Prenese se točno 10 ml otopine za destilaciju u tikvicu za destilaciju, doda se najmanje 5 ml otopine natrijevog hidroksida u lijevak, malo podigne zatvarač i pusti da otopina natrijevog hidroksida lagano utječe u tikvicu.
Prenese se točno 10 ml otopine za destilaciju u tikvicu za destilaciju, doda se najmanje 5 ml otopine natrijevog hidroksida u lijevak, malo podigne zatvarač i pusti da otopina natrijevog hidroksida lagano utječe u tikvicu.
Iz kapaljke pustimo nekoliko kapi zasićene vodene otopine natrijevog klorida na kalcijev karbid.
40. Propusnost se određuje količinom boje natrijevog fluoresceina koja penetrira kroz sve slojeve stanice rožnice (tj. od epitela na vanjskoj površini rožnice do endotela na unutarnoj površini rožnice). 1 mL otopine natrijevog fluoresceina (4 ili 5 mg/mL kad se ispituju tekuće tvari i surfaktanti ili krute tvari koje nisu površinski aktivne) dodaje se u prednju komoru držača rožnice koji je u kontaktu s epitelnom stranom rožnice dok se stražnja komora koja je u kontaktu s endotelnom stranom rožnice puni svježim medijem EMEM.
Salinitet je stupanj slanosti otopine natrijevog klorida u vodi.
Dobiva se elektrolizom zasićene otopine natrijevog klorida ili kaustifikacijom sode (reakcija Na2CO3 s gašenim vapnom).
Uz mokro posipanje korištenjem otopine natrijevog ili kalcijevog klorida, SOLID T je učinkovit borac protiv leda.
gdje je: a = ml standardne otopine natrijevog ili kalijevog hidroksida koncentracije 0,2 mol/l koja se koristi kao slijepa proba kada je u posudu za hvatanje destilata (5.1) pipetirano 50 ml standardne otopine sumporne kiseline koncentracije 0,2 mol/l (4.8), A = ml standardne otopine natrijevog ili kalijevog hidroksida 0,2 mol/l upotrebljeni za analizu M = masa uzorka u gramima prisutna u alikvotnome dijelu uzeta iz 7.1.2.4. 7.2. OBLICI TOPIVOG DUŠIKA 7.2.1. Priprema otopine za analizu Odvagati 10 g uzorka s točnošću 1 mg i staviti u odmjernu tikvicu od 500 ml. 7.2.1.1. U slučaju kada gnojiva ne sadrže cijanamidni dušik Dodati u tikvicu od 50 ml vode a zatim 20 ml razrjeđene otopine klorovodične kiseline (4.13.).
gdje je: X = volumen upotrijebljene otopine natrijevog tiosulfata, u ml; V = volumen otopine ekstrakta prema Metodama 10.1 i 10.2, u ml; a = volumen alikvotnog dijela, u ml; M = masa uzorka za ispitivanje obrađena u skladu s Metodama 10.1. i 10.2., Dodatka IV.
gdje je: a = ml standardne otopine natrijevog ili kalijevog hidroksida koncentracije 0,2 mol/l koja se koristi kao slijepa proba kada je u posudu za hvatanje destilata (5.1.) pipetirano 50 ml standardne otopine sumporne kiseline koncentracije 0,2 mol/l (4.8.), A = ml standardne otopine natrijevog ili kalijevog hidroksida koncentracije 0,2 mol/l koja se koristi za analizu, M = masa uzorka u gramima prisutna u alikvotnom dijelu uzetom za određivanje. 7.2.5.3. U prisutnosti dušika u obliku uree i/ili cijanamida U suhu tikvicu aparature (5.2.) otpipetirati alikvotni dio filtrata (7.2.1.1. ili 7.2.1.2.) koji sadrži najviše 20 mg amonijskog dušika.
Industrijski se klor dobiva uglavnom elektrolizom čiste, koncentrirane otopine natrijevog klorida (NaCl), ali i iz klorida soli elemenata I. i II. skupine te iz aluminijevog klorida AlCl3. Kod dobivanja klora elektrolizom otopine NaCl na anodi se izlučuje elementarni klor (Cl2), na katodi elementarni vodik (H2), a u otopini ostaju ioni Na i OH - te je ovo i način za dobivanje natrijeve lužine, NaOH.
Razrijediti vodom i uz potresanje (da ne bi došlo do prevelike lokalne alkalnosti) dodati 71,4 mL otopine natrijevog hidroksida, 1 mol/L (4.2.) u kojoj je otopljeno 4 g benzojeve kiseline.
Dobio je 100 ml otopine natrijevog hidroksida koncentracije 1 mol/l i 100 ml otopine klorovodične kiseline iste koncentracije (1 mol/l).
Polagano staviti 50 g uzorka u tikvicu od jedne litre koja sadrži 500 ml otopine natrijevog heksametafosfata uz neprestano miješanje.
4.8. Otopina natrijevog hidroksida približno 30 % NaOH (d 20 = 1,33 g/ml) bez amonijaka 4.9. Otopina indikatora 4.9.1. Miješani indikator Otopina A: Otopiti 1 g metilnog crvenila u 37 ml otopine natrijevog hidroksida 0,1 mol/l i dopuniti do jedne litre vodom.
