Sugerirali su da tijekom svoje orbite regularno ulazi u Oortov oblak, remeteći orbite mnogih kometa zbog čega neki padaju na Zemlju.
Sugerirali su da tijekom svoje orbite regularno ulazi u Oortov oblak, remeteći orbite mnogih kometa zbog čega neki padaju na Zemlju.
Locirajući ga otprilike u Oortov oblak.
Znanstvenici pretpostavljaju da postoji i skrivena zvijezda ' Nemesis ', udaljena jednu svjetlosnu godinu od Sunca, koja ulazi u Oortov oblak i remeti putanju kometa u čitavom Sunčevom sustavu
Područje dalje od Kuiperovog pojasa naziva se Oortov oblak.
Oortov oblak izvor je dugoperiodičnih kometa.
B1.1.1 Planeti se nalaze relativno blizu Sunca u odnosu na udaljeni Oortov oblak kojeg možemo smatrati gravitacijskom granicom Sunčeva sustava (primijetimo da je ljestvica udaljenosti na slici eksponencijalna).
Oortov oblak ispunjen je malim tijelima od stijena i leda i izvor je dugoperiodičnih kometa.
U unutarnjem dijelu Sunčevog sustava, bliskom Suncu, nalaze se planeti, dok se daleko na njegovoj ledenoj granici, udaljenoj oko 50 000 astronomskih jedinica, nalazi tzv. Oortov oblak Uz planete, u Sunčevom sustavu nalazimo mnogobrojne komete, planetoide (male planete ili asteroide) i relativno sićušne meteoroide.
Većina kometa koja dolazi do Zemlje ima porijeklo u ovom svemirskom tijelu nazvanom Oortov oblak koji se sastoji od milijarda kometa, od kojih je većina mala i bezopasna.
Pretpostavlja se da na udaljenosti od otprilike 1 god. svj. od Sunca postoji oblak s više od milijardu kometa, a zove se Oortov oblak.
Oortov oblak: područje Sunčeva sustav a oblika ljuske u udaljenosti od Sunca između 2000 i 20000 astronomskih jedinica za koje se vjeruje da sadrži milijarde kometa ukupne mase koja se procjenjuje da je jednaka Zemljinoj.
Pretpostavlja se da je Oortov oblak izvor kometa što se opažaju u unutarnjem dijelu Sunčeva sustava.
Tako se između Marsa i Jupitera nalazi veliki Asteroidni pojas, a smatra se da na velikoj udaljenosti od Sunca postoji kometni pojas, Oortov oblak, iz kojeg se povremeno izdvoji pokoji komet i krene prema unutarnjem dijelu Sunčevog sustava
Proučavali su Oortov oblak pomoću NASA-inog svemirskog teleskopa WISE, koji se koristi infra crvenim spektrom i sposoban je otkriti tamne objekte u svemiru.
Oni sugeriraju kako ta zvijezda tijekom svoje orbite redovito ulazi u Oortov oblak i remeti orbite mnogih kometa, šaljući ih prema unutrašnjosti našeg sustava
Ako je Oortov oblak 100 000 puta manje gustoce, kroz njega ce jos lakse te letjelice prolaziti (to je kao usporedivati gustocu vode i malo boljeg vakuuma)
Zapravo ni ne vidimo Oortov oblak
Oortov oblak je vrlo rijedak, pa su kometi u prosjeku međusobno udaljeni na desetke milijuna kilometara.
Na ovoj udaljenosti nalazi se Oortov oblak - sferni balon koji okružuje Sunce, a sastoji od nepreglednog mnoštva kometa.
Zato se prema nekim procjenama vjeruje da Oortov oblak sadrži i do 12 milijardi kometa koji samo čekaju da se strmoglave u unutarnji Sunčev sustav
No, Oortov oblak je puno dalje i vrlo velik.
Stoga je razumno pretpostaviti da je se zivot, ili barem osnovni sastojci potrebni za zivot (voda organski materijal), mogao/morao donijeti unutar astroida/kometa koji su, zbog promjene putanje plinovitih divova rano u evoluciji Sunceva sistema, potaknuli sekundarno bombardiranje Zemlje istima iz udaljenijih podrucja Sunceva sistema (ono sto danas zoveo Kuiperov pojas i Oortov oblak)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com