivana i Pavla; panorama
U podu svetišta je nadgrobna ploča s likom modruškog biskupa Krištofera iz 1499. a na prvom bočnom oltaru drvena gotička madona iz 15. stoljeća.
Na zgradi Sotnice na balkonu je nadgrobna ploča, na kojoj je ispisan najdulji dosad poznati srednjovjekovni natpis na Mljetu:
Uz južno pročelje sačuvana je nadgrobna ploča donatora iz 1829. g.
U kapelici koja je u sklopu dvorca nalazi se nadgrobna ploča Martina Mojsejevića, jednog od gospodara Kožljaka.
Originalna nadgrobna ploča danas je kraj ulaza u crkvu, a njezini ostatci nalaze se pod drugom pločom na označenom mjestu. [ 21 ] [ 22 ]
Činjenica da se nadgrobna ploča hrvatske bratovštine danas nalazi u prilično izoliranom selu North Stoneham, nekad mjestu na važnom trgovačkom putu od Southamptona prema Winchesteru, još je od prošlog stoljeća pobuđivala interes lokalnih proučavatelja povijesne baštine.
Nakon smrti pokopan je u Svetom Martinu na Muri, a njegova nadgrobna ploča danas se nalazi u prostorima Muzeja Međimurja u Čakovcu.
Dziatkiewitza ubija nadgrobna ploča na kojoj je bio natpis Jakob Dziatkiewitz i odgovarajući datum
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com