Već 27.10. brigada prima prvu operativnu zapovijed, kojom u njen sastav ulazi i 4. pješačka bojna 106. br.
Već 27.10. brigada prima prvu operativnu zapovijed, kojom u njen sastav ulazi i 4. pješačka bojna 106. br.
Raspored postrojba bio je sljedeći: zapovjedništvo 111. brigade u hotelu Sokolac u Brinju; 1. pješačka bojna glavninom snaga nalazila se u osnovnoj školi i vatrogasnom domu u Brinju i u selu Letinac s crtom obrane na Lazić vrhu; 2. pješačka bojna raspoređena je na širem prostoru Jezerane Stajnica - Lipice s crtom obrane s.
Sića - obronci Jožić vrha (tt 816), a pomoćnim snagama u Križpolju; 5. pješačka bojna je na Babić Mostu angažirana u Drenovom Klancu na crti obrane Lončari Tukljace - Novo Selo; A bojna, kao operativna pričuva OG Lika, razmještena je na području sela Švica - Kuterevo odakle dijelom snaga pomaže obranu 5. bojne u Drenovom Klancu.
Naime 15. svibnja 1991. osnovana je u Trsteniku, nedaleko Dugog Sela, prva pješačka bojna ove legendarne hrvatske brigade, poznatije kao Crne mambe, koji ova postrojba slavi kao dan svoga utemeljenja.
Tijekom podsjećanja na ratni put Gromova istaknuto je između ostalog kako je brigada nastala okupljanjem pripadnika za posebne namjene MUP-a RH iz baza Kumrovec, Vinica i Rakitje te je ustrojeno Zapovjedništvo 2. A brigade ZNG RH i njezina 1. pješačka bojna Crne mambe.
Druga pješačka bojna Banijska oluja osnovana je u Sisku 3. lipnja a 3. pješačka bojna Banska legija u Dugoj Resi 21. lipnja 1991. Krajem prosinca 1991. brigada preuzima dugoselsku vojarnu, te zapovjedništvo brigade i njezine postrojbe u vojarni Pukovnik Milivoj Halar u Dugom Selu imaju svoje matično sjedište.
Treća pješačka bojna 2. gardijske brigade, kasnije nazvana Banska legija prva je ustrojena postrojba tadašnjeg ZNG-a na području Karlovačke županije.
Kad je počelo ustrojavanje Hrvatske vojske, u svibnju 1991. godine u Trsteniku Nardskom pokraj Zagreba, od pripadnika za posebne namjene MUP-a formirano je zapovjedništvo 2. A brigade Zbora narodne garde Republike Hrvatske i njezina prva pješačka bojna.
Iz Vinice, potom Kumrovca i Rakitja, dakle iz centara za obuku MUP-a pristiglo je prvih stotinjak specijalaca te je ustrojena Prva pješačka bojna.
Prigodna proslava odvija se na mjestu gdje je mjesec dana kasnije osnovana 3. pješačka bojna 2. gardijske brigade HV-a.
Ubrzo potom formira se Zapovjedništvo obrane grada ogulina, te 4. i 5. Pješačka bojna u sklopu 110. Karlovačke brigade ZNG-a, a 13. studenog 1991. godine Glavni stožer HV-a formira 143. Brigadu HV-a koja uspješno brani crtu bojišnice.
Velikim zalaganjem ravnatelja škole Maria Ivića i njegovih djelatnika uljepšana je ovogodišnja promocija Zbornika učeničkih radova, a isto tako nam je omogućeno da posjetimo novoizgrađenu školu u ovom lijepom dijelu turopoljske posavine gdje je početkom domovinskog rata 2. pješačka bojna tadašnje 10. brigade TO držala položaje prema vojarni Pleso... foto...
Polovicom svibnja 1991. godine u Trsteniku Nartskom pokraj Dugog Sela, u nekadašnjim barakama radničkog naselja Vladimir Gortan koje je pretvoreno u vojarnu ZNG-a, od pripadnika za posebne namjene MUP-a RH iz baza Kumrovec, Vinica i Rakitje ustrojeno je Zapovjedništvo 2. A brigade ZNG RH i njena 1. pješačka bojna.
