Prema podacima iz Odjela za istraživanje kakvoće zraka i primjenu Državnog hidrometeorološkog zavoda onečišćenje i radijacija iz nuklearnog postrojenja u japanskoj Fukushimi trebalo bi na područje Hrvatske stići najranije 29. ožujka.
Prema podacima iz Odjela za istraživanje kakvoće zraka i primjenu Državnog hidrometeorološkog zavoda onečišćenje i radijacija iz nuklearnog postrojenja u japanskoj Fukushimi trebalo bi na područje Hrvatske stići najranije 29. ožujka.
Mještani koji žive u blizini nuklearnog postrojenja upozoreni su da ne piju vodu iz slavine zbog viših razina radioaktivnog joda.
Željeznička mreža velike brzine će povezivati aerodrom s centrom grada, koji će se napajati iz nuklearnog postrojenja vrijednog 10 milijardi dolara.
Problem je, kažu Zeleni, i zbrinjavanja istrošenog nuklearnog goriva i otpada, a rizici nuklearnog postrojenja u odnosu na koristi od dobivene energije su abnormalno visoki.
Iran je priopćio u petak da neće nikada prekinuti svoj program za obogaćivanje urana te da ne vidi razlog za zatvaranje podzemnog nuklearnog postrojenja Fordow.
Proširen je pojam nuklearne štete, povišen je iznos odgovornosti korisnika nuklearnog postrojenja te je dana ekskluzivna nadležnost za sporove o naknadi nuklearne štete sudovima obalne države na čijem je isključivom gospodarskom pojasu došlo do nuklearne nezgode tijekom pomorskog prijevoza nuklearnih tvari.
Korisnik je osoba kojoj je nadležno državno tijelo izdalo dozvolu za gradnju, odnosno uporabu nuklearnog postrojenja.
Njime je propisana odgovornost korisnika nuklearnog postrojenja za štetu koja je posljedica nuklearne nezgode u njegovu nuklearnom postrojenju ili koja je prouzročena nuklearnim materijalom koji dolazi ili potječe iz njegova postrojenja bez obzira na krivnju.
(1) Strani nuklearni brod koji namjerava uploviti u hrvatsku luku otvorenu za međunarodni pomorski promet dužan je zatražiti odobrenje za uplovljavanje u luku i pravodobno dostaviti ovjereni prijepis dokumentacije o sigurnosti nuklearnog postrojenja Ministarstvu.
Aneksom je regulirana i odgovornost za nuklearnu štetu koja nastane tijekom prijevoza nuklearnog materijala na način da je propisano da će odgovornost korisnika nuklearnog postrojenja biti ustanovljena prema odredbama domaćeg prava države na čijem se teritoriju nalazi nuklearno postrojenje.
Odgovornost korisnika nuklearnog postrojenja ograničena je i vremenski na rok od 10 godina od dana nuklearne nezgode.
Subjektivni rok za podizanje tužbe za naknadu nuklearne štete iznosi 3 godine od dana kada je oštećenik saznao ili trebao saznati za nuklearnu štetu i odgovornog korisnika nuklearnog postrojenja.
Podsjetimo kako su prošle godine Iranci također pronašli špijunske kamere koje su bile kamuflirane kao kamenje, u blizini nuklearnog postrojenja Fordow.
Sigurnost nuklearnog postrojenja i okoline je ograničavajući faktor za iznos temperature nuklearnog goriva i rashladnog sredstva, čime posredno ograničava i stupanj djelovanja NE (stupanj djelovanja NE je uvijek manji od stupnja djelovanja TE jednake snage).
I neke od operacija koje je izraelska vojska u posljednje vrijeme obavila bile su utemeljene na dobrom djelovanju Mossada u inozemstvu, kao što je nedavno bombardiranje lokacije u Siriji gdje je počela izgradnja tajnog sirijskog nuklearnog postrojenja.
Izraelska vojska izvijestila je kako je oborila " sumnjiv leteći nepoznati objekt ", koji je lebdio iznad tajnog nuklearnog postrojenja Dimona.
