Dragan Živadinov poznat je od sredine osamdesetih kao suosnivač Neue Slowenische Kunsta te redatelj kazališnog retrogardističkog događaja Krštenje pod Triglavom, nastalog u okviru Kazališta Sestara Scipiona Nasice.
Dragan Živadinov poznat je od sredine osamdesetih kao suosnivač Neue Slowenische Kunsta te redatelj kazališnog retrogardističkog događaja Krštenje pod Triglavom, nastalog u okviru Kazališta Sestara Scipiona Nasice.
Studirao je kazališnu režiju na AGRFTV u Ljubljani od 1980. do 1984. Jedan je od osnivača glasovitog umjetničkog pokreta NSK (Neue Slowenische Kunst) 1982. godine.
No, pravi prodor umjetnosti u svijet politike dogodio se u Sloveniji s tada vrlo inventivnim umjetničkim kolektivom Neue Slowenische Kunst.
O umjetnicima: DRAGANA ŽIVADINOVA poznajemo od sredine osamdesetih godina kao suosnivača jednog od naznačajnijih slovenačkih umjetničkih proizvoda, Neue Slowenische Kunst-a i pamtimo ga kao redatelja znamenitog kazališnog « retrogardističkog događaja »Krštenje pod Triglavom, realiziranog u okviru djelatnosti « Kazališta Sestara Scipiona Nasice ».
Tu je i plakat za film ' Temni angeli usode ' čiju glazbu potpisuje slovenski vokalno - instrumentalni ansambl ' Demolition Group '; te nekoliko plakata dizajnerske grupe ' Novi kolektivizam ', sudionika kultnog ' Neue Slowenische Kunst ' pokreta. (Između ostalih plakat za film ' Stereotip ').
U Domu hrvatskih likovnih umjetnika do 26. svibnja u tijeku je retrospektivna izložba multidisciplinarne i izvedbene slovenske grupe Laibach, glazbenog krila umjetničkog kolektiva Neue Slowenische Kunst
Sve dok se nije dogodio nečuveni skandal 1987. godine s pobjedničkim plakatom Novog kolektivizma (tag: Laibach i Neue Slowenische Kunst) na natječaju za Dan mladosti, odnosno " Titov rođendan ".
Potaknut s dva-tri uvodna pitanja Voje Šiljka suvremeni slovenski kazališni redatelj opsjednut astronomijom i kozmonautikom, performer i glumac Dragan Živadinov ustao se i dramatski ispripovijedao u sat vremena (a bio je raspoložen i za mnogo dulje trajanje Doručka) svoje anarhističke i ateističke svjetonazore (krajnju filozofijsku skepsu spram svemogućega boga koji nije u stanju učiniti samoubojstvo), početničke umjetničke preokupacije, suosnivanje Neue Slowenische Kunsta, jednog od najvažnijih umjetničkih pokreta retrogradizma u bivšoj Jugoslaviji početkom osamdesetih godina prošloga stoljeća, dizajna plakata za Dan mladosti 1987. godine kada je komisija sastavljena od visokih oficira tadašnje JNA izabrala parafrazu plakata tiskanog u povodu Hitlerova rođendana na kojem je nacističko znakovlje i zastava samo zamijenjena jugoslavenskom, kazališnoj predstavi u trajanju pedeset godina koja svakih deset godina ima reprizu, prvoj kazališnoj predstavi za glumce i kritičare u bestežinskom stanju Biomehanika Noordung, trajnom začaranošću pionirom kozmonautike Hermanom Potočnikom
Godine 1984. osnovali su neformalni umjetnički pokret NSK - Neue Slowenische Kunst, u kojem su bili kazališna grupa Teatar Sestara Scipion Nasice, likovnjaci Irwin i drugi.
Fenomen skupine IRWIN potrebno je promatrati unutar šireg društvenog konteksta slovenske kulturne i subkulturne scene početkom osamdesetih godina prošloga stoljeća, u kojoj je jedan od najživljih i najutjecajnijih protagonista bio NSK kolektiv (Neue Slowenische Kunst - Nova slovenska umjetnost), koji je prerastao u svojevrstan pokret.
Ideja o Neue Slowenische Kunstu rodila se u jednom stanu blizu Slavije u Beogradu, ali oni su kasnije izgubili moje simpatije jer se pokazalo da njihov stvarni san nije bila umetnička država već dežela. (Ovdje malo kaki, ali OK, njeno je misljenje - op. moja) Naš san je bio i ostao: iskrenost i čistota.
1984. godine »Laibach« zajedno sa slikarskom grupom »Irwin« i pozorištem »Gledališče sester Scipion Nasice« osniva neformalnu organizaciju i estetski pokret pod nazivom »Neue slowenische kunst«.
Da li možeš da nam kažeš kako se oformila sama ta grupa, kako je izgledao sam početak toga što je kasnije postalo poznato kao »Neue slowenische kunst«?
Djelovanje Muzeja nastavlja se na slovensku tradiciju stvaranja virtualnih umjetničkih prostora, kolektiva i para-institucionalnih sustava čiju evoluciju možemo pratiti od grupe OHO u šezdesetima i kolektiva Neue Slowenische u osamdesetima i devedesetima.
- Ma rad je više vezan za fenomen 80 - ih, sukob omladinske subkulture i politike, a to nije samo New primitivs nego i Neue Slowenische Kunst, omladinska štampa Polet, Mladina, čitav jedan front ljudi koji se često međusobno nisu ni podnosili, ali koji su istovremeno bili na istoj tračnici i bili nova snaga, novi vjetar.
