Kako vidimo, istražnji organi smatraju da ima osnove da se u to sumnja U jednom normalnom pravnom sistemu, kakvo hrvatsko svakako nije, ne bi trebalo sumnjati u poštene namere javnog tužilaštva i sudstva.
Kako vidimo, istražnji organi smatraju da ima osnove da se u to sumnja U jednom normalnom pravnom sistemu, kakvo hrvatsko svakako nije, ne bi trebalo sumnjati u poštene namere javnog tužilaštva i sudstva.
Dakle, nakon što predstavnici kolumbijskih radnika u (korumpiranom) pravnom sistemu vlastite zemlje nisu uspjeli dokazati svoje optužbe, slučaja koji još nije riješen 2001. se prihvatilo nekoliko američkih odvjetnika.
Prema toj navodnoj usporedbi, citirani Član 2 prisutan je više od 40 godina u egipatskome pravnom sistemu.
Molim vas da nam date podatke o studiju gde ste nasli informaciju ili opet lupetate kao sto ste lupetali o norveskom pravnom sistemu.
Međutim, ovom prilikom treba naglasiti kako bi sudjelovanje javnih bilježnika u ovrsi predstavljalo bitnu promjenu u našem pravnom sistemu ali ne zbog same činjenice da bi rješenje o ovrsi izdavao netko drugi osim suda.
Neki organizaciono-proceduralni nedostaci i neusklađenosti pravosudnog zakonodavstva s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima jesu posledica materijalnopravnih nedostataka, npr. pravnog statusa prekršaja i privrednih prestupa u pravnom sistemu Srbije, u kome prekšaji i privredni prestupi predstavljaju posebnu ustanovu kazneno-administrativne prirode odnosno specifičnu vrstu kažnjivih dela, koja bi se prema evropskim standardima, posebno standardima Evropskog suda za ljudska prava, smatrala krivičnim delima, o kojima moraju odlučivati nezavisni sudski organi a ne sudije za prekršaje koje na predlog ministra pravde imenuje i razrešava vlada, kao što bi u skladu s takvim pravnim statusom odnosno prirodom prekršaja i privrednih prestupa i postupci u kojima se oni utvrđuju morali pružati mnogo veću pravnu zaštitu od one postojeće u Zakonu o prekršajima odnosno Zakonu o privrednim prestupima.
Takvom razmjenom studentskih praksi budući pravnici unapređuju svoje poznavanje stranih jezika i povećavaju znanje o određenom pravnom sistemu pa i o određenoj grani prava, što uvelike proširuje njihove poslovne sposobnosti.
Jedini današnji hrvatski pravnoznanstveni rad koji sistematski raspravlja razliku javnog i privatnog prava kako načelno tako i u hrvatskome pravnom sistemu je magistarski rad Ivana Šprajca.
Iako razlika, koju taj rad postavlja, udovoljava njegovoj osobitoj svrsi te pridonosi razumijevanju mjesta javnog i privatnog prava u hrvatskome pravu, ne dolazi do obuhvatnih mjerila za razgraničenje javnog i privatnog prava u hrvatskome pravnom sistemu.
Drugo, u svakome pravnom sistemu koji upotrebljava izraze javno pravo i privatno pravo, tj. u kojima su javno pravo i privatno pravo dijelovi pravnog sistema određeni pozitivnopravnim odredbama samoga tog sistema, zakonodavac nije izrijekom odredio značenja tih izraza, nego je taj posao prepustio primjenjivačima zakona, tj. praksi i teoriji.
Treće, u pravnom sistemu SFRJ, koji n (ij) e upotrebljava (o) izraze javno pravo i privatno pravo, tj. u kojemu javno i privatno pravo nisu (bili) dijelovi pravnog sistema određeni njegovim pozitivnopravnim odredbama, ta dva područja prava nije moguće razlikovati tako da svako od njih uključuje u potpunosti pojedine grane prava, npr. tako da privatno pravo uključuje građansko i/ili trgovačko pravo, a da javno pravo uključuje ustavno i/ili upravno pravo.
U pravnom sistemu SFRJ razliku javnog i privatnog prava, a slično i druge velike diobe prava (npr. imovinsko: ne-imovinsko), moguće je razlikovati jedino tako da pojedina pravna mjerila (norme, vrijednosti) neke grane prava, npr. građanskog ili upravnog, pripadaju javnom pravu, a da druga mjerila iste grane pripadaju privatnom pravu.
Dakle naš Dirk Diggler je u velikim planovima glede snimanja dokumentarca o američkom pravnom sistemu.
I Padjenu se, opet prema ocjeni Omejec, omakla neprimjerena opaska o domaćem pravnom sistemu, i to kad je izjavio da se svi sad ponašaju kao da se dogodilo nešto strašno u ovom slučaju, a nije, barem ne kao u slučaju toga da u našem pravnom sistemu vlada potpuni kaos.