Jedan od njih je primjerice i nuklearna sigurnost vezana uz zatvaranje i dekontaminaciju reaktora nuklearnog postrojenja u Kozloduyu.
Oko 8 tisuća prosvjednika marširalo je gradom do ureda kompanije Tokyo Electric Power Co (TEPCO), operatera nuklearnog postrojenja Fukushima gdje je došlo do katastrofe prije dvije godine kada je Japan pogodio razorni tsunami.
Studija je pokazala da bi " uguravanje " nuklearnog pogona u trup klase Zumwlat značajno povećalo troškove razvoja CG (X) krstarica jer postoje samo dvije opcije, ili opsežna modifikacija nukelarnog pogona ili projektiranje i razvoj potpuno novog nuklearnog postrojenja.
Također se priča da se to selo nalazi u blizini nuklearnog postrojenja, što bi opet značilo da se događa nešto čudno čak i ako nije povezano s NLO-ima, a lako je moguće da i zbog toga vojska nešto skriva.
Mjesta uzimanja uzorka i mjerenja određuju se u okolišu nuklearnog postrojenja tako da se na njima mogu najprije otkriti utjecaji emisije.
Broj mjesta za uzimanje uzoraka i učestalost mjerenja ovisi o značajkama lokacije nuklearnog postrojenja, gustoći naseljenosti i stupnju ugroženosti.
Mjerni rezultati periodično uzetih uzoraka moraju biti poznati korisniku nuklearnog postrojenja tijekom sljedećeg razdoblja uzimanja iste vrste uzorka.
Provedbu poslova sustavnog ispitivanja ionizirajućih zračenja, vrste i aktivnosti radioaktivnih tvari u oklolišu nuklearnog postrojenja financira vlasnik ili korisnik nuklearnog postrojenja.
Korisnik nuklearnog postrojenja do kraja ožujka dostavlja ministru zdravstva izvješće o rezultatima ispitivanja emisije i imisije za prethodnu godinu.
Pojedini izrazi u smislu ovog Pravilnika imaju sljedeća značenja: 1. Granični projektom predviđeni kvar je izvanredno stanje uzeto u obzir pri projektiranju, a koji se može pojaviti tijekom pogona nuklearnog postrojenja pri čemu šteta na nuklearnim uređajima i ispuštanje radioaktivnih tvari u okoliš ne prelaze utvrđene granice; 2. Izvanredno stanje je odstupanje od normalnog pogona koji je ozbiljniji od nenormalnog pogona, uključujući granični projektom predviđeni kvar i kvarove veće od graničnog projektom predviđenog kvara; 3. Konzervativni pristup nuklearnoj sigurnosti je pristup koji vodi do nepovoljnijeg rezultata u odnosu na određene kriterije prihvatljivosti; 4. Korisnik objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost je pravna osoba koja je najavila namjeru obavljanja nuklearne djelatnosti ili podnijela zahtjev za izdavanje dozvole za obavljanje nuklearne djelatnosti ili ishodila dozvolu za obavljanje nuklearne djelatnosti; 5. Kriterij jednostrukog kvara je sposobnost neke komponente ili sustava da prevlada jedan slučajni kvar koji bi mogao imati za rezultat gubitak sposobnosti komponente ili sustava da ispune sigurnosnu funkciju za koju su namijenjeni.
U ove se korake uključuju postupci dekontaminacije i rastavljanja; 19. Sigurnosna grupa opreme je skupina opreme pomoću koje se poduzimaju sve radnje potrebne tijekom pretpostavljenog početnog događaja tako da se ne prelaze projektne granične vrijednosti; 20. Sigurnosni sustav je sustav koji omogućava sigurnu obustavu nuklearnog reaktora, odvođenje topline iz jezgre reaktora ili ograničavanje posljedica nenormalnog rada graničnog projektom predviđenog kvara; 21. Stupnjevani pristup je usklađivanje zahtjeva funkcionalnosti, pouzdanosti, otpornosti spram okoliša i starenja i osiguranja kvalitete određenih postrojenja ovisno o stupnju značaja za nuklearnu sigurnost te također posljedica kvara, vodeći računa o opsegu ispitivanja i održavanja; 22. Teška nesreća je nesreća veća od graničnog projektom predviđenog kvara nuklearnog postrojenja s nuklearnim reaktorom uključujući ozbiljno oštećenje jezgre; 23. Uporaba objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost su sve aktivnosti poduzete za pokusni pogon, puštanje u pogon i pogon nuklearnog postrojenja; 24. Zatvaranje objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost je postupak kojim se za stalno prekida pogon; 25. ostali izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju značenje utvrđeno u članku 2. Zakona o nuklearnoj sigurnosti (»Narodne novine« br. 173/03).
