Poznati su tragovi iz benediktinskih objekata, donjih slojeva fresaka više istarskih crkava ili mnogobrojnih predromaničkih oslikanih ulomaka koji su pronađeni u arheološkim istraživanjima.
Poznati su tragovi iz benediktinskih objekata, donjih slojeva fresaka više istarskih crkava ili mnogobrojnih predromaničkih oslikanih ulomaka koji su pronađeni u arheološkim istraživanjima.
Osim toga u obzir treba uzeti golem potencijal ovog otoka od samo 2,3 četvorna kilometra na kojem je sedam predromaničkih crkava te tvrđava koju su vjerojatno sagradili Napoleonovi vojnici, a koja je obrasla u borove.
Htio sam načiniti izložbu koja će prikazati svu vrijed nost predromaničkih i romaničkih umjetničkih dosega.
Pravokutne crkve s upisanim apsidama, klasificirane kao regionalni istarski tip, javljaju se također i u Dalmaciji: osim spomenute solinske krunidbene crkve Sv. Petra, takva je bila i velika samostanska crkva " Crkvina " u Biskupiji kod Knina, manje crkve s kombinacijom upisanog križa Sv. Nedjeljice i Sv. Lovre u Zadru, kao i dvobrodna crkva Sv. Petra Starog u istom gradu, koju spominjemo ujedno i radi kompletiranja raznolikosti predromaničkih oblika.
Ako uz istarske primjere predromaničkih zvonika sred zapadnog pročelja (Plomin, Bale) upozorimo na crkvu Sv. Vida kod Dobrinja, Sv. Luciju na Krku i još neke, po dokumentima poznate primjere (Gračišće), vidimo da je ovaj tip bio naročito raširen u izvangradskim prostorima u kontinentalnom zaleđu dok su unutar obalnih antičkih gradova zvonici zidani odvojeno od crkve.
Onda su koje tisućljeće kasnije i stari Hrvati malo gradili po njemu i oko njega, pa je tako nastala jedna od najzanimljivijih i najljepših predromaničkih građevina crkva Svetog Trojstva ili Donata, a nešto kasnije i sv. Anastazija i sv. Marija (tu je malo pomogao i Koloman).
Mjesto Biskupija je jedno od bogatijih i poznatijih predromaničkih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj.
Gunjača je otkrio značajan broj nekropola i predromaničkih crkvica na lokalitetima između rijeka Cetine i Zrmanje.
O tim vremenima svjedoče ostaci crkve sv. Spasa koja spada u red najvažnijih predromaničkih hrvatskih građevina.
Kada se završe arheološka istraživanja ranokršćanskih i predromaničkih temelja i sanira sigurnosni koridor kroz treća vrata prema glavnom trgu, bit će moguće i u samoj crkvi organizirati Festival rane glazbe, koji nosi ime dvigradskog kaštela, ali dosad zbog sigurnosnih razloga nije mogao biti u njemu organiziran - zaključila je Martina Barada, voditeljica radova iz Konzervatorskog odjela.
Odnos Sunca i Zemlje koji je posebno određen upravo na četiri dana u godini: kratkodnevnici, dugodnevnici i dvama ravnodnevnicama, proljetnom i jesenskom, zabilježili su još starohrvatski graditelji predromaničkih crkvica, posebnim rasporedom prozora koji hvataju, a unutrašnjost građevine prihvaća i odražava, Sunčevu svijetlost.
Predromanička umjetnost zastupljena je brojnim fragmentima oltarnih pregrada s natpisima hrvatskih vladara, plutejima, ciborijima, krstionicama predromaničkih crkvica od IX. do XI. st.
Pleterna ornamentika predromaničkih reljefa na golemom području bivšega Zapadnog Rimskog Carstva pokazuje međusobnu srodnost, što je i razumljivo s obzirom na jedinstvenu zajedničku antičku tradiciju iz koje raste i slične životne uvjete kojima je namijenjena.
U 9. stoljeću, kada su se ustanovile stabilne hrvatske kneževine (Posavska Hrvatska, Primorska Hrvatska), nastaje nova arhitektura jasnih predromaničkih odlika starohrvatska umjetnost.
Oko crkve se nalazi groblje u čiju su mrtvačnicu ugrađeni fragmenti predromaničkih skulptura i ukrasa.
Oko crkve nalazi se groblje u čiju su mrtvačnicu ugrađeni ulomci predromaničkih skulptura i pleterne ornamentike.
Iz konglomerata predromaničkih spomenika 11. stoljeća može se s jasnijim kriterijima kritičke interpretacije izdvojiti stilski koherentna grupa ranoromaničkih.
