Posljedice su se očitovale u porastu pobuđenosti, ubrzanoj reakciji na podražaj, a te promjene bile su naročito uočljive kod starijih ispitanika.
Posljedice su se očitovale u porastu pobuđenosti, ubrzanoj reakciji na podražaj, a te promjene bile su naročito uočljive kod starijih ispitanika.
Kad smo budni, tjelesno i mentalno smo aktivni, krećemo se, radimo, hranimo se, naprežemo sve tjelesne organske sustave, a istovremeno neprestano primamo podražaje i informacije, reagiramo, mislimo i djelujemo, kod čega je mozak u visokoj pobuđenosti.
Što je pažnja/koncentracija i koje vrste pažnje postoje? Fokus pažnje Selektivnost pri percipiranju Poteškoće pažnje Test pažnje (treneri testiraju svoju pažnju) Tipovi pažnje s obzirom na širinu i smjer (Nideffer) Kako razina pobuđenosti utječe na pažnju? Što se često nalazi u podlozi problema pažnje/koncentracije?
Rezultati su otkrili kako razina hipokretina nije povezana s pobuđenosti općenito, ali je bila maksimalna tijekom pozitivnih emocija, ljutnje, društvenih interakcija i budnog stanja.
Taj osjećaj napetosti nazivamo tremom, a to je stanje pobuđenosti organizma koje nam dozvoljava da budemo koncentrirani kako bi mogli brzo reagirati u slučaju opasnosti.
Te aktivnosti variraju ovisno o pobuđenosti mozga... ovisno jesmo li budni, aktivni, opušteni, spavamo li, jesmo li u nesvjesti, imamo li nekog demona u glavi, meditiramo li, osjećamo li ljubav ili mržnju, nesebičnost ili zavist, jesmo li nervozni, umorni, sretni.... i sve moguće zamislive situacije.
Kvantna fizika međutim opisuje polje nulte točke kao kolektivnu energiju, koju otpuštaju (virtualni fotoni) sve subatomske čestice u svemiru kako padaju natrag iz stanja pobuđenosti u svoja temeljna energetska stanja (nazvanu Lamb pomak po Willis Lamb-u).
Reakcije pojačane pobuđenosti mogu uključivati pojačanu anksioznost, nelagodnost, fascinaciju ili čak seksualnu uzbuđenost.
Čini se da ova snažna iskustva doprinose našoj pobuđenosti u takvim vezama.
TEME RADIONICA 1. Što je psihologija sporta, zašto je bitna u radu sa sportašima, te koji je posao sportskog psihologa? 2. Vještine uspješne komunikacije u sportu 3. Upravljanje stresom i razine pobuđenosti kod sportaša 4. Postavljanje ciljeva u sportu 5. Grupna kohezija (poticanje timskog duha i stvaranje uspješnog tima) 6. Psihološka (mentalna) periodizacija u sportu 7. Motivacija i samomotivacija u sportu 8. Psihološki aspekti ozljeda sportaša i strah od ozljede 9. Kako pospješiti proces učenje u sportu? 10. Rješavanje sukoba i asertivno ponašanje 11. Vještine vođenja sportskog tima/ekipe 12. Pažnja i koncentracija u sportu 13. Djeca u sportu
Sve ove promjene skladno rade na osiguravanju više razine pobuđenosti organizma i pripremljenosti na pojačane adaptacijske zahtjeve, tj na suočavanje sa stresorom.
Očito da se vaš organizam kondicionirao na stanje pojačane pobuđenosti u smislu permanentnog opreza, koji je zapravo obrana od nepredviđenih situacija i neuspjeha koji po svaku cijenu želite izbjeći jer su vas ranije životne situacije naučile da je pomoć izvana često nedostupna pa morate učiniti sve sami...
