Marbofloksacin je slabo vezan na proteine plazme (10 % u svinja, a 30 % u goveda).
Marbofloksacin je slabo vezan na proteine plazme (10 % u svinja, a 30 % u goveda).
Značajnu pomoć kod bolesnika kod kojih je utvrđena granična vrijednost PSA (između 4 i 10 ng/mL) predstavlja određivanje slobodnog PSA (tzv. free PSA ili fPSA) koji predstavlja udio PSA koji u krvi nije vezan za proteine plazme.
Manje od jedan posto ukupne količine lijeka u majčinom tijelu nalazi se u krvi, a 95 posto te količine vezano je za proteine plazme.
Testosteron putuje u krvi u slobodnom obliku (slobodno je oko 2 - 3 %), vezan na specifične proteine plazme (SHBG) te vrlo slabo vezan na nespecifične proteine, kao što je to albumin.
U svim stadijima aktivacije makrofagi luče komponente komplementa i lizozim, kao i proteine plazme, enzime, reaktivne metabolite kisika, NO, metabolite nukleotida, lipide, prostaglandine, citokine (IL-1, interferon α, TNF) i druge biološki aktivne čimbenike.
U krvi je vezan za proteine plazme: TBG (globulin koji veže tiroksin), prealbumin i albumin.
Ako se tome doda i činjenica da flavonoidi imaju i afintet vezanja na proteine, dakle i proteine plazme, pitanje koncentracije flavonoida u krvi postaje još kompleksnije.
Smanjenje koncentracije albumina plazme za 5 do 10 posto može dovesti do povećanja slobodne razine nekih antiepileptika u odnosu na one vezane uz proteine plazme, te do moguće toksičnosti.
Što je veće vezanje za proteine plazme majke, to je manja koncentracija antiepileptika u mlijeku.
Najvecim se dijelom transport hormona obavlja pomocu specifičnih glikoproteina nosilaca (poput SHBG na koji se veže testosteron), no hormoni se mogu vezati i na proteine plazme (albumin) i prenositi na taj način.
Proizvodnja hormona je složen i stupnjevit proces koji obuhvaća (pojednostavljeno): preuzimanje joda iz krvi u stanice štitnjače; stvaranje posebne bjelančevine, tireoglobulina; jodifikacija tireoglobulina; proteoliza tireoglobulina i otpuštanje T3 i T4 u krv, gdje se vežu za proteine plazme (veći dio se veže za posebnu bjelančevinu TBG; eng. thyroxine-binding globulin), koji štite ove hormone od razgradnje i izlučivanja iz organizma, pa se tako mogu dugo zadržavati u cirkulaciji.
Većina žena s učestalijim epileptičkim napadajima ima supterapijske koncentracije antiepileptika što se objašnjava reduciranim vezivanjem lijeka za proteine plazme, smanjenom koncentracijom albumina, povećanim klirensom lijeka, promijenjenom farmakokinetikom antiepileptika, non-compliance-om, trudničkom hiperemezom, anemijom i povećanim indeksom tjelesne mase. 1 do 2 % žena s epilepsijom ima atake tijekom poroda ili se javlja gestacijska epilepsija.
Vežući se za proteine plazme, distribuira se u sva tkiva, a vrlo malo se deponira.
Oko 60 % FMN i FAD veže se za proteine plazme.
Otprilikc 98 % cirkutirajucega lijeka veze se za proteine plazme
Većina T3 je u krvi vezana za proteine plazme i to najviše na globulin koji veže tiroksin (TBG) i manje na prealbumin i albumin.
CRP je kratica od C reaktivnog proteina koji govori o tome da li se radi o uplanoj bolesti, UIBC i TIBC je slobodno i ukupno željezo, elektroforezom dobivamo uvid u proteine plazme, imunoelektroforezom se raslačnjuju imunoglobulini koji su važni u obrambenom mehanizmu organizma kao i limfociti.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com