Reći: bili smo Tuđmanovi vojnici, može značiti da je riječ o stranačkoj vojsci, kao što je bila Pavelićeva, Titova i još nekih povijesnih ličnosti iz naše dalje i bliže prošlosti.
Reći: bili smo Tuđmanovi vojnici, može značiti da je riječ o stranačkoj vojsci, kao što je bila Pavelićeva, Titova i još nekih povijesnih ličnosti iz naše dalje i bliže prošlosti.
Svaki napadač kao uvod u agresiju najprije počne rabiti retoriku žrtve: Srbi počinju agresiju na Hrvatsku retorikom žrtve iz vremena Pavelićeva režima, komunistički pokret cjelokupno svoje nasilje legitimirao je statusom žrtve radničke klase, svaki balavac kriminalac pred sudom se brani teškim djetinjstvom, itd.
Potvrdu te informacije imam od zene koja je bila pavelićeva sluškinja.Danas dan je živa (2008.).
npr Pavelićeva politika pod nacističkom Njemačkom?
Hrvatska pravoslavna crkva postojala je jedino za Pavelićeva režima.
Pogodovala im je Pavelićeva prosječna inteligencija, nepoznavanje realnih odnosa snaga u svijetu i sklonost činjenja strateških grešaka.
Kako su četnici bili jači Britanci su preko svojih masonskih prijatelja iz Pavelićeva okruženja uspjeli dobiti pomoć jedne ustaške postrojbe koja je razbila četnike. (Pripadnici ove ustaške postrojbe kasnije su svi poginuli ili nestali, kako ne bi mogli svjedočiti o ovome.) Nakon ovog neuspjelog kraljevskog pokušaja povratka u Jugoslaviju, a kako bi Titu olakšali posao i spriječili stvaranje oružanog antikomunističkog pokreta otpora, Britanci su preko svojih agenata među četnicima naveli četnike na masovni prelazak u partizane, a preko agenata u vladi NDH, Bjelogardijaca i ostalih antikomunističkih i antijugoslovenskih vojski naveli su pripadnike ovih formacija na povlačenje prema Austriji, obećavši im reorganizaciju i povratak na vlast čim se steknu uvjeti za obračun s komunizmom.
Početkom 1941. Pavelićeva vlada izdaje odredbu o prelazu s jedne na drugu vjeru, a Odjel za bogoštovlje povjerava se franjevcu Radoslavu Glavašu.
Pola vlade NDH su bili židovi isto tako Pavelićeva supruga.
Kad su argentinski policajci 10. travnja te godine došli istražiti pokušaj Pavelićeva ubojstva, njezina majka Mirjana Pšeničnik u naručju je držala starije kćeri Zvjezdanu i Ajšu.
Pavelićeva djeca Višnja i Velimir nisu imali djece pa su četiri kćeri Mirjane i Srećka Pšeničnika jedini izravni poglavnikovi potomci.
Proizlazi da je Titova SFRJ u razdoblju od 1971. do 1981. godine, nakon " Hrvatskog proljeća " - bez rata, u miru - " etnički očistila " veći postotak Hrvata negoli Pavelićeva NDH Srba u II. svj. ratu.
Zar ste toliko naivni pa mislite da Pavelićeva vojska ne bi poubijala partizane nakon rata da su ustaše kojim slučajem bili pobjednička vojska?
Naime, skandiranje cijelog stadiona pokličem Za dom spremni, što je službeni pozdrav Pavelićeva fašističkog ustaškog režima, postao je uobičajena pojava na domaćim nogometnim utakmicama državne nogometne reprezentacije.
Piše: Ivan Gabelica, Hrvatski list, 7. siječnja 2010. O Sedlarovu filmu Pavelić bez maske, koji je premijerno prikazan 29. studenog o. g. u zagrebačkomu kinu Tuškanac, dao je svoj osvrt Damir Pešorda u Hrvatskom listu od 03. prosinca 2009. Taj osvrt je pun komplimenata filmu kao objektivnomu prikazu Pavelićeva lika i dijela.