Korisnik objekta mora obavijestiti zaposlenike o rezultatima istraživanja i korektivnih mjera. 2. Korisnik objekta mora stvoriti sustave za procjenu i primjenu podataka dobivenih iz pogonskog iskustva u drugim objektima u kojima se obavlja nuklearna djelatnost. 3. Rezultati procjene podataka dobivenih prema podstavku 2. moraju biti uključeni u vlastite sustave aktivnosti korisnika objekta kao prevencija neželjenih pogonskih događaja. 4. Korisnik objekta mora stvoriti sustave koji će pružati zaposlenima odgovarajuću razinu informacija o svim događajima koji mogu imati utjecaja na nuklearnu sigurnost. (10) Konačno sigurnosno izvješće (FSAR Final Safety Analysis Report): 1. Po završetku izgradnje korisnik mora izraditi konačno sigurnosno izvješće sukladno standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju ili standardima zemlje dobavljača nuklearnog postrojenja. 2. Konačno sigurnosno izvješće odobrava Zavod. 3. Sve promjene konačnog sigurnosnog izvješća i odstupanja tijekom pogona od konačnog sigurnosnog izvješća odobrava Zavod.
(1) Projekt mora ispunjavati opće uvjete nuklearne sigurnosti na način da: 1. Projekt mora biti u skladu s narudžbom i udovoljavati uvjetima propisanim od nadležnog tijela. 2. U projektu se mora voditi računa o uvjetima korisnika objekta, uključujući sve standardizirane tehničke uvjete, posebno u smislu nuklearne sigurnosti i pogonske pouzdanosti. 3. U projektu se mora pridržavati tehničkih specifikacija i sigurnosnih analiza; osigurati da svi sustavi, strukture i komponente, uključujući računalne programe, budu projektirani tako da njihova kvaliteta i pouzdanost odgovara njihovoj sigurnosnoj kategorizaciji. 4. Projekt mora ispunjavati uvjete odgovarajućeg programa osiguranja kvalitete, odobrenog od Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost (dalje u tekstu Zavod). 5. U projektu se mora voditi računa o utjecaju svake promjene u projektu na nuklearnu sigurnost. 6. Projekt mora osigurati da svi sustavi, strukture i komponente imaju svojstva koja jamče siguran pogon nuklearnog postrojenja tijekom njegovog čitavog projektnog životnog vijeka, sprječavanje nesreća i zaštitu zdravlja zaposlenih u nuklearnom postrojenju, stanovništava i prirodnog okoliša. 7. U projektu se mora kategorizirati svaku predloženu izmjenu i dopunu sustava, struktura i komponenata bitnih za nuklearnu sigurnost u skladu s njihovom sigurnosnom važnošću. 8. Projekt mora osigurati da stvaranje radioaktivnog otpada bude, u pogledu aktivnosti i količine, zadržano na minimalnoj mogućoj razini. 9. Projekt mora uključiti predložene mjere koje bi dale odgovarajuću razinu sigurnosti za zaštitu od seizmičkih pojava, uključujući odgovarajuće opravdanje ulaznih podataka koji se koriste kako bi se uspostavila razina seizmičke otpornosti. 10. Projekt mora uključiti projektna ograničenja u skladu s glavnim tehničkim parametrima svakog sustava, strukture ili komponente za normalan pogon, nenormalan pogon i granični projektom predviđeni kvar. 11. Projekt mora osigurati siguran pogon nuklearnog postrojenja u okviru definiranog niza parametara, a za sigurnosne sustave mora osigurati stalnu raspoloživost najmanjeg mogućeg skupa odgovarajućih pomoćnih sustava i podsustava, potrebnih za obavljanje svih sigurnosnih funkcija. 12. Projekt mora sadržavati popis relevantnih pretpostavljenih početnih događaja, kategorizaciju prema učestalosti njihove moguće pojave i kriterije prihvatljivosti za procjenu procesa koji se pojavljuju nakon takvih događaja. 