Gledale su kako otac pere vodom njihova mrka lica i metlicom im oprašuje haljine - a oni samo šute i strpljivo podnose.
Gledale su kako otac pere vodom njihova mrka lica i metlicom im oprašuje haljine - a oni samo šute i strpljivo podnose.
Isto je i ako ste roditelji koji ne znaju s djecom razgovarati prirodno i otvoreno, nego se crvenite dok pričate o tome kako bumbar oprašuje cvijet.
U periodu od 1996. do 2005. godine u Vinkovcima je, kroz komunalni program, posađeno ukupno 4.431 drveća na javnim površinama, od čega je 1.109 sadnica (25,03 %) u kategoriji nealergenog sadnog materijala (oprašuje se kukcima), a 3.322 sadnice (74,97 %) je u kategoriji alergenog sadnog materijala (oprašuje se vjetrom).
Kako se zove vjetar koji oprašuje biljke?
Prema istraživanjima prof. KRUNIĆA, u našim uvjetima oprašuje 75 % do 94 % voćaka, pa tek onda slijede rod Osmia, bumbari i ostali oprašivači.
Najvažnije je odabrati kod autofertilnih sorti onu koja je oprašuje.
Više od 700 vrsta smokvi i osa koevoluiralo je diljem tropskog pojasa na način da svaka vrsta smokve ima svoju vrstu ose koja ju oprašuje.
Na planetu Zemlji samo oko 10 % biljaka cvijetnica se oprašuje vjetrom, dok 90 % oprašuju insekti, od kojih veliku glavninu tih insekata čine upravo pčele.
Cvjetni letipas (Macroglossus minimus) raširen je na području od Indije do Australije; on oprašuje cvijeće.
Ovaj ljupki rođak kadulje i lavande nosi isto grčko ime kao i pčela melissa koja ga posjećuje zbog nektara i koja ga istovremeno oprašuje.
Di nema ruža... nema ni pčele da oprašuje... a di nema pčele... nema ni jebenog meda... a di nema meda, ne teče ni mlijeko (znate ono " med i mlijeko ").
Budući da se 35 posto europskih poljoprivrednih kultura oprašuje putem pčela, taj problem ujedno predstavlja osobito veliku prijetnju za poljoprivrednike, podsjetio je Ratia.
To je period kada se u svim dijelovima Europe odvija proces oprašivanja i cvjetanja drveća koje se oprašuje vjetrom i tada je visoka koncentracija peludi u zraku.
Stari Rok, zvonar župne crkve Majke Marije, već trideset godina užiže svijetnjake nažigačem, dodaje župniku škropilicu s blagoslovljenom vodom, prostire oltarnike i oprašuje sjedobrade Božje ugodnike po žrtvenicima.
U hrvatskim školama, osim čestim napadima proskribiranog programa TeenSTAR, koji podupire Katolička crkva, te programa prevencije od AIDS-a MEMOAIDS, djeca u udžbenicima o spolnom odnosu otprilike mogu dobiti informaciju tipa da " pčela oprašuje cvijet ", kako se to slikovito izrazio resorni ministar Dragan Primorac.
Biljka proizvodi pelud u golemim količinama (zrela biljka stvara i do osam milijuna peludnih zrnaca), a oprašuje se vjetrom, što je jedna od karakteristika alergogenih biljaka.
Pčela biljku oprašuje, otklanja nektar i biljni sok te biljne izlučevine raznih biljnih ušiju - umiva biljku.
Od ranih sorata dobro je oprašuje Tosca, koja cvate u podjednako vrijeme.
Rod Osmia aktivan je od 8 stupnjeva Celzija i oprašuje, uz bumbare, u nešto hladnijim uvjetima nego pčela medarica.
Biljka sadržava do 200 cvjetova, oprašuje se vjetrom i proizvodi i do 8 000 000 peludnih zrnaca (od 5,5 do 10 grama peludnog praha).