Nacrt odluke je povučen, no njegovi autori, koji uključuju desetak ponajboljih hrvatskih pravnih znanstvenika i mahom izvrsnih pravnih praktičara, nacrtom su ne samo priznali da u hrvatskome pravnom sistemu postoji socijalno pravo, nego su ga i izvrsno pokazali: to je onaj dio pravnog sistema, poput sveučilišnog prava, koji je postao previše javan da bi bio privatan, ali u tom nije toliko uspješan da bi postao suveren, tj. državan.
Jedan od faktora koji dovodi do toga jest jest postojanje u svakom pravnom sistemu jednog niza pravila, zakonskih i običajnih o tome koje metode tumačenja treba upotrebljavati, kakav je njihov redoslijed i kako se rješavaju sporovi među njima (sekundarna pravila tumačenja).
Razloge za linearnost autor nalazi u osobinama normativnopravnog koda: stroga hijerarhija makro-relacija normi u pravnom sistemu i stroge semantičke i logičke mikro-relacije sastavnih dijelova pravne norme.
Valja voditi računa o činjenici da razlika nije samo didaktička, tj. nastavno-znanstvena, nego i praktična, tj. razlika u samome pravnom sistemu, a služi u najmanju ruku za razgraničavanje nadležnosti uprave, uključujući upravnih sudova, i sudova, tj. redovitih sudova za građanske i krivične predmete.
Praktičnu svrhu razlikovanja javnog i privatnog prava kao mjerila za razgraničenje nadležnosti upravnog sudstva i redovitog sudstva u današnjemu njemačkome pravnom sistemu ilustrira slijedeći primjer: Tužitelj, Savezno ministarstvo obrane, tuženiku je zajamčilo tekuću potporu za studij na visokoj tehničkoj školi.
1) U našem pravnom sistemu postoje posebni organi maloletničkog krivičnog pravosuđa: posebna odeljenja za maloletničku delikvenciju u policijskim upravama (organima unutrašnjih poslova), posebni javni tužilac za maloletnike i posebni sudija za maloletnike odnosno veća za maloletnike pri okružnom sudu.
Male plače i ekonomska kriza u Hrvatskoj su potpuno umjetne tvorevine, neke budale izigravaju pametnjakoviče i rade gluposti u Hrvatskom političkom/pravnom sistemu koje ne postoje niti u jednoj civiliziranoj zemlji.
Koherentnost zahtijeva da u pravnom sistemu bude što manje antinomija.
Summers i Taruffo smatraju da se u većini pravnih sistema mogu naći pravna načela koja se razlikuju u najmanje tri vida: 1) materijalne moralne norme na koje se pozivaju suci kad interpretiraju zakon ili inače, npr. načelo da nijedna osoba ne može imati koristi iz vlastite pogreške; 2) opće propzicije materijalnog prava široko primjenjive unutar određene grane prava, npr. nulla poena sine lege u kaznenom pravu, načelo da nema odgovornosti bez krivnje u deliktnom pravu, dobra vjera u ugovornom pravu; 3) opće pravne propozicije, materijalne i proceduralne, široko primjenjive u čitavom pravnom sistemu, npr. materijalna načela koja štite pravo na slobodu udruživanja i govora i slobodu od diskriminacije na rasnim ili vjerskim temeljima.
Ova načela su implicitno prisutna u pravnom sistemu, čak i kad ih zakonodavac nije svjestan.
Značaj prethodnog saopćenja trebala bi imati analiza razlike javnog i privatnog prava u današnjemu hrvatskome pravnom sistemu.
Sa stanovišta države, oni nisu u obavezi da podnose završni račun, što govori o tome da je u našem pravnom sistemu obezbeđen jedan poseban status.
Sudionice i sudionici sadržaj su ocijenili kao iznimno koristan, međutim i kao " ispred našeg vremena " obzirom na trenutnu sudsku praksu kod nas, u kojoj još nije poznat slučaj presude na temelju diskriminacije, kao i na zahtjevnost dokazivanja diskriminacije u našem pravnom sistemu.
Maša Gesen dalje kaže da: želi da živi u takvom pravnom sistemu koji će imati sposobnost da legalizuje tu realnost, tako da se ne slaže sa institucijom braka i porodice
Mladen Bajic, svemoguci Glavni drzavni odvjetnik, apsolutni zastitnik Cosa Nostre, je jos jednom opalio cvrst samar nasem nepostojecem pravnom sistemu te licemjerno dokazao hrvatskoj javnosti da zakon nije jednak za sve i da se Hrvatska nalazi u jednoj velikoj ' banani '.
Mnogo je važnijom od prisutnosti javnog i privatnog prava u hrvatskome pravnom sistemu prisutnost socijalnog prava u Gurvitchevom i Perićevom smislu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com