Zbog pomaganja u sklapanju 64 fiktivna studentska ugovora, bila je optužena i Pavelićeva tajnica Ankica Vratarić, no ona je priznala krivnju i nagodila se s državnim odvjetništvom pa ju je optužno vijeće pod predsjedanjem suca Marijana Garca prošlog tjedna uvjetno osudilo na osam mjeseci zatvora u koji neće ići ako sljedeće tri godine ne ponovi nedjelo.
Ustaše su bili dobrovoljci, režimska Pavelićeva zločinačka vojska, napravljena po uzoru na Hitlerov SS.
10 Pokušaj Pavelićeva bijega iz Italije jugoslovenska istoriografija, a za njom i tzv. hrvatski hrvatski stručnjaci, potpuno prešućuju.
Na temelju te naredbe na području čitave Hrvatske niknut će u svim većim gradovima (Karlovac, Osijek, Sisak, Varaždin) tzv. Pavelićeva naselja, a u Zagrebu će biti osnovano i posebno Povjerenstvo sa zadaćom »da odredi mjesto, red i način tih kuća«.
ne radi se tu o brojevima, jerbo Banovina Hrvatska u najzlatnija vremena nije imala 10 % radnika (od ukupnog broja zaposlenih) - ipak će biti da su tute bili drugi, ideološki razlozi, ali ne oni koje naši ljudi (plitki možđana) prepoznaju, nego triba razumit da je u srži pavelićeva i titova političkog pogleda na svijet borba protiv kapitala i težnja uravnilovki - ovo je još jedan (u nizu) istovjetnih političkih stajališta dvojice vlastodržaca i još jedan argument zašto ideje ni jednog ni drugog nisu podesne za današnje doba.
Mućkator je navodno iste novce dobio od prodaje Pavelićeva zlata, kojeg je dobio dio od Vatikana kao kompenzaciju za ugovor s Hrvatskom.
Ironija je da Srbi danas žele reći kako je to bila Pavelićeva politika.
Na kraju kraja i Stepinac, i Maček su sve to pozdravili u travnju 1941. E sad je pitanje, da li je Pavelićeva politika bila ispravna ili ne? i koliko je on samostalan u tom odlučivanju?
Dakle, konačno je pitanje, kako bi se mogla okarakterizirati Pavelićeva vladavina?
Tako je upravo ovih dana na Desničinim susretima opet bilo riječi o Krleži i njegovoj supruzi Beli te o njihovu životu tijekom vladanja Pavelićeva ustaškog režima.
Pavelićeva do sada potpuno nepoznata pisma, odašiljana Vranjkoviću iz Argentine i Španjolske u Englesku i kasnije Zapadnu Njemačku, bit će dragocjen, autentičan izvor povjesničarima, posebno u dijelu koji se odnosi na raskol između poglavnika i Branka Jelića, te Vjekoslava Maksa Luburića.
Z a sve koji su čitati Povratak u doba jazza, prvi roman Đ akovčanina Mirka Ćurića, zasigurno je Pavelićeva oporuka iznenađenje: kako izborom i razradom teme, tako i drukčijom strukturom romana.
Ako ste čuli za profesora, ustaškog pukovnika i Pavelićeva savjetnika Danijela Crljena, koji je pregovarao s Englezima na Blajurškom polju, on se usmeno i pismeno ispričao Židovima davne 1950. godine.
U filmu će se među ostalim naći i Pavelićeva osobna pisma, čitava mapa nepoznatih detalja pa čak i snimka pluća s metkom nakon atentata.
I da netko ne bi pomislio da je ovaj članak glorificiranje Pavelićeva režima, apsolutno ne, i taj period povijesti je dio ove priče, i njega treba dobro istražiti i narodu staviti istinu na stol.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com