S druge strane, evanđelist za većinu naroda mora reći: »Iako je Isus pred njima učinio tolika znamenja, oni ne povjerovaše u njega« (12, 37).
S druge strane, evanđelist za većinu naroda mora reći: »Iako je Isus pred njima učinio tolika znamenja, oni ne povjerovaše u njega« (12, 37).
Isusovi učenici tada povjerovaše u nj.
Tvoji bijahu a Ti ih meni dade i Riječ su Tvoju sačuvali Sada upoznaše da je od Tebe sve što si mi dao jer riječi koje si mi dao njima predadoh i oni ih primiše i uistinu spoznaše da sam od Tebe izišao te povjerovaše da si me Ti poslao,
Mojoj priči o Heleni ne povjerovaše sudije.
Iako koristi tako nepogodnu osobu Isus uspijeva:« Mnogi Samarijanci iz onoga grada povjerovaše u njega zbog riječi žene koja je svjedočila: " Kazao mi je sve što sam počinila. " »
38. Siti od obećanja povjerovaše gladnima vlasti.
Mile Jerković: Nevidješe, a povjerovaše to je slijepa vjera.
(45) Tada mnogi Židovi koji bijahu došli k Mariji, kad vidješe što Isus učini, povjerovaše u nj. (46) A neki od njih odu farizejima i pripovjede im što Isus učini. (47) Stoga glavari svećenički i farizeji sazvaše Vijeće.
Svojim sugovornicima to su bili svećenički glavari i narodni starješine, koji su mu pokušali osporiti ovlast da naučava u Hramu Isus govori kako ih carinici i bludnice pretekoše u kraljevstvo Božje, jer ne povjerovaše Ivanu Krstitelju, a ovi povjerovaše.
A drugi tekstovi iz istog evanđelja, posebno oni koji se tiču svadbe u Kani Galilejskoj (Iv 2, 1 - 17), i izvještaj muke Isusove (Iv 19, 15 - 37) upućuju na zaključke koje nalazimo u dubokoj biblijskoj tradiciji crkvenog naučavanja: Sveti Ivan evanđelist svojim književnim stilom jasno očituje nakanu kojom se osnutak Crkve prepoznaje u svadbi; to su dvije svadbe i to mistične: jedna u Kani Galilejskoj kao nagovještaj gdje je Isus očitovao svoju slavu i učenici povjerovaše u njega, a druga je u smrti na križu kao ispunjenje, dovršenje, kad je jedan od vojnika kopljem Isusu otvorio bok i potekla je iz njegova boka krv i voda.
Komentar kojim je evanđelist popratio prvi Isusov znak, onaj u Kani, ima upravo programski karakter za cijelo njegovo djelo: »Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu, te povjerovaše u njega njegovi učenici« (2, 11).
Evanđelist želi ukloniti taj dojam kad kaže da za njegova boravka »u Jeruzalemu o blagdanu Pashe mnogi povjerovaše u njegovo ime promatrajući znamenja koja je činio«, dodajući odmah: »No sam se Isus njima nije povjeravao jer ih je sve dobro poznavao« (2, 23 sl.).
Njezinim posredovanjem učenici povjerovaše u Krista.
To vrijedi za Mariju, ali i za svakog i svaku koji POVJEROVAŠE
Prvim znamenjem Isus pokazuje svoju slavu i po prvi puta svi prisutni povjerovaše u njega.
Današnje evanđelje završava riječima: Na te njegove riječi mnogi povjerovaše u njega (30).
Krist Tomu nije odbacio zbog njegove sumnje, mada je rekao da je blago onima koji povjerovaše, a ne vidješe.
e jebiga jesi morao uvuć Isusa u ovu diskusiju jer je on rekao i " blago onima koji povjerovaše a nevidjehu "
Dade mu odlike božanske moći, ljepote i mudrosti te tomu svi povjerovaše, on dobi svoje sljedbenike koji pokrenuše novu religiju.
Velja se ovaj put provukao, povjerovaše mu...
Evanđelje izričito ističe da na temelju toga čuda njegovi učenici povjerovaše u njega.
I ovaj put, u Kani Galilejskoj, plod njegove objave bila je vjera: Isus pokaza slavu svoju, i učenici njegovi povjerovaše u njega.
I osta ondje. (41) A mnogi dođoše k njemu i rekoše mu: " Ivan doduše ne učini nijednog znamenja, ali se sve obistinilo što je rekao o ovome. " (42) Mnogi ondje povjerovaše u njega.
Pravo čudo i fenomen je zapravo to što mu i pored očigledno jeftinih trikova tolki slijepo povjerovaše.
Ivan piše: Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Ovo znamenje, kao i sva ostala čudesna djela, otkrivaju nam Isusovu slavu.
Svi povjerovaše i kao papagaji šalju im čestitke
Oni povjerovaše da je Krist Kruh tijelo i Piće Krv što treba »jesti i piti«.
Ipak mnogi od onih koji su čuli Riječ, povjerovaše te broj vjernika poraste nekako do pet tisuća.
Tada im Antun reče: ' Budite samo dobre volje i ne mičite se s mjesta, pa neće na nas pasti kap kiše. ' Ljudi povjerovaše i svi ostadoše na svojim mjestima.
Nato Isus reče: " Odriješite ga i pustite neka ide " Tada mnogi Židovi koji bijahu došli k Mariji, kad vidješe što Isus učini, povjerovaše u nj (Iv 11,1 - 45).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com