Revidirana okvirna direktiva o otpadu definirala je i obvezujuću ' hijerarhiju otpada ', prema kojoj najviši prioritet ima sprečavanje nastanka otpada dok je njegovo odlaganje tek posljednje rješenje.
Revidirana okvirna direktiva o otpadu definirala je i obvezujuću ' hijerarhiju otpada ', prema kojoj najviši prioritet ima sprečavanje nastanka otpada dok je njegovo odlaganje tek posljednje rješenje.
Na sastanku će se prezentirati nacionalno izvješće i županijska izvješća o kakvoći mora za kupanje za proteklu sezonu (2012), raspravljat će se o postignutim i planiranim rezultatima i provedbenim mjerama, razmijenit će se iskustva vezana za Program praćenja kakvoće mora za kupanje i monitoring mora općenito kao i međunarodne aktivnosti i obveze glede ispunjavanja obveza iz Uredbe, odnosno Direktive 2006/07/EZ o upravljanju vodom za kupanje, te Direktive 2008/56/EZ kojom se uspostavlja okvir za djelovanje Zajednice u području politike morskog okoliša (Okvirna direktiva o morskoj strategiji).
Ostala tri dana prezentirane su teme: Kaznena djela protiv okoliša te zadaci i nadležnost policijskih snaga; Suradnja i koordinacija aktivnosti austrijsko iskustvo; Taktičke intervencije: istraga, ispitivanje i intervjuiranje, istraživanje; Dobre EU prakse o pripremi, dokumentiranju i procesuiranju kaznenih djela; Kako pripremiti izvješće o istrazi; Korištenje kontrolnih lista na mjestu događaja austrijsko iskustvo; Interpolov memorandum: razlozi za procesuiranje kaznenih djela protiv okoliša; MARPOL konvencija pregled uključujući balastne vode i onečišćenje s brodova; Uloga inspekcije u nadzoru i otkrivanju kaznenih djela protiv okoliša nadzor luka; Politike i propisi koji reguliraju onečišćenja, kemikalije i otpad; Direktiva 2005/35/EC o onečišćenju s brodova i uvođenju kazni za prekršaje dopunjena Direktivom 2009/123/EC; Uloga Državne uprave za zaštitu i spašavanje u zaštiti Jadranskog mora; Nova okvirna direktiva o otpadu (2008/98/EC) i Direktiva o odlagalištima (1999/33/EC) i vrste otpada koje se prema direktivi ne odlažu na odlagalištima u Austriji; Obveze izdavanja dozvola i izvješćivanja o odlagalištima u Austriji; Primjeri nelegalnog odlaganja i spaljivanja otpada u Austriji (građevinski otpad od rušenja, spaljivanje otpadnih ulja i dr.); Propisno skupljanje i registriranje opasnih tvari; Nelegalno odlaganje otpada u blizini vodotoka i podzemnih voda.
Iako se velik dio javnosti izjasnio protiv bilo kakve mogućnosti spaljivanja otpada ili korištenja otpada kao energenta, odredbe Zakona moraju obuhvatiti i ove mogućnosti jer tako nalaže Okvirna direktiva o otpadu, navodi Ministarstvo.
Kroz Studiju nije istražen mogući utjecaj na Ramsarsko područje, na zaštićena područja i područja ekološke mreže koje se nalaze u obuhvatu zahvata te utjecaj na deltu Neretve i njene ekosustave u cjelini te nisu dosljedno primijenjene europska Okvirna direktiva o vodama i Direktiva o staništima.
Okvirna direktiva o vodama je smjernica za upravljanje vodotocima nastala novim shvaćanjem rijeka kao vrlo važnim dijelom ljudskog krajolika, kako po kvalitetu života, ali je jasno pokazala i ekonomsku korist od očuvanih rijeka.
Pregled postojećih monitoring aktivnosti u Jadranskom moru procjena usklađenosti postojećih Programa praćenja sa zahtjevima koje postavlja Okvirna direktiva o morskoj strategiji (2008/56/EZ), a nastavno na rezultate I faze Projekta zaštite voda od onečišćenja u priobalnom području (JP 07/09),
Jedan od najvažnijih zakona na tom području je Okvirna direktiva o vodama.
Uloga ekonomske analize najznačajnija je u formuliranju programa mjera, a to naglašava i Okvirna direktiva o vodama.
Drmić dala je pregled načina na koji je okvirna direktiva o vodama prenesena u Hrvatsko zakonodavstvo.
Okvirna direktiva o vodama, jedna je od najznačajnijih direktiva prave stečevine EU.
Kao naročito važen istaknute su Okvirna direktiva o vodama (2000/60/EC), Direktiva o poplavama (2007/60/EC), Direktiva o tretmanu otpadnih voda iz gradova (91/272/EC), Direktiva o vodi za kupanje (2006/7/EC) i, napokon, Direktiva o vodi za piće (98/83/EC).
