Predstavnici MP-a i Pravosudna akademija na usavršavanju u Nizozemskoj
Predstavnici MP-a i Pravosudna akademija na usavršavanju u Nizozemskoj
Pravosudna akademija izradit će standardne obrazovne materijale za obuku miritelja.
Projekt je financiran iz programa Europske unije IPA 2008, a provodi ga Pravosudna akademija u suradnji s Centrom za pravne studije i Državnim sudbenim vijećem Kraljevine Španjolske.
Naime, organizatori seminara, Pravosudna akademija i Hrvatski helsinški odbor, a uz potporu programa MATRA Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske, angažirali su za predavanje državnim odvjetnicima Zinku Bardić, a za predavanje sucima Krešimira Macana.
Pravni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Pravosudna akademija i Hrvatska udruga za pravnu zaštitu obitelji organiziraju IV. znanstveno-stručni interdisciplinarni skup Represivne mjere za zaštitu osobnih prava djece i Haška konvencija o mjerama za zaštitu djece 1996. koja će se održati od 30. svibnja od 1. lipnja 2012. u Hotelu Osijek u Osijeku.
Međutim, valja naglasiti da, sukladno čl. 3. ZPA, Pravosudna akademija nije tijelo sudbene vlasti, s obzirom na okolnost da prava i dužnosti osnivača obavlja Vlada Republike Hrvatske, putem Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske, kao središnjeg tijela izvršne vlasti, te okolnost da se prava i obveze koje nisu uređene zakonom uređuju Statuom, koje donosi Upravno vijeće Pravosudne akademije, a koje, među ostalim čini i ministar pravosuđa RH, kao stalni član (prema čl. 9. ZPA).
Pravosudna akademija je za 2013. godinu predvidjela ukupno deset mjesta (8 mjesta za suce i državne odvjetnike te 2 mjesta za voditelje obrazovnih aktivnosti) za sudjelovanje u Programu razmjene.
Projektne aktivnosti u koje je tijekom 2011. bila uključena Pravosudna akademija odnosile su se na stručno usavršavanje općinskih sudaca na području kaznenih djela protiv okoliša kroz multidisciplinarne radionice jačanja kapaciteta vezanih za provedbu propisa.
Ukupno pet (5) sudaca iz Hrvatske može sudjelovati na radionici, te će prvi krug selekcije, odnosno odabir deset (10) sudaca obaviti Pravosudna akademija.
Drugi i konačni krug selekcije obavit će Europski sveučilišni institut iz Firence (odabir pet sudaca s popisa koji EUI-u dostavi Pravosudna akademija).
Pravosudna akademija osnovana radi edukacije sudaca te radi izbora najboljih budućih sudaca i tužitelja putem Državne škole za pravosudne dužnosnike nije zadovoljila očekivanja nekih sudaca glede transparentnosti
U prvom tromjesečju ove godine, u suradnji s britanskim Veleposlanstvom i Udrugom hrvatskih sudaca, Pravosudna akademija organizirat će ciklus radionica za glasnogovornike manjih općinskih sudova koji do sada još nisu prošli edukaciju iz područja odnosa s javnošću.
Okrugli stol zaključni je dio projekta koji ove godine zajedno provode Pravosudna akademija, britansko Veleposlanstvo i Udruga hrvatskih sudaca s ciljem da se suce, predsjednike sudova i djelatnike sudova osnaži i ohrabri u obnašanju dužnosti glasnogovornika sudova kada po prirodi svoje dužnosti informiraju javnost i kontaktiraju s medijima.
(4) Za autore obrazovnih materijala Pravosudna akademija snosi troškove honorara za razvijanje obrazovnih materijala (a što obuhvaća i vođenje instruktivne radionice), putne troškove i troškove smještaja.
Uslijedila je zanimljiva rasprava u kojoj je, između ostalog, istaknuto i kako bi Pravosudna akademija, ali i tijela koja se bave problematikom suzbijanja diskriminacije, trebala svakako provoditi i redovite edukacije sudaca vezano za pravo Europske unije i praksu Europskog suda.
