Konferencija pod nazivom Pametne specijalizacije održala se 12. veljače 2013. godine s početkom u 9.30 sati u hotelu Sheraton, u Zagrebu.
Konferencija pod nazivom Pametne specijalizacije održala se 12. veljače 2013. godine s početkom u 9.30 sati u hotelu Sheraton, u Zagrebu.
Veći dio konferencije bit će posvećen predavanjima međunarodnih stručnjaka o konkretnim iskustvima u razvoju i provedbi strategija pametne specijalizacije u zemljama članicama Europske unije dok će predstavnici hrvatskih ministarstava prezentirati razvoj strategije pametne specijalizacije u Republici Hrvatskoj te iznijeti stajališta vezano za provedbu.
Završna panel diskusija pružit će mogućnost za isticanje preporuka za razvoj i provedbu strategije pametne specijalizacije u Republici Hrvatskoj.
Ministar Vrdoljak je najavio da će se u ožujku 2013 godine krenuti sa izradom Strategije pametne specijalizacije koja će sadržavati ciljeve i prioritete utvrđene u okviru industrijske i inovacijske strategije RH, te će se utvrditi ciljane niše unutar prioritetnih sektora i indntificirati jedinstvene karakteristike i komparativne prednosti Hrvatske.
Strategija pametne specijalizacije je preduvjet za korištenje sredstava iz Europskog regionalnog fonda za razvoj za investicije u istraživanje, tehnološki razvoj i inovacije i primjenu ICT-a.
Sve države članice morat će izraditi strategiju pametne specijalizacije koje će definirati na koja bi se područja trebala usredotočiti investicije u poduzetništvu, ali i u istraživanju i razvoju.
Klasteri konkurentnosti osnivaju se za sektore od velike važnosti za gospodarstvo Republike Hrvatske te će, kroz suradnju privatnog, znanstveno-istraživačkog i javnog sektora, doprinijeti izradi strateških smjernice za razvoj industrije, podizanju konkurentnosti gospodarstva, identificirati tržišne niše za svaki od prioritetnih i na kraju, doprinijeti izradi strategije pametne specijalizacije koja je preduvjet za povlačenje sredstava iz strukturnih fondova u novom programskom razdoblju.
Vaš projekt smo prepoznali kao projekt kakav se traži u Europskoj uniji, projekt pametne specijalizacije.
S ovim projektom Pametne specijalizacije ćemo se u jednom dugom razdoblju približiti najrazvijenijim zemljama svijeta, poručio je ministar Grčić
O toj će suradnji zavisiti implementacija inovacija u razvojne strategije pametne specijalizacije koje postaju ključne u ostvarivanju financijske pomoći iz strukturnih fondova EU u razdoblju 2014 - 2020. Poljoprivredni fakultet u Osijeku provodi projekt HERA NET mreža visokoobrazovanih ruralnih animatora s ciljem razvitka jedinstvene logističke mreže stručnjaka kao pomoć lokalnoj i široj regionalnoj zajednici za provedbu razvojnih projekata.
Nemamo više vremena, sve moramo pokrenuti u sljedećih devet mjeseci, istaknuo je vrdoljak i dodao kako idućeg mjeseca započinje provedba projekta izrade strategije pametne specijalizacije, koji se s 250 tisuća eura financira iz IPA programa EU.
Među njima su i neka područja u kojima je Hrvatska već sada na rubu konkurentnosti i koje zapravo treba samo malo pogurati, istaknuo je Vrdoljak te kao primjer naveo prehrambenu, drvnu i metaloprerađivačku industriju, farmaciju, elektroindustriju i sl. Dodao je i da idućeg mjeseca započinje provedba projekta izrade strategije pametne specijalizacije, koji se s 250 tisuća eura financira iz IPA programa EU.
Ministar Ivan Vrdoljak na konferenciji ' Pametne specijalizacije '
Gdje vidite Hrvatsku u kontekstu pametne specijalizacije i koje su naše komparativne prednosti?
U Dalmaciji je, naime, Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) šest godina pripremao i provodio upravo okončani projekt COAST, s ciljem poticanja gospodarskog razvoja temeljenog na očuvanju prirodne i kulturne baštine, te promoviranja zelenog ruralnog razvoja kao idealnog oblika pametne specijalizacije utemeljene na lokalnim resursima i tradiciji.
