U ovome trenutku, 15 % - 20 % tih radova besplatno je dostupno u repozitorijima ili časopisima koji zagovaraju i provode tzv. Otvoreni pristup (OA-Open Access).
U ovome trenutku, 15 % - 20 % tih radova besplatno je dostupno u repozitorijima ili časopisima koji zagovaraju i provode tzv. Otvoreni pristup (OA-Open Access).
CROSBI služi i kao repozitorij otvorenog pristupa (Open Access, OA) za više od 5.000 publikacija sa cjelovitim tekstom.
Praksa se razlikuje od zemlje do zemlje, ali u zadnje vrijeme izražene su težnje da se sadržaj nudi besplatno, u skladu s politikom otvorenog pristupa (Open Access).
Bazu podataka mogu koristiti svi zastupnici i djelatnici Hrvatskoga sabora uz lozinku IUS-INFO - portal s pravnim sadržajem dostupan za pretraživanje s računala u Knjižnici, uz lozinku Hrčak - portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske DOAJ - directory of open access journals
2 Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities (2003.).
Neke su dostupne putem logina i passwords, sve su dostupne i putem IP adrese tj. unutar lokalne mreže Fakulteta a postoji i niz besplatnih odnosno open access baza i repozitorija koje sadrže isto tako kvalitetne znanstvene članke.
Posljedica ovog modela je silna graja oko " prodaje obiteljskog srebra ", jer se u javnosti model smatra privatizacijom, iako u stvari nije. 3. država se može odlučiti za pristup " open access ", koji favorizira Europska unija.
Osim toga, u srijedu, 14. studenoga otvara prvu podružnicu Sveučilišne knjižnice u sustavu visokoškolskih knjižnica Republike Hrvatske i to na Kampusu, a za četvrtak 15. studenoga najavljeno je predavanje »Open Access u znanstvenom izdavaštvu« koje će održati Matko Hrvatin i Davor Vidić.
U sklopu Dana otvorenih vrata danas između 9 i 13 sati u prostoru Znanstveno-istraživačke čitaonice bit će održano predavanja Matka Hrvatina i Davora Vidića na temu »Open Access u znanstvenom izdavaštvu«.
Radio je za Ericsson Nikola Tesla d. d., Siemens Hrvatska, Telekom Austria i SBR Consulting. Zadnjih pet godina fokus njegovog rada su svijetlovodne pristupne mreže te novi model poslovanja otvorenih mreža (Open Access) kao i tehničko i strategijsko savjetovanje za ponuđivače usluga, regulatorne agencije i jedinice lokalne samouprave.
Edukativna misija InTech branda je podignuti svijest o " open access " izdavaštvu, tzv. izdavaštvu sa otvorenim pristupom, među akademskom i studentskom zajednicom.
InTech je vodeći svjetski multidisciplinarni Open Access izdavač knjiga i tiskovina iz polja znanosti, tehnologije i medicine.
Više o modelu Open Access možete naći ovdje.
Na Sveučilištu u Ghentu (Belgija) ta je inicijativa 2. prosinca 2010. godine i zaživjela pokrenut je OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe), mreža javno dostupnih repozitorija, preko kojih je znanstvenicima, ali i svim građanima, omogućen besplatni pristup znanstvenim radovima proizišlim iz projekata programa FP7 i ERA (http://www.openaire.eu/index.php).
Novo istraživanje objavljeno 6. lipnja u open access časopisu BMC Genomics otkriva da je malezijska parazitska biljka Rafflesia cantleyi, sa svojim cvijetom veličine 50 centimetara u promjeru, ukrala " gene od svog domaćina, biljke Tetrastigma rafflesiae.
Ovdje ključnu ulogu imaju stranice poput Directory of Open Access Journals (DOAJ, Direktorij časopisa otvorenog pristupa), koja sadrži podatke i poveznice na časopise otvorenog pristupa, te stranice http://www.re3data.org/ (Registry of Research Data Repositories, Registar repozitorija istraživačkih podataka) gdje je dostupan registar istraživačkih podataka otvorenog pristupa.
DOAJ na ovaj način, zajedno s izdavačima časopisa potiče slobodan pristup i razmjenu informacija u akademskoj zajednici na temelju Open Access inicijative.
Korisna stranica za sve zainteresirane za Open Access daje redovite dnevne novosti.
Od 22. do 28. listopada, već šestu godinu uzastopno, održava se sveopći događaj kojim se promiče otvoreni pristup (Open Access OA) kao novi model objavljivanja znanstvenih informacija.
Organizator događaja je InTech Open Access izdavač uz potporu Znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci-STeP Ri a gost je Michael Nielsen, kanadski fizičar i autor više od 50 znanstvenih članaka te jedan od pionira kvantnog računa i kvantne teleportacije.
Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s Generalturistom organizira odlazak na 76. skupštinu IFLA-e koja će se pod nazivom Open access to knowledge - promoting sustainable progress održati od 10. do15. kolovoza 2010. godine u Goteborgu, Švedska.
Pritom se naša znanost nije vodila načelom da iz svijeta uzima samo otvorenu, besplatnu ponudu znanstvenih spoznaja (svjetski časopisi također u open access ponudi), nego država plaća komercijalne baze znanstvenih časopisa čija je optimalna iskoristivost u hrvatskoj znanosti upitna, jer pri tome nema načina da se provjeri koliko te komercijalne časopisne baze utječu na postizanje rezultata hrvatske znanosti.
Autorica je knjige " Open Access to scientific information in Croatia: increasing research impact of a scientifically peripheral country ".
Prva reakcija svakog pripadnika znanstvene i akademske zajednice zasigurno je čuđenje i nevjerica, no ipak nakon lažnih open access časopisa lažne su konferencije šlag na pseudo-znanstvenoj torti.
Potaknut željom da znanje učini dostupnim svima, Aaronu se pripisuje da je autor manifesta Guerilla Open Access Manifesto kojega u cijelosti možete pročitati na linku.
Pristup je otvoren u vrijeme Open Access Weeka, akcije koja podržava besplatni i otvoreni pristup znanstvenim sadržajima.
U proteklih 10 godina never2much.info neumorno najavljuje, piše o, fotografira i prati sve relevantne događaje u Zagrebu, ostalim hrvatskim kao i gradovima iz zemalja u užoj regiji unatoč činjenici da i dan danas funkcionira na principu open access zajednice sharing = caring.
' ' Open Access ' ', OA) je slobodan, besplatan i neometan mrežni pristup digitalnim znanstvenim informacijama koji omogućava čitanje, pohranjivanje, distribuciju, pretraživanje, dohvaćanje, indeksiranje i/ili drugo zakonito korištenje.
Konferencija je bila organizirana kao niz plenarnih izlaganja te izlaganja u paralelnim sesijama kako bi se predstavio čim veći broj tema među kojima i korištenje mobilne telefonije u knjižnicama, tzv. vertikalno pretraživanje knjižničnih sustava, analize informacijske pismenosti i istraživačkih postupaka korisnika (znanstvenika i studenata), projekti povezivanja sustava kao npr. povezivanje repozitorija (Confederation of Open Access Repositories COAR), povezivanje u Europi (Europeana Regia) i sl.
Srce već 20 godina izdaje časopis " Journal of Computing and Information Technology " - znanstveni časopis otvorenog pristupa (open access) s međunarodnom recenzijom.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com