Britaniji, koja ga anektira 1914; status kolonije od 1925. Narodnooslobodilački pokret Énôsis (Ujedinjenje) okončan je proglašenjem nezavisnosti 1960. (predsjednik arhiepiskop Makarios).
Britaniji, koja ga anektira 1914; status kolonije od 1925. Narodnooslobodilački pokret Énôsis (Ujedinjenje) okončan je proglašenjem nezavisnosti 1960. (predsjednik arhiepiskop Makarios).
Suradnju četnika u Hrvatskoj s talijanskim i njemačkim okupacijskim snagama, a povremeno i s vlašću NDH, obilato je koristio narodnooslobodilački pokret, kako na unutrašnjopolitičkom, tako isto i na vanjskopolitičkom planu.
S tim u svezi narodnooslobodilački pokret postigao je svoj vrhunac kada je sredinom 1944. godine uspio da se usluga četničkog pokreta istovremeno odreknu saveznici antifašističke koalicije i jugoslavenska izbjeglička vlada u Londonu.
Kontekst u kojem se zbiva novinarska, strukovna emancipacija u smislu širenja područja borbe, treba zato poimati kao narodnooslobodilački pokret u smislu naroda općeg, ne separatnog za izjednačavanje prava svih građana, tako i radnih ljudi, bez obzira na nacionalnost.
U Bokanjcu se omladina pomalo udaljila od pokreta jer su u tom selu izvršena mnoga hapšenja pa se stoga s malo povjerenja gleda na naše pravosuđe i na Narodnooslobodilački pokret, citirao je Begonja te nastavio s izlaganjem o teroru koji je u to vrijeme zavladao Zadrom i njegovom najbližom okolicom, gdje se ljude po unaprijed pripremljenim popisima redovito uhićivalo noću i odvodilo u nepoznatom pravcu.
Godine 1905. nastao je narodnooslobodilački pokret Sinn Fein (" Mi sami "), pokret za posve samostalnu i jedinstvenu Irsku.
Dok je drugim istočnoeuropskim zemljama jednopartijski sustav bio izravno nametnut, u Jugoslaviji je vrhuška Komunističke partije zlorabila narodnooslobodilački pokret instaliravši jednopartijski sustav po uzoru na Velikog sovjetkoga brata.
On je bio hrvatski HSS-ovac, no, nakon početka rata odlazi u Narodnooslobodilački pokret.
Jedan manji dio, sa sudom ili bez suda, pogubljen je zbog pripadnosti pojedinim pokretima koji su u osnovi bili antifašistički, ali su se zalagali za drugačije državno rješenje Rijeke i okolice u odnosu na Narodnooslobodilački pokret (liburnisti, autonomaši, demokršćani, pripadnici CLN-a).
Stvaranje SKOJ-a u Istri tijekom II. svj. rata djelo je članova KP Hrvatske koji organiziraju mladež i uključuju je u Narodnooslobodilački pokret.
Organizirao je i rad Narodnooslobodilačke fronte i skupljanje priloga za narodnooslobodilački pokret.
Oružane snage ustanika nisu bile jedinstvene i dijelile su se na dvije struje: Narodnooslobodilački pokret (NOP) i Četnički pokret, kojeg je na ovom području vodio Jezdimir Dangić.
Većina žrtava 1943. bili su civili koji su stradali tijekom hrv. i slov. nacionalnog ustanka (Narodnooslobodilački pokret), u što su se ponekad upletali i obračuni osobne naravi.
Rođen na otoku Rabu već na početku Drugog svjetskog rata svjedočio je nepravdama okupacije i fašizma, stoga se rano uključio u antifašistički i narodnooslobodilački pokret kao partizan i politički radnik.
Na brzinu su osnovali narodnooslobodilački pokret, hrabro se protestno okupili ispred brojnijeg i bolje naoružanog neprijatelja (možeš dobiti tetanus od svog tog hrđavog željeza) i preventivno ga ogradili u mali privatni konc-logor.
Krajem II.svj. rata (Narodnooslobodilački pokret) Jugoslavenska je armija oslobodila Istru i Slovensko primorje, a slijedila je diplomatska borba za nove državne granice.
Godina 1941 prošla je u znaku neprestanog razvoja ilegalnog pokreta u Sarajevu.Iako u stalnoj borbi sa ustaškom policijom, partijska organizacija i Narodnooslobodilački pokret nisu nikada bili značajnije uzdrmani.
Ovo razdoblje ima dva dijela i to: prvi, od izbijanja ustanka do jeseni g. 1941. kada u ustanku sudjeluju četnici i gerilci zajedno; a drugi započinje kada i diferencijacija na četnički i narodnooslobodilački pokret, odnosno vojnički na četnike i partizane, te se mogu pratiti zločini četničkih postrojbi.
Do svršetka II svjetskog rata a za vrijeme njemačke okupacije u Selu je bio vrlo razvijen narodnooslobodilački pokret i mnogi su mještani aktivno sudjelovali u borbi za oslobođenje.
Od njega se međutim javno ogradio Rudolf Bićanić, drugi važni prvak HSS-a u emigraciji, koji je još u srpnju 1944. putem Radio-Londona pozvao pristaše HSS-a, posebno domobrane, da stupaju u Narodnooslobodilački pokret.
Na području koje je godine 1941. pripadalo Kraljevini Jugoslaviji, kao i na područjima sa južnoslavenskim stanovništvom koja su bila u sastavu Italije (Istra, Rijeka, Kvarner i grad Zadar) te nakon rata pripojena Drugoj Jugoslaviji, razvio se 1941. - 1945. godine rat koji je pobjednička strana zvala od početka Narodnooslobodilački pokret (NOP) i/ili Narodnooslobodilački rat (NOR).
U Istri se, kao dijelu tal. države, Narodnooslobodilački pokret razvijao u specifičnim društv., polit. i vojnim uvjetima.
Kao reakcija na politiku terora ustaškog režima i de facto okupaciju proklamiranih saveznika, Njemačke i Italije, na području NDH ubrzo se razvio Narodnooslobodilački pokret pod vodstvom KPJ.
Koliko su u Tuzli razgrano Narodnooslobodilački pokret na svim sektorima, potvrđuju dalji izvodi iz ovog dragocenog Valterovog izveštaja:
U vreme kada se završavala Peta neprijateljska ofanziva i neprijatelj trubio u sve doboše da je Narodnooslobodilački pokret »kanačno i zauvijek« uništen, Valter je daleko od Sutjeske, ovako pisao
5. Ministar Karamarko nasrće i na samu Deklaraciju o antifašizmu koju je donio Hrvatski sabor te suprotno točki 8. Deklaracije, pokušava izjednačavati ustaški i narodnooslobodilački pokret.
Tko je čitao memoare Milovana Đilasa (na žalost, još nisu objavljeni u Hrvatskoj), taj zna kako je Moskva korila Tita još za vrijeme rata da previše ne boljševizira tzv. Narodnooslobodilački pokret jer to može iritirati zapadne saveznike.
Nakon kapitulacije Italije 1943. u Istri se pokreće široki antifaš. narodni ustanak, stvaraju se mnogobrojni oružani partizanski odredi i brigade (narodnooslobodilački pokret).
Marija Monterisi je 1940. godine ostala udovica, 1946. konfiscirane su joj parfumerije, iako je pomagala narodnooslobodilački pokret i svim ljudima kojima je pomoć bila potrebna, te je odselila u Trst.
Na području NDH, od utemeljenja Prvog sisačkog partizanskog odreda bio je razvijen i Narodnooslobodilački pokret s dominantnom ulogom KPJ.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com