U destilacijsku tikvicu dodati 10 ml koncentrirane otopine natrijevog hidroksida (4.8.) ili 20 ml u slučaju kada se koristi 20 ml klorovodične kiseline (4.1.) za otapanje ispitnog uzorka.
Upotrebljava se kao aktivni materijal u olovnim akumulatorima, za pripremu otopine natrijevog plumbata (koji se koristi za uklanjanje sumpora iz benzina), u proizvodnji stakla, glazura, emajla i drugih olovnih spojeva.
Potresanjem i laganim zagrijavanjem otopiti 0,75 g p-hidroksidifenila u 5 mL vodene otopine natrijevog hidroksida, koja sadrži 5 g NaOH na 100 mL.
Da bi testirali intenzitet treba senzibilizirati najmanje devet albino zamoraca, od kojih svaki mora težiti 400 g do 600 g, dubokim intramuskularnim injekcijama od 0,0001 mg mase u vlažnom stanju »wet mass« živog M. bovis soja AN5 0.5 ml suspenzije otopine natrijevog klorida 9 g/l, R za goveđi tuberkulin, ili odgovarajućom dozom inaktiviranog ili živog M. avium za avijarni tuberkulin.
Temeljni je izvor patogena u poljoprivrednoj proizvodnji voda kontaminirana fekalijama, pa se preporučuju postupci njenog kondicioniranja prije navodnjavanja poljoprivrednih kultura, ali i postupci dezinfekcije voća i povrća koje se konzumira bez termičke obrade, i to uranjanjem u otopine natrijevog hipoklorita.
Nakon dodavanja nekoliko kapi silikonske supstance koja sprječava nastanak pjene, ekstraktu se dodaje 6,5 ml otopine natrijevog hidroksida, pripremljenog kako je navedeno u točki 4. podtočki (b) ovoga Poglavlja i odmah započinje destilacija vodenom parom.
za dokaz tuberkuloze treba uzeti 5 - 10 mL krvi u sterilnu epruvetu s čepom na navoj i dodati heparin (0,2 mg/mL) ili 1,5 mL 0,35 % otopine natrijevog polietanol sulfata (SPS) na 8,5 mL krvi da se spriječi grušanje krvi.
gdje je: a = ml standardne otopine natrijevog ili kalijevog hidroksida koncentracije 0,1 mol/l, koja se koristi u slijepoj probi, napravljenoj točno pod istim uvjetima kao i analiza, A = ml standardne otopine natrijevog ili kalijevog hidroksida koncentracije 0,1 mol/l, koja se koristi za analizu, M = masa uzorka u gramima, prisutna u alikvotnom dijelu uzetom za analizu.
Dobar dan, imam poduže pitanje ali molim Vas odgovorite mi; je li potrebno znati: slitine, onečišćenje teškim metalima, tehnički važne metale fizikalna i kemijska svojstva natrija i kalcija, gorenje natrija i reakcija s vodom, elektrolizu zasićene vodene otopine natrijevog klorida, sve o vodiku, dobivanje kisika, natrija, kalcija i klora, fizikalna i kemijska svojstva fosfora, svojstva metala, o metalima, učinak staklenika, silicij, staklo, cement, keramiku?
U pravilu (gdje je S 7.2. OKSIDACIJA Dodati 20 ml otopine natrijevog hidroksida (4.2.) i 20 ml vode.
Nakon što se smjesa ohladila u nju sam ulio 100 ml 30 % otopine natrijevog karbonata i dobro promućkao.
Nakon toga nastaviti kako je navedeno u 7.2. (drugi odlomak). 7.3. SLIJEPA PROBA Provesti slijepu probu (izostaviti uzorak) pod istim uvjetima i uzeti u obzir kod izračunavanja konačnog rezultata. 7.4. PROVJERA Prije analize prekontrolirati ispravnost aparature i primijenu metode koristeći alikvotni dio svježe pripremljene otopine natrijevog nitrata (4.13.) koja sadrži 0,050 do 0,150 g nitratnog dušika ovisno o izabranoj varijanti. 8. PRIKAZ REZULTATA Vidjeti Metodu 2.2.1. Dodatka IV.
Za industrijsko dobivanje vodika također se koristi više metoda, od kojih su najznačajnije: elektroliza vode, redukcija vodene pare s ugljikom, redukcija vodene pare sa željezom i elektroliza vodene otopine natrijevog klorida.
2. Pomiješa se 30 mL otopine Na2Co3, množinske koncentracije 2 mol/dm3, sa 70 mL otopine natrijevog hidrogenkarbonata (NaHCO3), množinske koncentracije 1 mol/dm3. Izračunaj koncentraciju natrijevih iona u otopini ako pretpostavimo da se pri miješanju otopina ukupni volumen nije smanjio
titracijska kiselost u ml decinormalne otopine natrijevog hidroksida
Ja sam uništio " atletsko stopalo " tj. gljivice među nožnim prstima pomoću aktivirane otopine natrijevog klorita (www.miraclemineral.org)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com