Papa Pio XI, proglasio ju je blaženom 20. studenoga 1938, dok ju je Pio XII. svečano kanonizirao 24. lipnja 1951. Njezin spomendan slavi se 13. svibnja.
Papa Pio XI, proglasio ju je blaženom 20. studenoga 1938, dok ju je Pio XII. svečano kanonizirao 24. lipnja 1951. Njezin spomendan slavi se 13. svibnja.
Papa Pio XI. proglasio ga je blaženim 16. lipnja 1929. po mišljenju sv. Margarete Alacoque njegova je karizma bila u tome da duše privodi k Bogu slijedeći put ljubavi i milosrđa, koje nam je Krist objavio u Evanđelju.
Što znači pisati Pa i papa Ivan XXIII. je još uvijek bio skeptičan glede stigmi na Ocu Piju, kada se zna da je papa Pio XI povukao sve zabrane naspram oca Pia koje je postavio Sant Ufizio.
Biskupska služba Pet godina kasnije (1925.) papa Pio XI. imenuje ga biskupom i šalje kao vizitatora u Bugarsku kako bi pomogao većoj povezanosti katolika različitih obreda među sobom.
Ukratko, papa Pio XI. potvrdio je ljudska prava protiv totalitarnih država i režima u XX. stoljeću, papu Pija XII. čak su nazivali i »defensor personae et civitatis«, a Ivan XXIII. u enciklici »Pacem in terris« iz 1963. donosi popis ljudskih prava.
Neposredni poticaj za proglašenje godine posvećene svećeništvu i svećenicima Sveti Otac našao je u sto pedesetoj obljetnici smrti sv. Ivana Marije Vianneya, župnika Arsa, kojega je Papa Pio XI. godine 1929. proglasio zaštitnikom svih župnika.
Istina, Pio XI. je zapisao da nitko ne može istovremeno biti katolik i socijalist, ali Isus ionako nije bio katolik, a i pape mogu pogriješiti unatoč dogmi.
U crkveni kalendar ju je uveo papa Pio XI. 1926. godine a pada uvijek na predzadnju nedjelju listopada.
Danas ću govoriti o drugom važnom svecu iz tih krajeva, duhovnom prijatelju svete Terezije, koji je zajedno s njom reformirao karmelićansku redovničku obitelj: riječ je o svetom Ivanu od Križa, kojeg je papa Pio XI. godine 1926. proglasio crkvenim naučiteljem i koji je u tradiciji prozvan Doctor mysticus, " mistični naučitelj ".
Najcjelovitije tumačenje supsidijarnosti donosi Pio XI. u enciklici Quadragesimo anno, iz 1931. (vidi istaknuti tekst).
Ali ako bi vjernici općenito shvatili da je njihova dužnost vojevati pod barjakom Krista, njihovog Kralja, tada bi se, zapaljeni apostolskom revnošću, trsili da pridobiju za svog Gospodina ona srca koja su se od njega otuđila, te bi odvažno branili njegova prava. [ 3 ], poručuje nam papa Pio XI. u enciklici Quas primas, kojom ustanovljuje ovaj današnji blagdan.
Ovaj poseban element daje kapucinu jako strog franjevački duh, kako reče papa Pio XI.
Nakon što je Pio XI. 1937. objavio Encikliku Divine Redemptoris u kojoj između ostaloga stoji, da je komunizam u svojoj biti iskvaren i ne može se dozvoliti ni na kojem području suradnja s njim od strane bilo koga tko želi spasiti kršćanski civilizaciju, čini se da je Stepinac dobio vjetar u leđa, te je još više upozoravao na taj đavolski bič i rušilačku kugu čovječanstva, zbog svojih odvratnih i neljudskih čina.
Prigodom 300. obljetnice mucenicke smrti sv. Jozafata papa Pio XI. izdao je encikliku Ecclesiam Dei iz koje o svetom muceniku donosimo ovaj izvadak: »Božja je Crkva tako divnim odredenjem sastavljena da u punini vremenâ postane kao velika obitelj koja obuhvaca svekoliki ljudski rod.