Poznat prije svega kao glazbeni sastav, Laibach je nesumnjivo javno najvidljivije krilo slovenskog umjetničkog kolektiva Neue Slowenische Kunst, te se njegov rad isprepliće s onim ostalih članova kao što su IRWIN (vizualna umjetnost), Noordung (teatarsko krilo ranije poznato i kao Gledališče sester Scipion Nasice te Rdeči Pilot) i Novi kolektivizam (grafički dizajn).
Grupa Laibach osnovana je 1980. godine u rudarskom gradu Trbovlju, a od 1984. godine predstavlja se kao glazbeno krilo umjetničkog kolektiva Neue Slowenische Kunst, u koji su još uključene sekcije IRWIN (vizualna umjetnost), Noordung (kazalište), Studio Novi kolektiv/Novi kolektivizam (grafički dizajn, grafika), Retrovizija (film i video) i Odsjek za čistu i primijenjenu filozofiju, posvećen artikulaciji političke i teorijske misli kolektiva.
Socìetas Raffaello Sanzio, pokret Neue Slowenische Kunst, Derevo, Etant Donne ' s relativno su zatvorene umjetničke zajednice čiji članovi pristaju uz svoj pomno razrađeni credo sa stanovitom dozom fanatizma i netolerantnosti koja se često može naći u energetskim ishodištima umjetničke avangarde potvrđujući tako njezin povijesni kontinuitet.
Sramota priznat '... što se mene tiče, načelno odlučujem da počnem otkrivati čari ove male zemlje na sunčanoj strani Alpa, njezinu industriju plasiranu na naše police, njezino kulturo, njenu osebujnu umjetnost... za početak, prisjetit ću se Neue slowenische Kunst
" Opsjednut sam umjetnošću i da umjetnost ne postoji, sigurno bih je izumio ", kaže Dragan Živadinov (44), slovenski kazališni redatelj, kozmonaut kandidat i suosnivač Neue Slowenische Kunsta. Na izložbi Mehatron Noordung Dunja Zupančič i ja izložit ćemo nekoliko desetaka light boxova teških i po sto kilograma, koji će pokazati srž postgravitacijske umjetnosti, novog pravca u umjetnosti kojim se bavimo zadnjih deset godina.
Opsjednut sam umjetnošću i da umjetnost ne postoji, sigurno bih je izumio, kaže Dragan Živadinov (44), slovenski kazališni redatelj, kozmonaut kandidat i suosnivač Neue Slowenische Kunsta, jednog od najvažnijih umjetničkih pokreta u bivšoj Jugoslaviji početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, koji nakon osam godina stiže u Zagreb.
Njegova objava na društvenim mrežama te na javnoj televiziji ne podsjeća samo na krajnje dosege kultnih prvaka Neue Slowenische Kunsta iz grupe Laibach - čija je parodija totalitarizma stvarni prethodnik političke egzistencije SDP-ove zastupnice - nego i na mnogo banalnije okolnosti.
Alan Hranitelj kreirao je uniforme za osoblje hotela Union u Ljubljani koji je slavio stotu obljetnicu; budući da tamo često sjedi u kavani i svi ga dugo i dobro poznaju, direktor hotela ga je pitao bi li za godišnjicu hotela kreirao uniforme za osoblje kakve su se nosile prije sto godina, pa oni i danas imaju njegove uniforme IAKO JE TIJEKOM razgovora često spominjao rodni Zaprešić iz kojega je kao 16 - godišnjak, na poziv Dragana Živadinova, otišao u Ljubljanu raditi masku za projekt Neue Slowenische Kunsta Krst pod Triglavom, u njega danas rijetko svraća.
Kazališni redatelj koji će svoju ideju dovesti do krajnjih posljedica, ali tek 2045., Dragan Živadinov jedan je od onih umjetnika u čiju vjernost ideji ne treba sumnjati i to još od ranih osamdesetih, kada se u sklopu pokreta Neue Slowenische Kunsta kazališnim sredstvima obračunavao s tadašnjim društvenim uređenjem, ali i dramskom baštinom te povijesnim avangardama
Sami počeci vezani su uz geriliski umjetnički kolektiv Neue Slowenische Kunst, a radi kontraverzne i provokativne ikonografije izazivaju bijes tadašnjih političkih struktura.
Slično kao što su, u radovima Novog kolektivizma (također dijela Neue Slowenische Kunsta) često citirani Georg Grosz i John Heartfield otkrili postupak montaže, fragmentacije, kolažiranja i alegorijskog prisvajanja, tako je i Knez te postupke prisvojio i prilagodio.
Izložba će biti otvorena do 19.02. a posjetiteljima će pružiti uvid u više od dvadeset godina djelovanja umjetničko glazbenoga kolektiva koji se smatra začetnikom pokreta Neue Slowenische Kunst.
Autor Dejan Knez, spiritus movens grupe Neue Slowenische Kunst, u projektu Titan je inspiriran svemirskom misijom Cassini-Huygens kojoj je cilj istražiti Saturn i njegove mjesece Dreihundertausend Verschiedene Krawalle: projekt Titan, Rudnik Mežica, Slovenija
Tu je i plakat za film Temni angeli usode čiju glazbu potpisuje slovenski vokalno instrumentalni ansambl Demolition Group; te nekoliko plakata dizajnerske grupe Novi kolektivizam, sudionika kultnog Neue Slowenische Kunst pokreta. (između ostalih plakat za film Stereotip)
Sama Štafeta mladosti, pod geslom I poslije Tita Tito, trčat će se do 1987., kada je neslavno propala uslijed dizajnerske svinjarije Neue Slowenische Kunsta, koji su plakat za tugodišnju štafetu izradili po predlošku nacističkog propagandnog plakata.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com