Najprije pristao sa slavonskim plemićima uz Zapolju, a poslije uz Ferdinanda.
Najprije pristao sa slavonskim plemićima uz Zapolju, a poslije uz Ferdinanda.
Nastajanje je krenulo 1225. godine kada je kralj Bela IV. neke Turopoljce izuzeo ispod službe gradu Zagrebu i učinio ih slobodnim plemićima.
Dolazak hrvatskih redovnika u Erdelj bio je dio potpore koju je nezadovoljnim katoličkim plemićima u protestantskom okružju Erdelja ponudio ostrogonski kardinal Péter Pázmány. [ 7 ] Ta je pomoć značila da će im poslati mađarske katoličke svećenika s kojima su bili i Hrvati iz uže Hrvatske. [ 8 ] Ta je katolička ispomoć koji su erdeljski velikaši zaiskali stigla je i iz Bosne što je značilo da su im došli hrvatski bosanski franjevci.
Dječja nas mašta često povede na razna putovanja pa oživljavamo živote prvih ljudi na Zemlji, otkrivamo tajne drevnih civilizacija, pišemo novinske članke u kojima su nam sugovornici slavni hrvatski kraljevi, prijateljujemo s vitezovima i damama, plemićima i kmetovima, ili se vozimo prvom lokomotivom..
OSELLA Do 1521. g. novogodišnji dar dužda plemićima.
Ivan kozal iz Čavice i Bernardin Tumpić iz Zečeva iznevjeriše ostalim plemićima Kreščićkim te se nametnuše 1520. kao gospodari gradova Podzvizda i Vranograča.
Svi oni nisu zaaposjeli Podzvizd i Vranograč, ali su nanosili štetu plemićima Kreščićkim.
Imali su svoju kancelariju na starom gradu što se vidi iz presude ključkog kneza Vladislava Hrvatinića 1315. godine među zavađenim saničkim plemićima obitelji Obradove.
A samo je u jednoj godini najvišim plemićima podijeljeno dvanaest tisuća skupocjenih zlatnih tkanina.
U jednom dokumentu 1315. (1305.?) godine u presudi koju je izvršio ključki knez Vukoslav među saničkim plemićima obradova sina Vuka koji je bio u sporu sa svojom obitelji spominje se ključki knez i prvi put Sanica.
Odličnici među plemićima imali su povlasticu sjedenja na klupama izravno na pozornici, neposredno uz glumce.
Ti su franjevci bili osobito tijesno povezani sa slavonskim plemićima koji su po dužnosti branili od Turaka ne samo Slavoniju nego i jajačku banovinu, a ujedno su branili i svoje posjede koji su bili s jedne i druge strane Save.
U razdoblju 13. - 15. stoljeća ban vrši upravne (saziva Sabor i predsjedava mu, potvrđuje zaključke Sabora, osniva gradove i daje im povlastice, kuje novac i ubire daće, imenuje svojeg zamjenika, podbana i župane), vojne (vrhovni je zapovjednik vojske koju podiže insurekcijom) i sudske poslove (sudio je sâm i na sudskim skupštinama zajedno s plemićima).
Iako samo 15 - tak km udaljeno od Zagreba, zahvaljujući svojim plemićima već od 13. st.
No, on će se pridružiti ogorčenim dukljanskim plemićima i 1196. prijeći na katoličku vjeru.
I tako smo mi radi toga što se zna da rečene Kraljevine Hrvatska i Slavonija, i mi svi kao i ostali također stanovnici ovih kraljevina pripadamo i spadamo od starine pod krunu Kraljevine Ugarske i k istoj Kraljevini Ugarskoj, i da se pod istom krunom i kraljevstvom nalazimo â poput gospode crkvenih dostojanstvenika, baruna, grofova, velikaša i plemića iste Kraljevine Ugarske, na ovom sastanku u Budimu javno i svečano prihvatili i prihvaćamo ugovor takva utanačena mira i sloge, te smo u nazočnosti poglavite i velemožne gospode Eitela Fridrika, grofa od Zollerna i kapetana na Hohenbergu itd., Henrika Prueschinkha, slobodnoga gospodina i baruna na Stettenbergu, Bernharda od Scherffenberga i Ivana Fuchsmagena, doktora itd. rečenomu prejasnomu gospodinu rimskomu kralju svaki posebice pruženom rukom i javno prisegnuli i obećali, prisežemo i obećajemo da ćemo taj ugovor u svima točkama obdržavati, te u spomenutom već slučaju prejasnoga gospodina kralja Maksimilijana, ili ako on ne bi živio, jednoga od njegovih sinova ili unuka i zakonitih mu po izravnoj lozi potomaka, po načinu, glasu i sadržaju spomenutim u sklopljenom glede toga ugovoru, zajedno s rečenom gospodom, crkvenim dostojanstvenicima, grofovima i plemićima Kraljevine Ugarske izabrati i primiti za svoga gospodara i kralja.