U organizaciji Europske komisije i ministarstva gospodarstva RH održan je seminar Pametne specijalizacije koji bi trebao Hrvatskoj pomoći identificirati strateške sektore
- Projekt koji ste vi pokrenuli prepoznali smo kao projekt pametne specijalizacije koji se traži u EU, a takvi dobri projekti nailaze na potporu Ministarstva regionalnog razvoja pohvalio je projekt izgradnje Kamenjače ministar Branko Grčić, koji je prihvatio i ideju iz Udruge kutjevačkih vinara da se osnuju regionalni laboratoriji za praćenje kontrole vina i nekih prehrambenih artikala, kakav je već kutjevački laboratorij koji se dodatno oprema iz projekta, da bi se olakšale analize proizvođačima, koje bi im bile na usluzi i u blizini.
Prepoznali smo vaš projekt jer pokazujete put pametne specijalizacije, vi ste se opredijelili za razvoj vinarstva, voćarstva i pčelarstva, a upravo takvu pametnu specijalizaciju Europska unija propagira kao svoj cilj ", rekao je Branko Grčić, ministar regionalnog razvoja i EU fondova te potpredsjednik Hrvatske vlade na današnjem otvaranju treće i konačne faze radova na kutjevačkoj poduzetničkoj zoni " Kamenjača ".
Projektom COAST je promoviran zeleni ruralni razvoj kao idealni oblik pametne specijalizacije Dalmacije koji je utemeljen na lokalnim resursima i tradiciji, okolišno je održiv te maksimalno uključiv za pripadnike lokalnih zajednica čijim se znanjima i resursima koristi.
Trebali bi osmisliti strategiju pametne specijalizacije koja će omogućiti da budemo fleksibilni u praćenju tehnololoških trendova.
Preduvjet za korištenje sredstava iz Europskog regionalnog fonda za razvoj (ERDF) za investicije u istraživanje i inovacije bit će izrada pametne specijalizacije.
Š to je to strategija pametne specijalizacije?
Radi se i na strategiji inozemnih ulaganja te pokretanju pametne specijalizacije koja podrazumijeva izdvajanje niša u kojima smo najbolji jer osim možda turizma i energetike, ostale industrijske grane nisu konkurentne pa stoga ni privlačne investitorima.
Jedino u četiri grane imamo dohodak iznad prosjeka, a to su farmaceutika, telekomunikacije, energetika i bankarski sektor, sve ostalo nalazi se ispod zlatne sredine, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić na konferenciji Pametne specijalizacije održanoj u organizaciji Europske komisije i Ministarstva gospodarstva RH.
Johannes Hahn sudjelovao je na konferenciji " Pametne specijalizacije ".
Uz strategiju industrijske politike, Ministarstvo je odmaklo i u izradi strategije inozemnih ulaganja te strategiji pametne specijalizacije s koncentracijom na niše u kojima je domaća industrija najjača.
Konkretnije, to će vjerojatno biti projekti koji su usmjereni na: jačanje konkurentnosti gospodarstva, tj. jačanje inovacija kroz pametne specijalizacije, poticanje modernizacije i konkurentnosti poduzeća, poboljšanje prometne i ICT infrastrukture povećanje uključenosti u tržište rada (posebice žena, starijih i dugotrajno nezaposlenih), kvalitetnijeg obrazovanja i stjecanja vještina koja udovoljavaju potražnji na tržištu rada, cjeloživotno obrazovanje, smanjenje siromaštva očuvanje zdravog okoliša i zaštitu prirodnih resursa posebice kod upravljanja otpadom i vodama, zaštite bioraznolikosti i voda, gradnje zelene infrastrukture, unapređenja u ribarstvu i poljoprivredi i sl. jačanje administrativnih kapaciteta i učinkovitosti javne uprave, uključivanje civilnog društva i socijalnih partnera
UPTEC projekt prati ovaj plan zahvaljujući cilju pametne specijalizacije.