(1) Stručne radionice iz pojedinih pravnih područja u ukupnom trajanju od dva mjeseca organizira Pravosudna akademija radi stjecanja vještina za rješavanje praktičnih poslova iz djelokruga rada sudova i državnog odvjetništva.
Pravosudna akademija sudjelovala je kao jedan od partnera u provedbi projekta te zajedno s projektnim timom organizirala edukaciju sudaca i državnih odvjetnika kojom su bile obuhvaćene sljedeće teme: istrage seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece, uključujući Internet i uporabu računala; pomoć ranjivim žrtvama tijekom sudskog postupka sa svrhom prevencije sekundarne viktimizacije te pružanje podrške ranjivim žrtvama.
Ključni partneri u navedenom projektu su Ministarstvo pravosuđa, Upravni sud Republike Hrvatske, Pravosudna akademija, Njemačka fondacija za međunarodnu pravnu suradnju i Austrijski Ludwig Boltzman Institut za ljudska prava.
Od 2007. godine Pravosudna akademija Ministarstva pravosuđa započela je provedbu edukativnih programa koje je završilo oko 250 sudaca i općinskih državnih odvjetnika.
Pravosudna akademija u suradnji s Hrvatskom udrugom za mirenje organizira sustavnu obuku izmiritelja sudaca općinskih, županijskih i trgovačkih sudova, tako da će sudovi i kadrovski biti u mogućnosti udovoljiti odredbama ovoga članka.
S jedne strane to je Pravosudna akademija koja je osnovana od Ministarstva pravosuđa i koja je sudjelovala zajedno sa ostalim dionicima u PHARE projektu, te bila nositelj obrazovanja sudaca za za izmiritelje, a s druge strane, to je URED ZA SOCIJALNO PARTNERSTVO koji je u cijelosti proveo MATRA PROJEKT Mirenje u individualnim radnim sporovima čime su stvoreni svi preduvjeti da se razvoj mirenja ubrza.
Žig i pečat su okruglog oblika s državnim grbom u sredini i tekstom »Republika Hrvatska, Pravosudna akademija«.
Stoga se Pravosudna akademija odlučila na stupnjeviti pristup i postupno uvođenje informatičke tehnologije u poučavanje.
Pravosudna akademija je dobila mogućnost korištenja ILIAS-a kroz suradnju s Hrvatskim vojnim učilištem Petar Zrinski.
Ovim putem Pravosudna akademija poziva zainteresirane pravosudne dužnosnike da se prijave za sudjelovanje u Programu razmjene u 2013. godini te da ispunjeni prijavni obrazac na engleskom ili francuskom jeziku dostave Pravosudnoj akademiji najkasnije do 19. studenoga 2012. u elektroničkom formatu na adresu [email protected].
Kroz njegovu provedbu Pravosudna akademija će dobiti potporu za održavanje kvalitetne obuke polaznika Državne škole za pravosudne dužnosnike i uspostavu sustava mentorstva i ujednačene evaluacije.
Riječ je o twinning projektu iz programa EU što ga Pravosudna akademija provodi u suradnji s Državnim sudbenim...
(3) Prisutnost sudionika na pojedinoj obrazovnoj aktivnosti utvrđuje se potpisom sudionika na Potpisnoj listi koju izrađuje Pravosudna akademija, a koju su sudionici dužni potpisati i zabilježiti svoje kontakt podatke na kraju svake obrazovne aktivnosti.
Pravosudna akademija, Policijska akademija), s akademijama za intelektualno vlasništvo osnovanima pri Svjetskoj organizaciji za intelektualno vlasništvo, te Europskoj patentnoj organizaciji, kao i s drugim nacionalnim akademijama i uredima za intelektualno vlasništvo ili sličnim institucijama.
Suogranizatori skupa, uz Zavod za europsko i usporedno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci, su Hrvatska udruga za poredbeno pravo i Pravosudna akademija.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com