Zbog samooplodnje ne treba saditi drugu sortu oprašivača.
Zbog samooplodnje ne treba saditi drugu sortu oprašivača.
Najveća prijetnja bioraznolikosti je izravno uništavanje prirodnih staništa (isušivanje lonjskog polja ili masovna sječa amazonskih kišnih šuma na pr.), sustavno uništavanje oprašivača...
Ako orhideja vara svoje oprašivače te njihovo potomstvo umire bez prisutne hrane, logično bi bilo pretpostaviti da će se broj oprašivača smanjiti.
U Europi, akcije i građanske peticije naklonjene prijedlogu Europskoga povjerenstva za zabranu triju insekticida neonikotinoida omogućile su dovoljnu podršku Državama članicama, kako bi se postigla zabrana. (1,2,3) Ova odluka potvrđuje da se Europa brine o dramatičnom smanjenju oprašivača i o njihovoj ulozi za okoliš i prehranu.
Gotovo sve sorte masline traže oprašivača.
Stoga, ako imate nasad masline s jednom sortom, bez dobrog oprašivača, možete ga dodati u nasad precjepljivanjem pojedinih stabala ili samo pojedinih grana.
Ukoliko se prihvati činjenica da najmanje 1/3 hrane koju konzumira čovječanstvo nastaje od biljaka oprašivanih kukcima, te bi ovo trebao biti značajan podatak za uključivanje zaštite pčela medarica (Apis mellifera) i ostalih divljih oprašivača (Nabhan i Buchmann, 1996).
U slučaju multisortnih nasada oprašivača ne smije biti manje od 15 %.
Ovdje vrijedi istaknuti da u svim našim aktivnostima na zaštiti pčele i ostalih oprašivača nastupamo i u ime Udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike " Biopčela " iz Rijeke (odlukom njihove Skupštine od 10. travnja 2012. godine).
Redovitu rodnost osiguravamo osim dobrom i pravovremenom pripremom terena, pravilnom sadnjom i pravilnim odabirom sorti i njenih oprašivača.
Unatoč njihovoj brojnosti i njihovoj važnosti kao oprašivača, znojne pčele ostaju među najzahtjevnijim pčela za identificiranje vrste, prema nekim razmišljanjima možda zato što su evoluirale tako brzo kada su se prvi put pojavile prije oko 20 milijuna godina.
Prema mišljenju mr. sc. Franje Perovića, višeg savjetnika Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, populacija prirodnih oprašivača (osim navedene apis mellifere tu su još i 22 vrste bumbara, dvadesetak vrsta pčela iz roda Osmia, više pčela iz roda Megachile te ostali cvjetari iz rodova: Anthidium, Lithurgus, Chalicodoma, Xylocopa, Anthophora, Eucera, Colletes, Andrena, Melitta, Dasypoda, Heriades, Halictus, Coelyoxys, Prosopis itd.) u zadnjih 5 - 6 godina svedena je 20 - 30 % populacije u odnosu na prethodno razdoblje, odnosno smanjena je populacija svih oprašivača za 70 - 80 %.
Svojim organima za primamljivanje oprašivača aktivno pridonosi uspjehu oplodnje i ne prepušta mikrospore slučaju u procesu oprašivanja.
Što više pojedini su se cvjetovi, prilagodili točno određenim vrstama oprašivača i privlače ih bojom, mirisom ili oblikom.
Molim vas da mi preporučite odgovarajuću podlogu, razmake, dubinu i način sadnje te sortu oprašivača.
Svaki vaš vrt isto kao i svaka poljoprivredna površina treba širok spektar oprašivača, ne samo medonosnih pčela, te je težnja svih savjesnih da imaju u svojoj okolini ako ništa onda širok spektar oprašivačima " prijateljskih biljaka ".
Thrips bi doista mogao biti jedan od prvih oprašivača u geološkoj prošlosti.
Davno prije nego što se evolucija okrenula nekim od cvjetnih oprašivača ", zaključio je Carmen Soriano, koji je vodio istraživanje fosilizirane smole sa X-ray tomografijom na ESRF.
Ovo je prva studija koja pokazuju direktni utjecaj ovih pesticida na mozak oprašivača.
U sklopu skupa održala se je rasprava o sadašnjem stanju i problemima vezanim za gospodarenje mineralnim sirovinama u vrlo aktivnoj diskusiji sudjelovali su predstavnici Oprašivača d. o. o., Jadrankamena, Cestara d. o. o iz Pule, Nexe grupe, Kamenoloma Gradac, Pazinkamena, Kamenoklesarske škole iz Pučišća.
Ivana Tlak Gajger Posljednjih je godina utvrđeno smanjenje broja i raznolikosti prirodnih oprašivača, posebice medonosnih pčela i bumbara.
Dolaze kritični trenuci za oprašivanje biljaka ali i same oprašivače, nedavno je u glasovanju dužnosnika bilo nemoguće dogovoriti zabranu pesticida i neonikotinoida što govori kako isti vrlo vjerojatno ne razumiju " poantu " i važnost oprašivača pa ih treba na to upozoravati ali u budućnosti im ne omogućiti da tako potpuno needucirani odlučuju o nama i našem načinu života u tom važnom tijelu EU.
Zbog smanjene populacije prirodnih oprašivača, značaj medonosne pčele i pčelarstva postajao je sve veći
S druge strane, tražite li krušku pouzdane rodnosti koja se lako uzgaja, tada ova sorta nije za vas, jer traži toplinu, zaklon od vjetra, blizinu odgovarajućeg oprašivača, kakve su, na primjer, sorte Beth ili Concorde, te obavezno prskanje protiv krastavosti plodova.
Posljedice ovako organiziranog krajobraza - fizička i kemijska fragmentacija krajobraza te uporaba insekticida, utjecale su prvenstveno na smanjenje izvora hrane solitarnih pčela, bumbara i medonosne pčele, kao i na udaljenost izvora hrane od mjesta na kojem pčele mogu izgraditi svoja gnijezda ili se pariti (Steffan-Dewenter i Tscharntke 1999, Banaszak 2000), dok rotiranje usjeva ima za posljedicu nestalnost izvora hrane za oprašivače i značajna variranja u veličini populacija oprašivača.
Očuvanje autohtone sive pčele kao i proširenje pčelinjeg fonda ako znamo važnost pčele kao najznačajnijeg i ne zamjenjivog oprašivača u prirodi.
U listi A iznesen je prijedlog za uzgoj najboljih sorata, u listi B pratećih sorata (samo zbog oprašivača ili specifičnih zahtjeva potrošača), dok u listi C dati je prijedlog sorata za ograničene uvjete ili za lokalne prilike.
Najnovije znanstvene podatke o utjecaju neonikotinoida na pčelinju zajednicu iznio je prof. dr. sc. Dragan Bubalo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu koji je odmah na početku prisutnima pojasnio važnost pčela i drugih prirodnih oprašivača.
Naime, pčele (medonosne pčele, bumbari i solitarne pčele) ekonomski su najvažnija skupina oprašivača na svijetu.
Tako smo danas uputili zamolbu za potporom našim aktivnostima na zaštiti oprašivača hrvatskim udrugama koje u djelokrugu svog rada imaju zaštitu okoliša, prirode i prirodnih resursa.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com