MySQL Cluster 7.2 je certificiran i za rad s Oracle VM.
MySQL Cluster 7.2 je certificiran i za rad s Oracle VM.
Mi, na našim virtualnim serverima, imamo Oracle 9 i baze podataka, pa iako ona nije certificirana za rad na Oracle VM platformi, u ovih nekoliko mjeseci, nismo imali problema s njima.
S obzirom da je Oracle VM izbor firme u kojoj ja radim, i da sam uglavnom ja bio taj koji se odlučio za njega, očekujem od tog proizvoda da se dalje razvija i unapređuje.
Zato smo sve komponente Oracle VM platforme stavili na samo jedan server.
Kako Oracle VM Manager koristimo uglavnom kod kreiranja novih virtualnih servera, a administraciju i nadzor radimo u ljusci Xen hypervisora, onda smo odlučili da će se i on nalaziti na virtualnom serveru, kojeg pokrećemo samo onda kad nam treba.
Oracle VM Manager server upravlja ovom strukturom, pa je logično da bi se on morao nalaziti na zasebnom serveru.
Ipak, iako to Oracle nije tako zamislio, i Oracle VM Manager se može instalirati na virtualni server, pa time zapravo dobijamo mogućnost da se sve komponente mogu nalaziti na jednom fizičkom serveru.
Oracle tu može pomoći tako da razvije paravirtualne upravljačke programe, a od Microsofta očekujem () da napravi kernel koji se može izvršavati i u paravirtualnom okruženju - Veću integriranost Oracle VM Agenta sa Xen hyperisorom, a to bi dovelo do lakšeg praćenja rada virtualnih servera i do preciznijeg podešavanja njihovih parametara, a samim tim i do bržeg rada - Ispravljanje sitnih bug-ova, pogotovo onih koji pogađaju moj lokalpatriotski ponos pri tom mislim na bug s regionalnim postavkama koji sam spominjao u jednom od prethodnih poglavlja - Mogućnost automatskog dinamičkog praćenja opterećenja i u skladu s postavkama, koje se mogu podešavati, migraciju virtualnih servera na manje opterećene fizičke servere - Automatsko izvještavanje o mogućim greškama putem e-maila
U prednosti su tu ipak Oracle VM i Citrix XenServer.
Oracle VM ove mogućnosti nudi kroz svoj alat Oracle VM Manager, koji je dobro zamišljen, ali kojem treba još dorade da bi postao vrhunski proizvod.
Ako to bude slučaj, onda Oracle VM čeka prilično svjetla mogućnost.
Svejedno, i ovakav kakav je sada, Oracle VM se bez straha, uz dobrog system administratora, može koristiti kao enterprise virtualizacijski sustava.
Virtualne servere instaliramo kroz Oracle VM Manager.
Jednom sam samo morao proći kroz cijeli proces instalacije operativnog sustava i baze podataka, a kasnije se instalacija novih virtualnih servera svela na kopiranje template-a (to je ono što radi Oracle VM Manager) i naknadno podešavanje postavki operativnog sustava i baze podataka na novom virtualnom serveru.
Adminstracija Oracle VM sustava, od system adminstratora zahtijeva dobro poznavanje Linux-a i Xen-a, jer nažalost, još uvijek nije moguće sve funkcionalnosti dobiti kroz Oracle Vm Manager.
Tu Citrix otpada odmah i na bojnom polju ostaju Oracle VM i vlastita Xen platforma.
Oracle VM je gotova platforma, treba je samo instalirati, a razvijati svoju vlastitu platformu (distribuciju) zahtijeva vremena, a vrijeme košta I dobili smo pobjednika Oracle VM
Oracle također mora riješiti nemogućnost automatskog pokretanja virtualnih servera, nakon što se sam Oracle VM server restarta.
Oracle VM se u osnovi sastoji od tri programska produkta koji se zovu: Oracle VM Server, Oracle VM Agent i Oracle VM Manager.
Oracle VM Server je zapravo Xen hypervisor instaliran pod Oracle Enterprise Linuxom verzije 5, a Oracle VM Manager je OracleXe Apex aplikacija koja nam omogućava kreiranje, nadzor i administraciju virtualnih servera.
Oracle VM Agent je komponenta kojom server i manager međusobno komuniciraju.
Potrebno je redovno raditi backup OracleXe baze na kojoj se nalazi Oracle VM manager.
I to bi trebalo biti dovoljno, jer svi podaci potrebni za rekonstruiranje naše Oracle Vm infrastrukture se nalaze u toj bazi.
Kreiramo ISO sliku svakog od potrebnih CD-ova i onda pomoću Oracle VM Manager-a takve datoteke prebacujemo u resource pool Oravle VM-a, konkretno u direktorij/OVS/iso_pool koji se nalazi na Server Pool serveru.
Za svaki pokrenuti virtualni server Oracle VM (zapravo Xen hypervisor) otvara zasebni VNC port.
Oracle VM Manager nam omogućava da vncviewer pokrenemo direktno iz njega, a na istom tom ekranu postoji i dugme kojim simuliramo izbacivanje i ubacivanje novog CD-a u uređaj virtualnog servera.
Nažalost, a to nije krivnja Oracle VM-a, već samog Xen-a, rad s mišem na taj način je prilično otežan kurzor miša ne slijedi naše pokrete kako bi trebao, pa je potrebno prilično umijeće, sigurna ruka i oštro oko, da bi se uspješno završila instalacija operativnog sustava.
Logička struktura Oracle VM platforme sastoji se od Virtual Machine, Server Pool, Utility i Manager servera.
Oracle VM Agent izvršava se na Utility serveru, a Server Pool server služi kao mjesto gdje se nalaze konfiguracijske datoteke i virtualni diskovi virtualnih servera.
Rad virtualnih servera prati se kroz Oracle VM manager.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com