Članak je preuzet iz tiskanog izdanja Svijeta osiguranja, u kojem možete proučiti i tablice premije životnih i neživotnih osiguranja po kanalima prodaje na europskom tržištu.
Članak je preuzet iz tiskanog izdanja Svijeta osiguranja, u kojem možete proučiti i tablice premije životnih i neživotnih osiguranja po kanalima prodaje na europskom tržištu.
" Udjel premije životnih osiguranja u BDP-u u Hrvatskoj ne doseže niti jedan posto, a na najrazvijenijem tržištu, npr. u Velikoj Britaniji penje se do 10 posto.
Iako rast od 1,2 posto premije životnih osiguranja nije spektakularan, njime je prekinut negativan niz započet 2009. s padom premije od 2 posto, te daljnjim padovima u 2010. godine 1,3 i u 2011. dodatnih 1,1 posto.
Tamo je udio premije životnih osiguranja u ukupnoj premiji ispod 4 posto, a od deset tamošnjih osiguravajućih društava samo se jedno bavi osiguranjem života (Grawe Banja Luka).
Udio premije životnih osiguranja povećan je s 10 na 13 posto, a također i udio premije automobilske odgovornosti, s 26,7 na 30,4 posto, dok je smanjen udio premije osiguranja imovine s 33 na 28 posto i autokaska s 15 na 14 posto.
Udio životnih osiguranja povećan je s 15,4 na 17 posto, zahvaljujući ostvarenom porastu premije životnih osiguranja od 17,4 posto.
Nakon teških 2011. i 2012. godine, očekuje se da će iduće godine doći do porasta premije životnih osiguranja na tržištima u nastajanju, primjerice u Aziji od oko 5 posto, a prema podacima iznesenim u studiji sva tržišta u nastajanju ostvarit će iduće godine snažan rast i životnih i u neživotnih premija.
Posljedice pada premije životnih osiguranja treba prije svega tražiti u smanjenju potražnje za osigurateljnim proizvodima zbog krize realnog sektora i odustajanju postojećih osiguranika od plaćanja premije.
Ovogodišnje premije životnih osiguranja, prema posljednjim podacima Hanfe, bilježe pad, no manji nego cjelokupno tržište.
Dodatni stimulans takvim naporima mogli bi dati i povoljniji cjenici za premije životnih osiguranja, za što se mogućnosti mogu naći u racionalizaciji troškova osiguratelja.
No, s druge strane, ako pogledamo koja su društva u ovoj krizi, odnosno u posljednje tri godine ostvarila najveći nominalni porast premije životnih osiguranja, onda je KD Life smješten vrlo visoko.
Bugarska - drastičan pad prodaje automobila Bugarsko tržište osiguranja bilježi pad od 2,4 posto, a uzrok je osjetan pad premije životnih osiguranja, i to od 15 posto.
Iako povećanje premije životnih osiguranja od 1,2 posto nije spektakularno, njime je prekinut negativan niz započet 2009. godine s padom premije od 2 posto, te daljnjim padovima u 2010. godine 1,3 i u 2011. dodatnih 1,1 posto
Posljedice pada premije životnih osiguranja u 2009. i 2010. godini treba tražiti prije svega u smanjenju potražnje za osigurateljnim proizvodima zbog krize realnog sektora i odustajanju postojećih osiguranika od plaćanja premije
Smanjenje premije životnih osiguranja u eurima je 33 posto, pri čemu je pad premije jednokratnih polica 50 posto, pa je udio premije OŽ opao s visokih 52 posto, u 2008. g, na 46 posto u prvoj polovici 2009. Odštete u životnim osiguranjima smanjene su 12 posto.
Unatoč krizi, samo dva društva od 12 koja se bave i prodajom životnih osiguranja bilježe zanemariv pad premije životnih osiguranja.
Rast premije životnih osiguranja u pravilu najavljuje gospodarski oporavak nekog tržišta.
Kako je produkcija premije životnih osiguranja u prosincu uvijek višestruko nadmašivala prosjek ostalih mjeseci u godini, pričekat ćemo ipak sami kraj godine da u ovoj kategoriji proglasimo pobjednika.
U razlièite dobrovoljne mirovinske programe, koji su pokrenuti 1999., na kraju lanjske godine bilo je ukljuèeno ukupno 81.219 osiguranika, ali od toga njih 49.298 bili su èlanovi nekog od mirovinskih fondova poslodavaca, dok su ostalima poslodavci uplaæivali doprinose kao premije životnih osiguranja, odnosno kao pologe u investicijske fondove.
Operativni je profit povećan u tri geografske regije, a predvodi Azija sa 61 postotnim skokom nošena japanskim rastom premije životnih osiguranja.
Govoreći o prognozama za 2009. rekao je da osiguratelji ne mogu očekivati značajniji rast tržišta, iznijevši podataka o mogućem padu premije životnih osiguranja od 2 do 5 posto.
Govoreći o procjenama za ovu godinu Jukić je rekao da možemo očekivati pad premije životnih osiguranja u skladu s padom hrvatskog BDP-a, dakle do 3 posto, dok bi premija životnih osiguranja u ovoj godini mogla iznositi oko 2,5 milijarde kuna.
Zanimljivo je, pritom, da je u ukupnoj premiji životnih osiguranja kod nas na osnovno životno osiguranje otpadalo 83,5 posto ukupne premije životnih osiguranja, 6,36 posto lanjske premije otpadalo je na dodatna osiguranja koja se ugovaraju uz životno, a 9,3 posto na životno osiguranje za koje osiguranik preuzima investicijski rizik.
Tako je lani na tu vrstu osiguranja otpadalo tek 0,4 posto ukupne premije životnih osiguranja, s time da se u posljednje dvije, tri godine bilježi trend pada.
U srpnju je barem statistički zaustavljeno poniranje premije životnih osiguranja.
No, u bilo je i dodatnih razloga pada premije životnih osiguranja, a to su: - povećanje stornacija - povećanje iznosa uzrokovanih istecima polica kod osiguratelja, kojima na istek dolaze petnaestogodišnje police - pad produkcije novih polica na tržištu za 30 do 40 posto.
Statistika kaže da u 2009. čak dvije trećine nove premije životnih osiguranja čini premija jednokratnih polica
Doista iznenađujuće za sve, osim možda za osiguratelje čiji je rast premije životnih osiguranja u 2009. veći od 10 milijuna kuna.
Pad premije životnih osiguranja od 3 posto bilježi njemački Generali dok je u Italiji taj pad iznosio čak 3,8 posto.
O veličini krize najbolje govori podatak da je u prethodnih desetak godina stopa rasta premije životnih osiguranja na hrvatskom tržištu uvijek bila dvoznamenkasta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com