Zapovjedništvo i 1. pješačka bojna Crne mambe osnovani su u Trsteniku 15. svibnja, 2. pješačka bojna Banijska oluja u Sisku 3. lipnja, i 3. pješačka bojna Banska legija u Dugoj Resi 21. lipnja 1991. godine.
Tijekom 1993. godine, od veljače do listopada 1. pješačka bojna 7. gardijske brigade " Pume " sudjelovala je u obrani kordunskog bojišta (Karlovac, Generalski stol).
Odlukom predsjednika RH Franje Tuđmana 15. svibnja 1991. godine ustrojena je profesionalna brigada ZNG Gromovi, a u okviru nje i Prva pješačka bojna koja je ubrzo nakon toga prozvana Crnim Mambama.
U jednom od službenih izvješća MORH-a koja govore o rezultatima tog sastanka stoji: novi paket partnerskih ciljeva je usuglašen u ožujku 2006. tijekom posjeta NATO stručnog tima i PARP/MAP procjene i uključuje proširenje nekih starih ciljeva odnosno značajno veći doprinos u postrojbama od 2010, primjerice... motorizirana pješačka bojna (umjesto satnije), inženjerijske satnije (umjesto vodova) i dr.
Toga dana ustrojeno je Zapovjedništvo brigade i 1. pješačka bojna.
- 5. pješačka bojna-Vinica kod Varaždina (OBLAK), krajem 1992 prerasli u 7. gbr
Pješačka bojna 2.« A »brigade Zbora narodne garde osnovana je 3. lipnja 1991. godine u Sisku od dijela jedinica za posebne namjene Policijske uprave Sisak i policajaca pripravnika.
Druga pješačka bojna Banijska oluja dala je nemjerljiv doprinos u obrani i oslobađanju hrvatske Banovine, kao i šireg prostora Republike Hrvatske, a njeni hrabri ratnici su časno i profesionalno izvršili sve postavljene im zadaće.
Ove godine Gromovi su godišnjicu obilježili u Dugoj Resi, mjestu gdje je 1991. godine ustrojena i djelovala njena 3. pješačka bojna i nekadašnje...
Tijekom studenog 1991. godine, na području Dubrovnika osnivaju 1. i 2. pješačka bojna koje su bile pripojene 116. brigadi HV i koje su brojale nekoliko stotina branitelja.
Ove dvije postrojbe branile su grad i to: 1. pješačka bojna na potezu od hotela Belvedere do istočnog ulaza u grad i utvrde Imperijal na Srđu, a 2. pješačka bojna položaje u selu Sustjepan, naselju Nuncijata, te na Jadranskoj turističkoj cesti iznad naselja Gruž.
Na Južno bojište odlazi najprije ojačana pješačka bojna da bi početkom prosinca brigada na ovoj bojišnici bila u punom sastavu.
U mislima i sjećanjima na 203 poginula i 5 nestalih Gromova, 1200 ranjenih i 9200 ratnih veterana Gromova sjećamo se toga ratnog svibnja 1991. godine kada je u Trsteniku Nartskom između Zagreba i Dugog Sela u nekadašnjem radničkom naselju osnovana 2. A brigada ZNG-a RH i njena 1. pješačka bojna, i kada je započeo ponosni [... ]
Po zapovijedi Ministarstva obrane, 84. gardijska bojna 9. ožujka 1995. godine prelazi u ustrojbenu strukturu 9. gbr. kao 2. pješačka bojna 9. gbr.
Gromovi su osnovani 15. svibnja 1991. godine u vojarni Trstenik " nedaleko Zagreba gdje je formirano zapovjedništvo brigade i prva pješačka bojna Crne mambe ".
Svaka pješačka bojna sastojala se od pet pješačkih četa, izviđačkog voda, protutenkovskog voda, pratećeg voda (opremeljenog 120 mm i 80 mm granatama i bestrzajnim puškama), logističkim vodom i komunikacijskim odjelom.
Ministar obrane Berislav Rončević i dužnosnici koji uređuju obrambenu politiku spram NATO saveza u svojim izjavama i danas spominju brojku od 800 vojnika koji će 2010. biti spremni priključiti se vojnim operacijama NATO saveza i tako prešućuju novu obavezu koju su prihvatili u ožujku 2006. gdje će primjerice samo jedna motorizirana pješačka bojna brojati približno toliko vojnika.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com