Hrvatska je potpisnica niza međunarodnih dokumenata koji promoviraju sudjelovanje javnosti u upravljanju okolišem (Espoo konvencija, Aarhuška konvencija) i kojima hrvatska polako prilagođava zakonodavstvo, a Okvirna direktiva o vodama EU, koja eksplicitno navodi sudjelovanje javnosti kao ključan element u upravljanju vodama, je već najvećim dijelom uklopljena u novu legislativu o vodama.
Percan je naglasio da niti Okvirna direktiva o vodama niti bilo koji drugi akt EU ne traži od država članica da privatiziraju svoje vodne resurse ili sustave za distribucije vode.
Okvirna direktiva o vodama vrlo otvoreno zahtjeva zaustavljanje daljnjeg pogoršanja stanja vodotokova, te postizanje dobrog stanja (ekološkog, morfološkog i kemijskog) voda, kako bi se osiguralo dugotrajno korištenje vode u Europi.
Kao sam istakao u prekjučer napisanom tekstu na blogu " Zelena politika " na wordpress.com, u ovom slučaju nad-nacionalno zakonodavstvo EU, Okvirna direktiva o vodama, ide u korist interesa zaštite resursa.
Okvirna direktiva o vodama jedna je od najzahtjevnijih u zaštiti okoliša i u cjelokupnom zakonodavstvu Europske unije.
Posebno važan dokument kojim se uspostavlja okvir za djelovanje na području politike voda je Okvirna direktiva o vodama 2000/60/EZ (Water Framework Directive).
Osim toga, Okvirna direktiva o vodama propisuje monitoring stanja svih voda i zaštićenih područja 37.
Okvirna direktiva o vodama normira: zemlje članice uzet će u obzir načelo povrata troškova od vodnih usluga, uključujući i troškove zaštite okoliša i resursa, sukladno ekonomskoj analizi provedenoj prema Dodatku III, i posebno sukladnosti s načelom »zagađivač plaća«.
Realizacijom ovog Projekta očekuje se ostvariti preduvjete, definirati podloge i polazišta za provođenje opsežnog i sveobuhvatnog Programa praćenja (monitoringa) Jadranskog mora nad područjem u kojem RH ostvaruje svoje suvereno pravo i jurisdikciju, a koje je RH obvezna provoditi u opsegu koji predviđa Okvirna direktiva o morskoj strategiji od 15. srpnja 2014. nadalje.
Okvirna Direktiva o vodama je najznačajniji dio EU legislative o vodi, osmišljena da poboljša i integrira način na koji se upravlja vodnim tijelima diljem Europe.
Od bitnog su značaja za reguliranje te problematike Okvirna direktiva EU o vodama te Plan o upravljanju bazenom rijeke Dunav, koji su sve podunavske zemlje potpisale u veljači 2010..
Mislim da je ovo jako loše rješenje: nije po mome okvirna direktiva shvaćena u pravom smislu.
Spomenut je još uvijek aktualan problem ilegalnih (divljih) odlagališta, a posebna je pažnja posvećena problemu niskog postotka odvojeno prikupljenog otpada te raskoraku između postotaka odvojeno prikupljenog otpada predviđenih relevantnim nacionalnim dokumentima (Nacionalni plan gospodarenja otpadom i Nacionalna strategija) i onih koje predviđaju EU direktive (posebice Okvirna direktiva o otpadu, koja utvrđuje i obvezujuće ciljeve za postotak odvojeno prikupljenog otpada).
Ovaj pristup prihvaća i Okvirna direktiva o otpadu koja od zemalja članica zahtjeva donošenje planova koji bi trebali osigurati količine novoproizvedenog otpada više ne premašuju one iz 2010. Diskusija nakon predavanja trajala je otprilike 20 minuta, a pitanja iz publike odnosila su se uglavnom na konkretna rješenja za podizanje udjela odvojeno prikupljenog otpada na lokalnoj razini.
Na razini Europske unije 2000. godine usvojena je Okvirna direktiva o vodama kao krovna vodna direktiva.
Ukratko je predstavljena i Okvirna direktiva o morskoj strategiji, čija je obveza uspostaviti okvir unutar kojeg će svaka država članica poduzeti sve mjere da održi ili dostigne dobro stanje morskog okoliša najkasnije do 2020. godine koristeći ekosustavni pristup.
Okvirna direktiva EU za strategiju mora (MSFD) Europskog Parlamenta i Vijeća Europe donesena je 2008. godine, a predstavlja sveobuhvatni zakonodavni okvir EU za zaštitu morskog okoliša, radi postizavanja d obrog stanja morskog okoliša morskih voda EU do 2020. godine.
A 13. Unaprjediti obavljanje znanstveno-stručnih poslova, poslova pripreme podloga i strateško-planskih dokumenata, pripremu planova upravljanja vodnim područjima, podloga za zakonske i podzakonske akte osnivanjem znanstveno-stručne institucije za vode, osnivač koje će biti Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministarstva nadležnog za vodno gospodarstvo. _____ 39 Okvirna direktiva o vodama (uvod):...
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com