13. Projekt mora osigurati da odziv nuklearnog postrojenja na pretpostavljeni začetni događaj omogući siguran pogon ili obustavu pogona, ako je potrebno, bez potrebe uvođenja mjera izvan druge razine obrane po dubini. 14. Projekt mora uključiti odgovarajuća ograničenja sustava, struktura i komponenata značajnih za nuklearnu sigurnost u vidu mehanizma starenja i habanja tijekom normalnog pogona, nenormalnog pogona i tijekom graničnog projektom predviđenog kvara. 15. Projekt mora osigurati da sustavi koji bi mogli sadržavati nuklearne materijale i druge radioaktivne tvari jamče odgovarajuću sigurnost tijekom normalnog pogona, nenormalnog pogona i tijekom graničnog projektom predviđenog kvara. 16. Projekt mora uključiti uvjete za kvalifikaciju objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost. 17. Projekt mora izgraditi skup ograničenja i uvjeta; pismeno opravdati potrebu utvrđivanja svakog ograničenja ili uvjeta. 18. Projekt mora uključiti načela usavršavanja programa puštanja u pogon i nadzora, ispitivanja i održavanja, koji pokazuju da objekt u kojem se obavlja nuklearna djelatnost udovoljava ciljevima projekta i da je u skladu sa sigurnosnim uvjetima i uvjetima za kvalitetom tog objekta. 19. Projekt mora pokazati da objekti i postrojenja koji su važni za nuklearnu sigurnost i koje nekoliko dijelova nuklearnog postrojenja zajednički koristi ne utječu na sigurnost pogona.
Kada se neki događaj pojavi u jednom dijelu nuklearnog postrojenja drugi dijelovi postrojenja neće biti ugroženi. 20. Projekt mora uključiti uvjet za provedbu praćenja ionizirajućeg zračenja na području objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost i u njegovom okolišu prije početka pogona. 21. Projekt mora uključiti uvjet za ponovnom procjenom nuklearne sigurnosti, a sadržaj i stupanj te procjene mora proširiti u skladu s razinama projekta; procjena nuklearne sigurnosti mora potvrditi da projektna dokumentacija udovoljava uvjetima nuklearne sigurnosti. 22. U projektu se moraju iskoristiti ranije pogonsko iskustvo, rezultati istraživanja i certificirani postupci projektiranja za procjenu sigurnosnih podataka dobivenih iz sigurnosne analize. 23. Projekt mora odrediti pravila za planiranje i projektiranje sustava, struktura i komponenata; pravila moraju biti u skladu s relevantnim tehničkim propisima ili tehničkim standardima postavljenima u zemlji isporučitelja projekta ili opreme za objekt u kojem se obavlja nuklearna djelatnost, ili onima koja se koriste na međunarodnoj razini, ako se mogu primijeniti. 24. Projekt mora uključiti uvjet za podnošenje nezavisne analize sigurnosti i obvezujućih mišljenja nadzornih tijela uključenih prije podnošenja projekta na ocjenu Zavodu; analizu sigurnosti moraju izvršiti pravne ili fizičke osobe nezavisne od onih koje su pripremale projekt. 25. Projekt mora uključiti nadzorna pravila za praćenje stanja dokumentacije o ispunjenju svih tehničkih uvjeta za projektiranje objekta u kojem se obavlja nuklearna djelatnost, uključujući značajna odstupanja od prvobitnog projekta, sa strane korisnika objekta tijekom gradnje navedenog objekta. 26. Projekt mora sadržavati preliminarno sigurnosno izvješće (PSAR Preliminary Safety Analysis Report) izrađen sukladno standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju ili standardima zemlje dobavljača nuklearnog postrojenja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com