Car Gracijan se kao kršćanin odrekao svoje carske svećeničke titule pontifex maximus i ustupio je papi Damasu I (366. - 384.).
Car Gracijan se kao kršćanin odrekao svoje carske svećeničke titule pontifex maximus i ustupio je papi Damasu I (366. - 384.).
Kao što je nekoć i Rimski car bio na zemlji Pontifex maximus, Papa je zaista u pravom smislu riječi Pontifex, most, posrednik između zemlje i neba.
Lepid je postao vrhovni rimski svećenik (pontifex maximus), Senat je dobio pravo izglasavanja opoziva cara, dvoje djece Kleopatre i Marka Antonija su postali vazalni kraljevi na Bliskom istoku, a daljnji muški potomak Pompej se puno kasnije oženio za kćer cara Klaudija.
Samoproglašeni pontifex maximus Al Goracle, okupio je u subotu stotine tisuća mladih vjernika i eko-sektaša na nekoliko koncerata i rock-hodočašća diljem svijeta kako bi se zajedno primili za ruke i ljutili na svjetske vođe jer ne zaustavljaju globalno zagrijavanje.
Papini službeni naslovi su: Biskup Rima, Namjesnik Isusa Krista, Nasljednik prvaka apostola Petra, Vrhovni poglavar sveopće (grčki: katoličke) Crkve, Zapadni patrijarh, Primas Italije, Nadbiskup i metropolit rimske crkvene pokrajine i Suveren države Vatikan, a nosi i naslov Sveti otac, Servus Servorum Sluga slugu Božjih, Summus Pontifex Vrhovni graditelj mostova i Pontifex maximus najveći graditelj mostova.
Velikog, rimski se biskupi označavaju titulom Pontifex Maximus, koju je uveo papa Lav I.
Papa Clement VIII (pontifex maximus od 1592. do 1605.) zahtjevao je da, prije zabrane, isproba novi napitak.
Naime, svi dinasti izvode svoje pravo iz Absoluta Božje milosti - ono famozno Dei gratia rex - kralj po milosti Božjoj te da je nad dinastima samo papa, koji kao Pontifex maximus ima pravo dinastima davati i uskraćivati Božji Absolut.
PONTIFEX MAXIMUS (lat. vrhovni graditelj mostova).
Da je bosanska crkva osim naziva " apostolska " imala i drugih veza sa prakršćanstvom dokazuju nam neke njezine osobine a u prvom redu " askeza ", toliko značajna za prve vijekove kršćanstva, uslijed koje je redovnicima bilo zabranjeno uživati bilo koju mrsnu hranu.Na staro kršćanstvo upućuje nas i to, da kršćani žive u kućama (case, hiže) a ne u cenobijimaa i prvi samostani na Istoku bili su smješteni u privatnim kućama, dok nije na koncilu u Halkadiki odlučeno da se ovakve kuće ne smiju više izdavati za privatne nastambe.Ako Kotruljević govori o patarenskim hospicijima s polu religioznim polu karitativnim zadatkom, naći ćemo i ovim gostinjcima porijeklo na Istoku u prvim vijekovima kršćanstva.Na isto porijeklo možemo svesti i svećenićki brak " krstjana " jer se taj ne samo u prvim kršćanskim vijekovima nego i u ranom srednjem vijeku bio dosta običajan.Isto tako je u prakršćana bilo običajno krštenje odraslih te se u bosanskoj crkvi podržavalo kao stara poštovana tradicija iz prvih kršćanskih vremena.Konačno ide u to davno doba i forma braka koji obvezuje muža držati ženu dok god bude dobra, a ako toj obvezi ne udovoljava da ju može odpustiti jer je u to doba na kultrunom području rimskom vrijedilo rimsko bračno pravo; za obični svijet bio je običaj " connubium " to jest brak sklopljen isključivo u krilu obih obitelji mladenaca bez sudjelovanja svećenstva ili magistrata koji se obavljao isključivo po starom običaju, i taj se brak mogao bez naročitih ceremonija razvrgnuti.Druga forma bila je tzv. " confarreatio " koji je bio privilegij nekih od odličnijih patricijskih kuća rimskih te se sklapao uz velike ceremonije, na koje je posebnim glasnicima pozivan rimski narod u komicija " calata " a vjenčanje je obavio sam pontifex maximus, pri čemu su mladenci morali pojesti zajednički hljebčić pšeničnog kruha.Ovaj brak bio je nerazrješiv d onoga momenta kada se istom procedurom i voljom ponifikata mogao dokinuti.Ta svečana forma braka bila je poznata samo u Rimu a ne u provinciji jer se pontifex maximus nije smio udaljiti iz Rima.Tako je kršćanima provincijalcima bio poznat samo obični connubium, a preko njih i sljedbenicima crkava niklih od prakršćanskih.
Jer dotični je pontifex maximus, nakon što su ga komiški ribari dovezli s Palagruže gdje se sklonio od nevremena, osobno posvetio komišku župnu crkvu, što je čast bez premca u našim jadranskim stranama.