Novi je element u tim odnosima unio papa Pio XI., koji je razvio i formirao Katoličku akciju te time potencirao stari sukob s državom.
Mislim da je kod crkve seks prejako vezan uz isključivo prokreaciju, kao što je Papa Pio XI. definirao u enciklici iz 1930. Casti Connubii i u ponešto liberalnijoj varijanti Papa Paolo VI. u enciklici Humanae vitae, te da je i dalje svaka upotreba izvan tog konteksta nepreporučljiva i nadalje je tabu tema.
Proces za proglašenje Bellarmina blaženim pokrenut je vec g. 1627., ali ga je proglasio blaženim tek papa Pio XI. 13. svibnja 1923., a svetim isti Papa 29. lipnja 1930. te crkvenim nauciteljem g. 1931.
Papa Pio XI. nazvat ce te oblate " specijalistima za teške misije ".
Blagdan Krista Kralja ustanovio je papa Pio XI. 1925. god..
Na prijedlog Francisca Orozca, nadbiskupa Guadalajare, papa Pio XI. dodjeljuje ovoj dvojici pravnika i radničkih vođa iz Jalisca odlikovanje Pro Ecclesia et Pontifice, najviši orden koji papa dodjeljuje laicima.
U Križovljanu je propovijedao fra Stanko Dodig, a u izrečenoj homiliji je naglasio da se nalazimo u Svećeničkoj godinu koju je na blagdan Srca Isusova, 19. lipnja proglasio papa Benedikt XVI, povodom 150. obljetnice smrti velikog župnika Sv. Ivana Marije Vianneya, župnika arškog, kojeg je 1929. godine papa Pio XI. proglasio zaštitnikom svih župnika.
Pio XI. proglasio ga je godine 1925. blaženim, a Pio XII. godine 1951. svetim.
Godine 1929. papa Pio XI. formalno se odriče posjeda bivše Papinske Države i potpisuje Lateranski ugovor s Italijom, kojim je priznata i formirana država Vatikan.
Bivši vatikanski povjesničar i arhivist Pio XI, je na svoj jedinstveni način prikazao cijelo pitanje tradicije prijenosa Svete Kuće: " Ukoliko je autentičnost Svete Kuće upitna, postoji mnogo dobrih razloga koji je potvrđuju - - - - - ali nema valjanih razloga da je se negira. "
Ona je svojom dubokom duhovnošću čak prosvijetlila Crkvu, tako da ju je Ivan Pavao II. 1997. proglasio crkvenom naučiteljicom, dok ju je već ranije Pio XI. 1939. proglasio zaštitnicom misija.
Njegov nasljednik Pio XI. proglašava je 1923. blaženom, a 17. svibnja 1925., pred 50.000 ljudi u bazilici Svetog Petra i 500.000 na Trgu ispred bazilike, u nazočnosti 33 kardinala i 250 biskupa upisuje ju u popis svetaca.
Citav je dnevnik pisan tako trijeznom otvorenošcu da je, procitavši ga, jedan papa, Pio XI., uskliknuo: »To nije svetica, to je jedna velika svetica« Kapucin Felice da Mareto, clan Kapucinskog povijesnog instituta u Rimu, piše o dnevniku sv. Veronike Giuliani: »Duhovna iskustva što ih je proživjela i opisala Veronika Giuliani sacinjavaju sakriveno blago, vrijedno da se s njim savjetuju te da ga ispituju ne samo teolozi duhovnoga bogoslovlja i hagiografi, nego i svi oni što se bave proucavanjem duhovnih pojava.
Umro je na današnji dan g. 1834. Blaženim ga je 16. svibnja 1926. proglasio Pio XI., a 4. lipnja 1933. svetim.
I svečevu suradnicu Ivanu Elizabetu Bichier des Ages proglasio je blaženom 13. svibnja 1934. papa Pio XI., a svetom 6. srpnja 1947. papa Pio XII.
Papa Pio XI. proglasio je torinskog svećenika don Bosca (1815. - 1888.) svecem Katoličke crkve.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com