Organizator Dana je Udruga Šokačka grana, u sjećanje na svojega prvoga počasnoga člana, suorganizatori su Slavonsko tamburaško društvo Pajo Kolarić, Hrvatski radio - Radio Osijek i Muzej Slavonije Osijek, a pokrovitelj Osječko-baranjska županija.
Organizator Dana je Udruga Šokačka grana, u sjećanje na svojega prvoga počasnoga člana, suorganizatori su Slavonsko tamburaško društvo Pajo Kolarić, Hrvatski radio - Radio Osijek i Muzej Slavonije Osijek, a pokrovitelj Osječko-baranjska županija.
Slavni Pajo Kolarić mu je i prenio ljubav prema tamburici.
Bio je to znameniti Pajo Kolarić.
Neizbrisiv je njegov trag u radu Tamburaškog društva Pajo Kolarić i u pokretanju Festivala tamburaške glazbe i festivala Zvuci Panonije.
U njemu se može vidjeti povijest tambure od 1847., kada je Pajo Kolarić osnovao prvo tamburaško društvo.
Također je vodio Osječko kulturno umjetničko društvo Josip Kraš i Slavonsko tamburaško društvo Pajo Kolarić, kojem je jedan od utemeljitelja i s kojim je često nastupao u zemlji i inozemstvu.
Našičkoj publici predstavili su se Koljnofski tamburaši iz Mađarske, Tamburjaši iz Vipave, iz Slovenije, tamburaški orkestar Sportskog društva Sloboda iz Tuzle, iz Bosne i Hercegovine, Slavonsko tamburaško društvo Pajo Kolarić iz Osijeka te domaćini
Godine 1847. Paulus Pajo Kolarić osnovao je u Osijeku Prvi tamburaški zbor te Osijek učinio središtem hrvatske i svjetske tamburaške glazbe.
U programu je sudjelovalo više od 250 članova svih generacija od petogodišnjaka do osamdesetogodišnjaka, uz posebne goste HPD Lipa i STD Pajo Kolarić.
Na njegov poticaj Tamburaško društvo " Pajo Kolarić " osnovalo je 1961. godine Festival tamburaške glazbe u Osijeku, koji se sve do danas održava.
Rođendan društva " Pajo Kolarić "
Na 27. po redu tradicionalnom Festivalu tamburaške glazbe, koji je završio u subotu kasno navečer u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku, ninski tamburaši, članovi KUD-a " Branimir ", u žestokoj konkurenciji od 40 - ak orkestara iz čitave Hrvatske, te preko tisuću sudionika ove glazbene manifestacije, osvojili su prvo mjesto i zlatnu medalju " Tambura Pajo Kolarić ".
Za Osijek je uvijek govorio da je kolijevka i središte hrvatske tamburaške glazbe, što dokazuje prvi tamburaški zbor u Hrvatskoj i u Osijeku koji je osnovao Pajo Kolarić.
Prvi put dogodilo se to na hodočašću u Rim 1997. Za članove STD-a Pajo Kolarić organizirana je i audijencija: U Papinim je krugovima postojala želja da izvedemo pjesmu Gospa Aljmaška.
Kulturno umjetničko društvo Pajo Kolarić obilježilo je rođendan dan svog osnutka 21. ožujka sada već davne 1054...
Prije toga mama, brat i ja došli smo u Slavonsko tamburaško društvo " Pajo Kolarić " i izveli im neke pjesme.
U prostorijama Slavonskog tamburaškog društva " Pajo Kolarić " u Osijeku održana je redovita Skupština Hrvatskog tamburaškog saveza i Međunarodnog festivala hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku.
Iz starih spisa valpovačkog vlastelinstva vidljivo je da su, nekako odmah nakon što je Pajo Kolarić 1847. god. u Osijeku osnovao tamburaški orkestar, Osječki tamburaši dolazili u Valpovo i priređivali glazbene večeri.
Uz sve ovo, Hugo Borenić bio je i dirigent tamburaških orkestrara osječkih društava Srđan Petrov i Pajo Kolarić.
Potvrđuje to i niz zlatnih i srebrenih plaketa " Pajo Kolarić ", nagrade za najbolje izvedene praizvedbe, plaketa " Dr. Josip Andrić " od Društva hrvatskih skladatelja.
Ansambl je 1994. godine osvojio prvo mjesto na Festivalu tamburaške glazbe u Osijeku, a iste je godine zaslužio i Srebrnu plaketu " Pajo Kolarić ".
Gotovo nestvarno zvuči vijest da su na Hrvatskom festivalu tamburaške glazbe održanom u Osijeku čak 3 zlatne plakete Pajo Kolarić otišle u Međimurje.
Svojim izvedbama publici su se predstavili Tamburaško društvo« Pajo Kolarić »iz Osijeka, te Tamburaški orkestri« Krste Odaka »iz Drniša i« Dora Pejačević »iz Našica.
Tugujući za našim dragim JULIJEM NJIKOŠEM muzikologom, skladateljem i dirigentom, od srca zahvaljujemo gospođi dr. Dubravki Čaržavec, svim liječnicima, sestrama i osoblju Odjela hematologije Kliničke bolnice Sestara milosrdnica u Zagrebu, Hrvatskoj radioteleviziji, Hrvatskom društvu skladatelja, Hrvatskom novinarskom društvu, Tamburaškom društvu Gaj iz Novog Zagreba, Gradu Osijeku, Osječko-baranjskoj županiji, STD Pajo Kolarić iz Osijeka, Hrvatskom tamburaškom savezu u Osijeku, Šokačkoj grani i Zboru Zrinski iz Osijeka, te svim dragim rođacima, prijateljima i znancima koji su u Zagrebu i njegovom Osijeku izrazili sućut i ispratili na vječni počinak našeg dragog supruga, oca i didu.
U rodnom gradu završio je osnovnu školu, te pohađao gimnaziju, u vrijeme kada je veliki Pajo Kolarić bio na izmaku svojeg života.
Tom je prigodom nastupilo pet tamburaških orkestara: RKUD " Đuro Salaj " Slavonski Brod, KUD " Maksim Gorki " Borovo, KUD " Tamburica " Staro Petrovo Selo, STD " Pajo Kolarić " Osijek i HPD " Tomislav ".
Od 1954. godine bio je dirigent novoosnovanog tamburaškog orkestra u sklopu Slavonskog tamburaškog društva Pajo Kolarić.
Kao dirigent i umjetnički voditelj dao je veliki obol uspješnom razvoju amaterskog glazbeno društva, koje je svoje kvalitete dokazivalo brojnim nastupima i gostovanjima diljem Hrvatske i bivše Jugoslavije, ali i u zemljama Evrope, te u Kanadi i SAD-u, gdje je tamburaški orkestar Pajo Kolarić nastupao mahom pred hrvatskim iseljenicima.
U subotu je u Studentskom centru održano 42. slavonsko sijelo Slavonskog tamburaškog društva Pajo Kolarić iz Osijeka, koje se održava radi čuvanja slavonske tradicije i...
U glazbenom životu grada ističu se Pajo Kolarić, Franjo Ksaver Kuhač i Franjo Krežma.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com