Stari aduti grada od romaničkih i predromaničkih crkava, rimskih ostataka, srednjovjekovlja, do pojedinačnih spomenika u vrlo dobrom su stanju.
Andrijić) 1485., na Rabu (sastavljen od 6 ranokršć. stupova, triju predromaničkih arkada i triju novoizrađenih) potkraj XV.st. itd.
U bližoj i daljnjoj okolici Vodnjana sačuvano je ili u ostatcima poznato 20 - ak crkvica, od predromaničkih do novijih XIX.st.
Doživjela je nekoliko pregradnji, od najranije u romanici, pa sve do recentnih obnova u posljednja četiri desetljeća, kada je pronađen u zidovima objekta nemali broj predromaničkih spolija kvalitetne klesarske obrade, te epigrafičkih ostataka koji su pripadali kamenom namještaju ranosrednjovjekovne crkve.
Iznimno visok stupanj kakvoće stanovanja postignut je u ladanjskim vilama, među kojima se ističu: vila u uvali Verige na Velom Brijunu, na rtu Zorna kraj Poreča, na lokalitetu Barbariga te vila na poluotoku Vižula kraj Medulina i dr. U sr. vijeku stambena se tipologija mijenjala od predromaničkih jednoprostornih zgrada, preko romaničkih višeetažnih i funkcionalno podijeljenih zgrada XII. i XIII.st. (npr. kuća »dvaju svetaca« u Poreču) do gotičkih (gotička arhitektura) i renesansnih zgrada XIV XVI.st. (renesansna arhitektura), koje izmjenom predromaničke i romaničke urbane matrice uvode unutarnje dvorište kao novi funkcionalni element i funkcionalnu diferencijaciju prostora po katovima (palača Bettica u Vodnjanu, kuća Parisi-Gonan na Decumanusu 5 u Poreču, palača Salomon u Gračišću, palača De Martini u Puli te kompleksi renesansnih zgrada u Svetvinčentu i Vodnjanu).
Iznad Sumartina je crkvica sv. Nikole, jedna od ljepših predromaničkih, starohrvatskih crkvica na otoku Braču.
O etničkom i socijalnom porijeklu naših ranosrednjovjekovnih, predromaničkih stvaratelja, pisalo se mnogo i ovdje nema potrebe ponavljati sve, često krajnje oprječne teze. [ 45 ] U svjetlu najnovijih, ovdje već citiranih istraživanja, postalo je jasno da su graditelji i klesari porijeklom iz priobalnih gradova, odnosno njihove blizine, pri čemu etnička pripadnost pojedinca nije igrala nikakvu ulogu, te se umjetnost i ne može dijeliti na neku slavensku/hrvatsku, odnosno romansku.
Uz poliptih " Bogorodica sa svecima ", Ivana Ugrinovića iz 15. stoljeća, još jednu atrakciju hrvatske sakralne baštine, koločepska zbirka nudi također prikaz sedam istraženih predromaničkih crkava i arheoloških lokaliteta, crkava sv. Mihajla, sv. Nikole, sv. Srđa, sv. Barbare, sv. Frana, sv. Antuna Padovanskog i luke Toreto, a izrađen je i hodogram po nalazištima što će poslužiti kao putokaz posjetiteljima.
Na kraju iznosi kritiku pokušaja rekonstrukcije prahrvatskoga mitskoga svjetonazora temeljenih na orijentacijskom modelu interpretacije krajolika Andreja Pleterskog (usp. članak Sveti trokut zagrebački Vitomira Belaja) ili astronomskoj rekonstrukciji orijentacije predromaničkih crkava Mladena Pejakovića.
U Hrvatskoj je nekada postojalo oko 150 predromaničkih i romaničkih crkava, većinom duž naše obale, građenih između 9. i 12. stoljeća, od kojih je samo petnaestak ostalo do danas dobro uščuvano.
Brojni su ostaci ranokršćanskih crkava iz 5. i 4. stoljeća, te predromaničkih i romaničkih iz 11. i 12. stoljeća.
Vrlo je vjerojatno da je ta crkva, kao i većina naših predromaničkih spomenika, sagrađena na antičkim ruševinama, a naziv cella (u povijesnim dokumentima) što znači mali samostan, upućuje na to da je uz crkvu moglo biti još prizidnih prostorija, poput predvorja od kojeg su pronađeni znatni ostaci, kao i možda ostaci neke rimske zgrade.
U Maloj Proversi nalaze se ruševine rimskih vila a brojni su i ostaci predromaničkih crkvica te ostaci srednjovjekovnih naselja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com