Biljke koje oprašuju kukci produciraju mali broj peludnih zrnaca i rijetko uzrokuju alergiju, dok one biljke koje oprašuje vjetar (trave, stabla, korovi) stvaraju veliku količinu peludnih zrnaca i predstavljaju najčešći uzrok alergija.
Oko 20 % svjetskog vegetacijskog pokrova čine trave, većina biljaka se oprašuje vjetrom dok se mali broj oprašuje kukcima.
" Kada ljudi razmišljaju o tome kako se oprašuje cvijeće, oni najčešće misle o medonosnim vrstama pčela, " primjećuje Clara de Vega, istraživač na Estación Biologica de Doñana, u Španjolskoj.
Kako odljevak ne bi zagorio, površina kalupa ovlažuje se i oprašuje vatrostalnom grafitnom prašinom, te zaglađuje kaluparskom žlicom.
Pčela biljku oprašuje, otklanja nektar i biljni sok te biljne izlučevine raznih biljnih ušiju.
Što se tiče AMBROZIJE (Ambrosia artemisiifolia, u nas poznate i kao partizanke, limundžika ili fazanuše), evo nekoliko osnovnih podataka: > ambrozija cvate od kraja srpnja do sredine listopada, a oprašuje se vjetrom > svaka biljka u jednoj sezoni proizvede 5 grama peluda, odnosno nekoliko milijuna peludnih zrnaca > tijekom cvjetanja koncentracija peludi dosegne razinu i do 500 zrnaca u metru kubičnom zraka > pelud ambrozije jedan je od najjačih dosad poznatih alergena: samo 30 zrnaca peludi u metru kubičnom zraka izaziva simptome alergijske reakcije kod osoba s klinički značajnom preosjetljivošću na pelud te biljke > zrnce peludi izgleda kao kugla sa šiljcima; ima dobre aerodinamičke osobine i može putovati i do 300 kilometara > svaka biljka proizvede više od 60 000 sjemenki koje mogu preživjeti u zemlji više od 30 godina, a izdržati čak i uvjete smrzavanja > najveće su koncentracije peludi u ranim jutarnjim satima i prijepodne; koncentracije peludi u zraku smanjuju se poslije kiše > svaki 10. stanovnik Zagreba i Zagrebačke županije osjeća njegovo djelovanje > ambrozija raste uz putove, duž vodotokova, uza željezničke pruge, pokraj nasipa, na neobrađenim poljoprivrednim zemljištima, u zapuštenim vrtovima i na gradilištima; voli sunce, te je u sjenovitim predjelima nema; vrlo je prilagodljiva novom okruženju, a svake godine se širi za 12 kilometara na nova područja > na manjim površinama (vrtovi) idealno je plijeviti mlade biljke, dok na većim površinama treba redovito okopavati posađene kulture te učestalo kositi ambroziju; pokošenu ambroziju valja skupiti i spaliti; ambrozija se nakon košnje oporavi i ponovno dolazi u fazu cvjetanja za 20 - ak dana - dakle, za djelotvorno suzbijanje ambrozije potrebno ju je kositi bar svaka tri tjedna; na taj način onemogućujemo i otpuštanje peludi i stvaranje sjemena; kosi se, u pravilu, prije cvatnje ambrozije, i to do 5 cm od tla.
Prema tome mogu zaključiti da je oblica samooplodna i da se oprašuje vlastitim peludom te da joj nisu potrebni oprašivači, iako joj ne mogu štetiti.
Za razliku od nekih drugih orhideja kod kojih je veza između oprašivača i biljke vrlo specifična, ponekad do te mjere da ih oprašuje samo jedna vrsta, jadranska kozonoška svojim neugodnim mirisom privlači velik broj različitih oprašivača, uglavnom pčela, ali i bumbara, dvokrilaca, leptira, kornjaša te drugih kukaca.
S obzirom da se tučak oprašuje peludom vlastitog cvijeta, iz generacije u generaciju nastaju nasljedno čiste jedinke.
No, kod drugih biljaka postoje mehanizmi kako bi se spriječila samooplodnja (polen oprašuje vlastiti cvijet ili biljku) i interspecijska oplodnja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com