- Vidiš li, snaho draga, onog blijedog crnookog mladića koji eno do stuba šuteći među plemićima stoji i malo mari za vinske dosjetke časnoga gvardijana, već sve postrance gleda kako djevojčice po dvorištu skaču?
Zagovarao je politiku vjerske tolerancije među plemićima i državnim službenicima, a ta mu je politika pomogla ujediniti carstvo u kojem su živjeli narodi različitih religijskih uvjerenja.
Ime Lovinac, asocira na lov, ali danas nije poznato da li je grad dobio ime po plemićima u čijem je bio vlasništvu ili su oni baštinili ime po gradu Lovincu.
Doktor Laca posjetio je Podgorskoga sa svoja dva druga štono se izdavahu plemićima.
Dokidanje amandmana u Domu Lordova i prolazak prijedloga na sljedećem stupnju je postignuto zahvaljujući lobistima Laburističke stranke koji su svojim plemićima rekli kako glasovati.
Golema imanja Zrinskih i Frankopana prešla su dijelom u vlasništvo dvora, a dijelom ih je kralj podijelio odanim i podložnim plemićima, većinom strancima.
Ustanak je zahvatio čitav otok Hvar, a naoružani pučani odmah su se počeli osvećivati plemićima.
Vrijeme Karlove uprave doba je i prvi h ozbiljnijih pritužbi Hrvatskog sabora na kršenje starih sloboda, jer su njemački časnici zlorabili svoje položaje, oduzimali plemićima imanja i pokušavali se nametnuti kao samostalna, od hrvatskog kraljevstva neovisna vlast.
Ali 1435. godine plemići« de Brezthowcz »se spominju skupa s plemićima iz Imbriovca, Otoka, Čanovca i Kutnjaka, dakle iz područja o kojem je ovdje riječ. »Ovo razmišljanje u potpunosti podržavam.
na današnji dan, 9. veljače 1573. konačno je ugušena seljačka buna, zapravo, ustanak seljaka protiv franja tahija i stranih plemića. vođa pobune ambroz gubec kasnije prozvan matija zajedno s još nekoliko seljaka suprostavio se je caru, tahiju i plemićima na čijim su se okruzima nalazili. buna je počela krajem siječnja te iste godine. ostali pobunjenici su brzo ušutkani, ali ne i gupčevi pobunjenici.
Mi, Pavao, ban Hrvata i gospodin Bosne, dajemo na znanje svima, kojih se tiče, ovom ispravom, kako smo-promatrajući iskreno prijateljstvo i čistu ljubav, koji odlični gospodin Marko Michieli, časni knez Rabljana, naš prisni i osobiti prijatelj, zajedno s općinom, plemićima i svima ljudima toga grada vazda gojiše i neprekidno goje prema nama i našoj banovini-htjeli, odredili i iz posebne ljubavi dopustili da svi građani Raba taj i drugi put sada i vazda smiju po čitavu vladanju našem i banovini, kao i po svim stranama kneza Kurjaka (Kurjaković krbavski knez u Lici, op.), našega dragoga i vjernoga rođaka, slobodno, mirno i neograničeno prolaziti, boraviti, vraćati se, te u ma kojem sajmu ili trgu kupovati i prodavati bez ikakve carine, daće ili trgovine, već da uživaju potpunu i svakovrsnu slobodu i sigurnost.
Odbijanje tih zahtjeva bio je glavni uzrok nezadovoljstva pučana i čestih sukoba s plemićima.
Treći uzrok objašnjava se težnjom obogaćenih pučana da se izjednače s plemićima i postanu članovima velikih vijeća.
Podjedno nalažemo i tvrdo zapovijedamo ovom ispravom svim kaštelanima, službenicima, plemićima i ostalim našim vjernima da sve Rabljane, velike i male, koji dolaze i odlaze iz našega vladanja, drže se preporučene, te da postupaju s njima dobrohotno, prijateljski i časno; da im ne čine nikoju štetu, teškoću ili nepriliku, ako neće uvrijediti nas i za sve vijeke našu nemilost na sebe svaliti....
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com