Time se postiže podizanje unutarnje pobuđenosti organizma iznad optimalne razine, sportaš doživljava pritisak, pojačava se razina treme popraćena tjelesnim reakcijama, a rezultat nije optimalna motivacija već vrlo vjerojatno slabija izvedba.
Pratyahara je okretanje pažnje iz vanjskog polja života u unutarnje polje života, prema svijesti samoj, Dharana je stalnost pažnje u njenom unutarnjem smjeru, Dhyana je proces umirenja aktivnosti svijesti i Samadhi je stanje najmanje pobuđenosti svijesti, čista svijest.
Rat i stresni događaji mogu se shvatiti kao niz opasnosti, prijetnji, ograničenja i frustracija, tj. niz događaja koji izazivaju teške emocije i povisuju opću razinu pobuđenosti pojedinca te tako povećavaju vjerojatnost agresivnog reagiranja.
44 - 50 bodova: Morate poraditi na tehnikama regulacije stresa kako biste smanjili u meču pritisak, anksioznost, ljutnju, strah, tankiranje...; te potom usavršiti kontrolu pobuđenosti prije, za vrijeme i nakon meča.
Jer organizam ne može dugo funkcionirati na toj povišenoj razini pobuđenosti.
Svedenost i složenost koja ima podjednak udio u estetskoj pobuđenosti, kao i u razradi organičkih ili geometrijskih potencijala.
Zakazivanje na radnom mjestu, zbog stalne pobuđenosti i redukcije kontakata, rezultira visokim odsustvovanjem s posla, što predstavlja visok zdravstveni i socijalni izdatak.
S druge strane, simptomi su anksioznosti izravne manifestacije pobuđenosti perifernog autonomnog živčanog sustava, nastale zbog zastrašujućih neželjenih ideja i impulsa.
U stanju velike emocionalne pobuđenosti rasprava će postati svađa i nećete doći do zajedničkog rješenja.
Siegel smatra da navedeni podatci ukazuju na iznimnu važnost emocionalnog konteksta u aktivaciji sna i pobuđenosti kod ljudi.
Stimulatori su droge koje dovode do stanja fiziološke i mentalne pobuđenosti.
Budući da svatko traži svoju optimalnu razinu pobuđenosti u kojoj najučinkovitije funkcionira, tražiti će i situacije u kojima može postići tu optimalnu razinu.
Većina osoba nakon izlaganja takvom događaju ne razvije simptome PTSP-a ili se oni brzo povlače, ali u pojedinih osoba ponovno proživljavanje traume, izbjegavanje i emocionalna praznina, te simptomi pojačane pobuđenosti mogu trajati i desetljećima.
Osoba s tim poremećajem trpi ponovno proživljavanje traume, izbjegavanje i emocionalnu prazninu, te simptome pojačane pobuđenosti.
Postoji niz tehnika koje se koriste za opuštanje i pronalazak optimalne razine pobuđenosti: progresivna mišićna relaksacija, meditacija, hipnoza, biofeedback i autogeni trening. Od svih spomenutih i ujedno najčešće korištena je autogeni trening. To je nešto poput autohipnoze, a povezan je s dvije reakcije opuštanja: osjetom topline i osjetom težine u čitavom tijelu.
Stanje pobuđenosti najlakše je postići kod jezgara U 233, U 235 i Pu 239 i Pu 241 kod kojih uhvat sporih neutrona dovodi jezgru u stanje pobuđenja koje je dovoljno za izazivanje fisije.
Kad je kontinuum emocionalnog izražavanja fleksibilan uvijek se vratimo u homeostatsko stanje uravnotežene pobuđenosti (Stenley Keleman, 2004).
Stabilizatori raspoloženja Temelj za korištenje stabilizatora raspoloženja (karbamazepin, litijeve soli, valproat, lamotrigin i dr.) u osoba s PTSP-om je njihov učinak na simptome pojačane pobuđenosti, niskog praga toleracije na frustraciju, impulzivnost, promjenjivo raspoloženje.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com