Nema dvojbe da je sluzba pape produkt mjesavine poganstva i krscanstva mitra u obliku riblje glave, babilonska odjeca, misticni kljucevi i titula Pontifex Maximus su posudjeni iz poganizma.
Nadam se da ste još budni (ma koji je meni racku pa ne pišem ovo vama nego vodim svoj dnevnik [ kojeg čitaju svi, od prvog do četvrtog, a uskoro će zbornica i masna čajka Vicasla i pontifex maximus ]).
Preko zemljopisa i kemije smo Ficula, Staljin i ja rješavali križaljke, Pontifex Maximus nam je poslije svima držo predavanje o odgovornosti, vremenu koje imamo do roka za predaju maturalnog, o odgovornosti, našim izostancima, odgovornosti i o odgovornosti.
Julijanski kalendar uveo je Gaj Julije Cezar 45. godine prije Is. tijekom svog službovanja kao rimski Pontifex Maximus, ili vrhovni svećenik, nakon što je u Egiptu saznao mnoge važne astronomske podatke i razgovarao s tamošnjim svećenicima.
Nema dvojbe da je sluzba pape produkt mjesavine poganstva i krscanstva mitra u obliku riblje glave, babilonska odjeca, misticni kljucevi i titula Pontifex Maximus su posudjeni iz poganizma.
Michael Walsh nadalje objašnjava: Leon je prisvojio nekoć pogansku titulu pontifex maximus, koju pape još i danas koriste, i koju su sve do kraja četvrtog stoljeća nosili rimski carevi. Leon I je postupao na temelju katoličkog tumačenja Isusovih riječi iz Mateja 16:18, 19. On je izjavio da crkvi Sv. Petra treba dati primat među crkvama zato što je i Sv. Petar bio prvi među apostolima (Man s Religions [ Čovjekove religije ]).
Zato je i papa PONTIFEX MAXIMUS, kao i svi rimski državnici u doba Starog Rima (konzuli i imperatori).
Zapravo, računanje početka godine od prvoga siječnja uveo je Gaj Julije Cezar koji je bio vrhovni svećenik Rima, odnosno Pontifex Maximus.
U Rimu su svećenici državni dužnosnici, birani kao i ostali magistrati (u najstarije vrijeme samo iz patricijskih rodova); visoki se svećenici nazivaju pontifices, a najviši svećenik pontifex maximus.
Postupno su ga i drugi biskupi i gradovi prihvatili kao Cezarova namjesnika i nasljednika, čak mu je i titula ostala ista« Pontifex Maximus »« Vicarius principis apostolorum »tako glasi službeni naziv na latinskom
Graditelj mostova kao pravi pontifex maximus kazao je..
Julijanski kalendar uveo je u uporabu Julije Cezar, kako bi zaustavio kaos koji je vladao u starom Rimu, gdje su se godine skraćivale ili produživale, ovisno o tome je li Pontifex Maximus nakanio neprijatelja ukloniti s dužnosti ili mu produžiti mandat.
6. nije Pontificus, već Pontifex Maximus, to nije bila titula careva, već vrhovnih svećenika koju su carevi uzurpirali.
Zato je Vatikan sistematski radio na rušenju države Južnih Slovena i stvaranju svojih feuda, koje će biti lakše kontrolisati i podvlastiti rimskom pontifex maximus u, nezabludivom ex cathedra.
Prva je titula insignia Pontifex Maximus, odnosno vrhovnog svećenika i duhovnog vođe Katoličke Crkve kojega bira Kardinalski Zbor.
Hiponski sabor (393. g.) određuje da se prvi episkop ne naziva eksarhom (grč.: ho éxarhos = načelnik, predvodnik, lat.: pontifex maximus) sveštenika, odnosno zabranio je svim episkopima/biskupima da prime zvanje vodećeg vaseljenskog episkopa: »Episkop prvog prestola neka se ne naziva eksarhom sveštenikâ ili vrhovni sveštenik/lat.: summus sacerdos /, ili na neki drugi način, već samo episkopom prvog prestola.« (Prav. 48) Bogoslov Georgije je ukazivao: »Niko od mojih prethodnika nije sebi dopustio da se prihvati to sveto ime, jer ako neki patrijarh sam sebi da to ime, onda ime patrijarh dolazi u nepoverenje.« Rimski patrijarh Pelagije II je čak episkopa Jovana u Konstantinopolu osuđivao zbog njegovih pretenzija ka tituli univerzalnog episkopa.
Nije li značajno da je glavna vjerska figura u Rimu bio Pontifex maximus (što u prevodu znaći " onaj koji gradi most ").
Ali, nek nam ne proturaju svoje ' pumpice ' javno i to pod " normalno " ili ne daj Boze... " pozeljno ": eek: Ops, sad mi vise nista nije jasno: confused:... prvo ne na prvih 87504570987 stranica ovog topica uvjeravate da je to grijeh, a sad nema veze dok se javno ne pokazuju... jos je danas tvoj Pontifex Maximus tvrdio da ih treba javno vjesati...
Pontifex maximus = (doslovno) vrhovni svećenik.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com