Zagreb - Ministarstvo gospodarstva u suradnji s Europskom komisijom organizira konferenciju pod nazivom Pametne specijalizacije s ciljem predstavljanja koncepta pametne specijalizacije u kontekstu Kohezijske politike 2014. - 2020.
Prioriteti i. 1. Jačanje istraživanja, tehnološkog razvoja i inovacija 1.1. Jačanje istraživačke i inovacijske infrastrukture i kapaciteta za razvoj izvrsnosti u istraživanju i inovacijama te poticanje centara za kompetencije, osobito onih od europskog interesa 1.2. Promicanje privatnih ulaganja u inovacije i istraživanja te razvoj poveznica i sinergije među poduzećima, istraživačko-razvojnim centrima i visoko-obrazovnim ustanovama, osobito razvojem proizvoda i usluga, transferom tehnologija, društvenim inovacijama i aplikacijama, poticanjem potražnje, umrežavanjem, klasterima i otvorenim inovacijama u okviru pametne specijalizacije (smart specialisation) za podršku tehnološkim i primijenjenim istraživanjima, pilot linijama, aktivnostima rane validacije proizvoda, naprednim proizvodnim mogućnostima za prve proizvode u okviru Ključnih tehnologija (Key Enableing Technologies), širenjem tehnologija opće namjene ii. 3. Jačanje konkurentnosti malih i srednjih poduzetnika, poljoprivrednog sektora (za Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj) te sektora ribarstva i akvakulture (za Europski ribarski fond) 3.1. Promicanje poduzetništva, osobito podupiranjem primjene novih ideja i pružanjem podrške u stvaranju novih poduzeća, uključujući i poslovne inkubatore 3.2. Razvoj i primjena novih poslovnih modela za mala i srednja poduzeća, osobito vezanih za internacionalizaciju 3.3. Podrška stvaranju i proširenju naprednih kapaciteta za razvoj proizvoda i usluga iii. 6. Zaštita okoliša i promicanje učinkovitosti resursa 6.1. Značajna ulaganja u sektor gospodarenja otpadom radi usklađivanja s pravnom stečevinom EU (aquis) 6.2. Značajna ulaganja u sektor upravljanja vodama radi usklađivanja s pravnom stečevinom EU (aquis) 6.3. Zaštita, promicanje i razvoj kulturnog i prirodnog nasljeđa 6.4. Očuvanje i obnova bioraznolikosti, zaštita tla te promicanje usluga ekosustava, uključujući područja NATURA 2000 te zelenih infrastruktura 6.5. Akcije za poboljšane urbanog okoliša, obnovu zapuštenih površina te smanjenje onečišćenja zraka 6.6. Promicanje korištenja inovativnih tehnologija u svrhu poboljšanje zaštite okoliša i učinkovitog korištenja resursa u sektorima gospodarenja otpadom, upravljanja vodama, zaštite tla ili smanjivanja onečišćenja zraka 6.7. Podrška prelasku industrije na učinkovito gospodarenje resursima i promicanje zelenog razvoja iv. 7. Promicanje održivog prometa te uklanjanje uskih grla na ključnoj infrastrukturi prometne mreže 7.2. Poboljšanje regionalne povezanosti spajanjem sekundarnih i tercijarnih čvorova s TEN-T infrastrukturom v. 8. Promicanje zapošljavanja i podrška mobilnosti radne snage 8.1. Razvoj poslovnih inkubatora i poticanje investiranja u samozapošljavanje, mikro poduzeća i pokretanje poslovanja vi. 9. Promicanje socijalnog uključivanja i borba protiv siromaštva 9.1. Ulaganja u zdravstvenu i socijalnu infrastrukturu kojom se pridonosi nacionalnim, regionalnom i lokalnom razvoju, smanjuju nejednakosti u smislu statusa zdravstva te prelazak s institucionaliziranih usluga na usluge koje se pružaju unutar zajednice 9.2. Podrška fizičkom, ekonomskom i društvenom obnavljanju zapuštenih urbanih i ruralnih zajednica i područja vii. 10. Ulaganje u obrazovanje, vještine i cjeloživotno učenje 10.1. Ulaganje u obrazovanje, vještine i cjeloživotno učenje kroz razvijanje obrazovne infrastrukture
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com